Нд, 29 Гру 24
0.8°C

Фермерське господарство з Чорнобаївської громади збирає врожай зернових та гірчиці

Наталія Свирида 25 Липня, 2024

Агропідприємство “ОСА-2” Чорнобаївської громади продовжує працювати навіть після пограбування росіянами, атаки шахедів та за відсутності поливу. Фермери сіють зернові культури, баштанні та гірчицю, збирають урожай та розводять свиней.
Про це виданню “МОСТ” розповів голова фермерського господарства Віталій.
Допомогу підприємству надають як благодійники, так і місцева влада. Аграріїв забезпечують сівалками, комбайнами та рукавами для зберігання збіжжя. У межах програми USAID за підтримки Херсонського департаменту агропромислового розвитку вони отримали мобільне зерносховище на тисячу тонн.
Також аграріям допомагає Фонд Говарда Баффета. Американський благодійник особисто приїжджав на Херсонщину, цікавився проблемами та потребами підприємства.
Свої поля “ОСА-2” у 2022 та 2023 роках розміновувала самостійно  за допомогою трактора. Земля була забруднена різними вибухонебезпечними предметами, в основному – касетними снарядами та залишками ракет.

Техніка підприємства теж пошкоджена після окупації та обстрілів. У комбайн спершу влучила ворожа міна.

“Торік ми за великі кошти його відновили, зібрали врожай своїм комбайном та поставили його в ангар. У цей ангар прилетів “Шахед”, і комбайн дуже пошкоджений. Зараз це – купа металолому, і ремонтувати його нема сенсу”, – повідомив фермер Віталій.

Ферма зазнала атаки “Шахедів” 16 грудня. Ворог поцілив по корпусу відгодівлі. Свиней встигли перегнати в іншу будівлю, тому тварини не постраждали, однак сам корпус розбитий вщент.

“Відновленню він вже не підлягає, тільки заново його будувати. Поки що очікуємо на комісію, щоб приїхала та оцінила збитки”, – додав директор “ОСА-2”.

В усіх чотирьох свинарниках агропідприємства до початку повномасштабного вторгнення знаходилось 3,2 тисячі свиней. У перші дні після звільнення правобережжя на фермі залишилось всього 660 голів. Російські окупанти спочатку крали тварин для себе, а згодом почали заробляти на цьому – продавати їх по сусідніх селах.
Також російські військові не дозволяли покосити поле для того, щоб погодувати свиней. Через відсутність світла неможливо було змішати та помолоти корми, і тварини харчувалися цілою пшеницею. Унаслідок цього свиней прийшлося лікувати, бо у них виникли проблеми зі шлунками. Проте за півтора року роботи після деокупації фермери вже встигли замінити усю худобу на нове поголів’я.
Наразі йде збір гірчиці, пшениці, ячменю, соняшника, ріпаку та кавунів сорту “Перлина”. Жнива продовжуються навіть без нормального поливу. Його тут немає через відсутність води у перебитому каналі.
Також цією весною аграрії з Обухівського району Київської області передали ТОВ “ОСА-2” насіння гречки та проса. Ці культури киселівські фермери посадять у наступному році.

Наталія Свирида

Статті автора