Сб, 4 Січ 25
7.4°C

Енергонезалежність в умовах війни: досвід мешканців звільнених громад Херсонщини

Наталія Свирида 31 Травня, 2024

 Окупанти перетворили життя мешканців Білозерської громади на суцільну смугу випробувань, пов’язаних із постійними ворожими обстрілами, відсутністю світла, води та газу. Проте люди вже пристосувалися до реалій війни. На випадок надзвичайних ситуацій місцеві мешканці мають відпрацьований алгоритм дій.

 

Рятують генератори та свердловини

 “Основна проблема у нашому старостаті – періодична відсутність світла. Але у нас є генератор, який надали у тимчасове користування. Також відповідне обладнання працює у “пункті незламності””, – говорить  жителька Гончарного Тетяна Анедченко.

Із водопостачанням у прибережних селах громади гострих проблем не виникає, адже в кожному дворі є власна свердловина. Навіть за відсутності світла можна запустити генератор для роботи гідрофора (побутова насосна станція для води – ред.). Також місцеві мешканці роблять запаси води у діжках.

“Після теракту окупантів на Каховській ГЕС якість води погіршилася. Але ми набираємо воду у діжки, відстоюємо, а потім використовуємо”, – ділиться пані Тетяна.

Відсутність інтернету було найбільшою проблемою для її родини. Після деокупації громади провайдери не повернулися до населених пунктів. Донька Тетяна вчиться в університеті і їй потрібно виходити в “мережу”.

“Спочатку було дуже складно, доводилося їздити до Кізомису. У місцевому магазині був зв’язок, домовлялася з власниками, що посидить на парах. А потім ми отримали грошову допомогу на родину і купили пристрій, на кшталт антени. Його у Харкові роблять, називається «Едем». Туди вставляєш сімку, платиш, як за мобільний Інтернет, якість дуже хороша, всі задоволені”, – розповідає пані Тетяна.

Гончарне негазифіковане, тож раз на три місяці Анедченки їздять заправляти балон зі скрапленим газом до Білозерки. Його використовують для приготування їжі.

Родина Сергія Моляки з Кізомису теж живе у складних умовах, але не втрачає оптимізму.

“І світла не буває, інтернет поганенький, але живемо. І город посадили, і помідори будуть, і черешня вже вродила. Життя продовжується”, – ділиться пан Сергій.

Сім’я  ще з 1982 року  має свердловину, яку господарі викопали вручну.

“Колись, ще років 40 тому, у нас такі були «басини» по селу, спільні для всіх, 5-6 метрів довжиною, типу басейнів, куди завозили воду централізовано. Коли мрія про централізований водопровід «накрилася мідним тазом», люди вимушені були робити власні свердловини. Хто знав, що вони нас виручатимуть у війну?”, – ділиться господар.

Село Кізомис газифіковане, але родина має і буржуйку, і запас дров, які видавали у старостаті ще перед опалювальним сезоном. Тож на випадок аварій на газопроводі  вихід є.

 

Хто підтримує жителів деокупованої Херсонщини?

Староста Кізомиського округу Світлана Письменна розповідає, що вижити в умовах війни людям допомагають місцеві активісти, які лагодять комунікації та благодійники.

Мешканців старостату постійно підтримують релігійні організації “Світло життя” (Київ), “Дім Божий” (Миколаїв), “Авангард Благодать” (Одеса), “Адвентисти 7 дня” (Комишани). Благодійники надавали місцевим електрикам набори дороговартісних інструментів, спецодяг і навіть транспорт.

У кожному “пункті незламності” старостату є генератори, які надала держава. Волонтерські організації теж доставляли обладнання, особливо після повені через підрив Каховської ГЕС.

“Вікторія Хмелевська, БФ “Світлий”, GEM доставляли нам генератори різної потужності. Хоча б один на квартал, але він є. Якщо світло зникає, то люди можуть прийти до Пункту незламності, підзарядити пристрої. Люди вже скидаються на бензин чи дизель, аби заправити генератори на кварталі”, – говорить староста.

Наразі у населених пунктах Кізомиського округу гостро стоїть питання з мобільним зв’язком та Інтернетом. Бо ворожі дрони часто навмисно цілять по вишках мобільного зв’язку.

“Старлінки” маємо, але це не панацея – вони “витягують” тільки декілька абонентів, 5-7, а потім швидкість різко падає”, – говорить начальник Білозерської СВА Ігор Острівний.

За його словами, громада забезпечена генераторами та акумуляторами, які отримала від обласної влади та благодійників. У “пунктах незламності” також є запас пального для генераторів. А ще мешканці громади отримали від благодійників павербанки, лед-лампи, буржуйки та електрообігрівачі.

Білозерсьска громада має навіть запасний надпотужний генератор на 160 кВт, за допомогою якого можна повністю запустити освітлення медичного закладу або подати воду на свердловину у разі надзвичайної  ситуації.

Що стосується відновлення газопостачання після ворожих обстрілів, місцева влада розробила з “Херсонгазом”  план співробітництва щодо ремонту мережі.

“Спочатку наші хлопці виїжджають на місце, роблять підготовчі роботи, розкопують  що треба. Потім швиденько приїжджають спеціалісти-газівники, роблять вже свою роботу, а наприкінці зариваємо знову ми. Тому що безпекова ситуація дуже складна, треба встигнути все швидко, поки дрони не налетіли”, – пояснює пан Ігор.

90% поривів енергомереж у Білозерській громаді лагодять місцеві електрики. Херсонобленерго надає для цього дроти, масло для трансформаторів тощо.

Окрім генераторів та павербанків, волонтери надавали жителям Білозерської громади енергозберігаючі лед-лампи, буржуйки та електрообігрівачі.

“Війна стала для нас справжньою школою виживання. Ми навчилися бути завбачливими, економними та максимально незалежними від обставин”, – говорить Ігор Острівний.

 

Корисні поради з енергонезалежності під час війни

Через постійні ворожі обстріли українці шукають альтернативу централізованому енергопостачанню. Сьогодні великим попитом користуються дизельні та бензинові генератори.

При виборі генератора насамперед варто визначитися з його потужністю. Для цього потрібно підсумувати потужність усіх електроприладів, які будуть працювати одночасно в разі вимкнення електроенергії. Це може бути освітлення, холодильник, циркуляційний насос для опалення будинку, насос для подачі води зі свердловини.
Запас потужності генератора має бути трохи вищий від номінальної потреби, щоб не експлуатувати генератор «на повну» і швидко не вичерпати його ресурс. Оптимальний режим роботи генератора – на потужності від половини до 75% від максимального значення.

Можна обрати бензиновий чи дизельний генератор. Основна перевага бензинових генераторів – ціна, яка починається з кількох тисяч гривень. Дизельні аналоги такої ж потужності коштують на 30-50% дорожче.

Бензиновий генератор без проблем заводиться при мінусових температурах, тоді як для дизельного потрібні спеціальне зимове пальне або система підігріву.
Також бензинові мають меншу вагу та невеликий рівень шуму порівняно з дизельними. Зате останні споживають на третину менше пального.

Більшість порад щодо резервного електроживлення за допомогою генератора стосується мешканців приватних будинків. Встановлювати генератор у закритому приміщенні, наприклад, у квартирі, категорично заборонено через ризик отруїтися вихлопними газами.

Варіант встановлення генератора в багатоквартирному будинку – купити один на під’їзд, встановити у дворі і використовувати для роботи критичних приладів: циркуляційних насосів системи опалення, телефонів та ноутбуків.

Також варто звернути увагу на зарядні станції або потужні павербанки. Це дозволить забезпечити енергією основні прилади на випадок віялових відключень.

 

 

Як уникнути електричного перевантаження у квартирі чи будинку?

Через ворожі обстріли енергетична інфраструктура України зазнала значних пошкоджень. Кожен українець може допомогти енергосистемі впоратись із кризою.
Збільшення споживання електроенергії у вашій оселі може призвести до відключень світла. Щоб уникнути цього, слід економити електрику, особливо вранці та ввечері з 7:00 до 11:00 і з 18:00 до 23:00.

Також для цього важливо не вмикати електроприлади одночасно. Наприклад, спочатку розігрійте їжу в мікрохвильовці, а потім увімкніть праску.
Також за можливості, перенесіть прання на денні або нічні години. Уникайте використання кондиціонерів та бойлерів для нагріву в пікові години вранці та ввечері.

Як бути на зв’язку під час відключень електроенергії
Через обстріли ворогом енергетичної інфраструктури можливі знеструмлення. Тому щоб залишатися на зв’язку, скористайтеся простими порадами.
Національний роумінг:
1. Для цього відключіть автовибір мережі. Для Android це “Налаштування” – “Мобільна мережа” (чи “Підключення”) – “Оператор”. Для IOS – “Параметри” – “Стільникові дані” – “Вибір мережі”.
2. Знайдіть та оберіть доступну мережу: Vodafone UA, UA-KYIVSTAR чи LIFECELL.
3. Якщо підключитися не вдалося, спробуйте ще раз або виберіть іншу мережу.
4. Перевірте можливість вихідного дзвінка або SMS.
Завантажте мапу “Пунктів незламності”
Так ви завжди знайдете найближче місце, де можна зарядити телефон, підключитися до інтернету або зробити телефонний дзвінок. Завантажити мапу можна у застосунку “Дія”.

Олена Бджола,

Елла Петренко

Наталія Свирида

Статті автора