Фермери Херсонщини можуть залишитися без прибутку
Херсонські аграрії пройшли випробування під час повномасштабної війни: російська окупація, втрата майна та врожаю, мінна небезпека, постійні ворожі обстріли. До цього держава повернула сплату податків.
Про це ми говорили з керівником ТОВ “Киселівське” Андрієм Стецем:
«Нещодавно я дізнався, що МПЗ (мінімальне податкове зобов’язання) у цьому році ми повинні виплатити. У 2023-ому – були звільнені, бо нас тільки-тільки деокупували, багато замінованих територій було. Проте тепер цей податок виріс – вже 5% від нормативної грошової оцінки землі».
Тобто, за словами пана Андрія, якщо земельний пай у 5,33 га коштує приблизно 160 тис. грн, то МПЗ з нього у дохід держави мінімально коштуватиме близько 7100 грн.
Орендар платить власнику паю 10 тис. орендної плати. Потім повинен сплатити державі ПДФО 18% (1800 грн), військовий збір 1,5% (150 грн), МПЗ 5% (7100 грн), земельний податок (1300 грн), НДС 20% (близько 2000 грн). Виходить, що загальна сума податків з одного паю складе досить велику суму – від 12500 до 13500 грн.
«Цей новий податок, МПЗ, у 2023 році був 4%, а зараз виріс на 1%. До повномасштабного вторгнення ми платили з одного паю податків близько 3300 грн. Яким буде врожай – ми не знаємо, вже два місяці немає дощу, земля суха. Хоча ми й посіяли пшеницю, ріпак, гірчицю, ячмінь, соняшник», – розповів Андрій Стець.
Фермер пояснив, нині на агропродукцію низькі ціни: ячмінь коштує 4200 грн за тонну (до війни – 8,5 тис грн.), пшениця – 5600 грн (раніше – 9,5 тис грн). Так суми, витрачені на обробку землі, не покриються прибутками. І навіть навпаки – вони можуть втратити по кілька тисяч гривень на кожному паї. А не платити власникам паїв Андрій не може.
«Хоча є норма закону щодо того, що під час війни можна не платити орендну плату за землю, ми так не можемо поступити зі своїми пайовиками. А якщо не платити податки державі – арештують рахунки і майно. Хоча що у нас залишилося: розкурочена окупантами техніка та трансформатор, згорілі під час «прильоту» міні-трактори, знищене вогнем зерно? Все беремо у борг, тимчасово, щоб хоч якось зібрати врожай, бо з кредитами теж проблема, їх не дають».
Тому підприємець звернувся до колег
-фермерів, щоб разом спробувати привернути увагу до проблеми. Також фермер написав офіційні звернення до Міністерства агрополітики, голови Херсонської ОВА Олександра Прокудіна, керівника Чорнобаївської СВА Ігоря Дударя.
«Просто виходить, що фермери Херсонщини, які працюють в умовах, по суті, бойових дій, на не до кінця розмінованих землях, у складних погодних умовах, повинні платити такі самі податки, як і агровиробники у більш безпечних регіонах України. Вважаю, що треба більш виважений підхід держави до податків аграріїв у нашій області».
Ми слідкуватимемо за ситуацією – відповідь на офіційні звернення обов’язково опублікуємо на нашому сайті.