Філософія накопичення
«Золото тягнеться до тих, хто відкладає десяту частину свого заробітку, забезпечуючи майбутнє собі та своєї родини». З книги Джорджа С. Клейсона «Найбагатша людина у Вавилоні».
Накопичувати чи ні? Це справа кожного. І яке рішення ви би не прийняли воно є правильним, тому що кожна людина сама відповідає за свій фінансовий стан.
Минулого разу ми говорили про створення резервного капіталу (якщо ви пропустили цей матеріал, тоді читайте тут), а сьогодні будемо умовно прогнозувати його, тобто ставити фінансові цілі. Для цього нам треба буде пригадати царицю наук математику і як вираховуються відсотки.
Для практики розв’яжемо декілька задач. Наприклад, я особисто дуже люблю розв’язувати деякі задачі, а особливо з відсотками. Імена в задачах умовні, а збіги з реальними людьми випадкові.
Задача 1. Настя успішно будує кар’єру керівника та заробляє 20 000 грн на місяць, але вона не відкладає кошти з отриманих грошей. Вона живе одним днем: все витрачає на машину, речі, ресторани та ін.
Підрахуємо резервний капітал: 20 000 грн * 0% = 0 грн – стільки відкладено за місяць і за рік.
Задача 2. Наталка працює менеджером середньої ланки та заробляє 10 000 грн у місяць. Вона замислилась про накопичення та вирішила з кожного отриманого доходу відкладати 10% на накопичувальний рахунок.
Підрахуємо резервний капітал в цьому випадку:
- 10 000 * 10%= 1000 грн/місяць – відкладає коштів кожен місяць
- 1 000грн * 12= 12 000грн/рік – резервний капітал за рік
А якщо покласти дані кошти під 10% річних, то виходить:
12 000грн * 10% = 13 200 грн – Наталя накопичила із свого доходу 12 000 грн., a 1200 грн – це вже відсотки, тобто гроші почали працювати на неї.
Не погано ж? Зараз багато людей скажуть: “Тисяча гривень – це багато”, а якщо взяти розрахунок на день, то виходить 33,33 грн. Це 1кг гречки або 1 пачка цигарок, або 1 чашка капучино.
Як висновок, відкладаючи по 10% з кожного заробітку, можна створити заощадження у розмірі до 1.5 оклада вашої місячної заробітної плати. А якщо так робити протягом 10, 20 чи 30 років, уявіть, яка буде сума. Уявили? Тоді читаємо далі.
Задача 3. Марія працює медичною сестрою у лікарні, її заробітна плата становить 6000 грн., вона має двоє дітей та споживчий кредит. Марія також вирішила накопичувати кошти, щоб вийти з боргової ями, але вона вирішила відкладати не 10%, як Наталя, а лише 1% від зароблених коштів.
Підрахуємо резервний капітал в цьому випадку:
- 6 000 грн * 1%=60 грн/місяць – накопичує за місяць
- 60 грн * 12=960 грн/рік – резервний капітал за рік
- 960 грн * 10% =1056 грн – це відкладені кошти з нарахованими відсотками
Погодьтесь, що одиниця – це краще, ніж нуль.
Не важливо скільки ви заробляєте, де ви працюєте! Якщо у вас немає звички відкладати кошти, які б працювали на вас, то у вас завжди буде нуль. А якщо почати відкладати хоча б 1% відсоток, то можна створити резерв, навіть невеличкий.
Читала у книжці, що фінансисти підрахували: якби ще за часів Ісуса Христа людина на депозит відклала 1 долар, то сьогодні вона була б мільйонером.
Я вирішила вести цей блог з фінансової грамотності для того, щоб поділитися власним досвідом, тими знаннями, які перевірила сама та застосовую у своїй родині. Наш резервний капітал дозволив нам нормально пережити карантин, а також ми маємо відкладені кошти на навчання дітей та резервний капітал на старість.
Яким було моє здивування, коли після прийняття рішення про накопичення 10% нашого доходу, моя родина не відчула браку коштів. Ми просто почали вести свої доходи і витрати, планувати витрати на їжу, накопичення, відпочинок, якусь покупку та інше.
Ми вже з вами порахували на прикладах, що нуль – це нуль. А уявіть, що людина накопичує не один рік, а 10 чи 20 років, тоді в розрахунок включаються так звані “складні” відсотки. І якщо щороку відкладати 12 тисяч гривень, то за 20 років людина накопичить не 240 тисяч гривень, а 516 000 грн. Правда, не погано мати такий капітал та відчувати себе фінансово захищеним? Але найкраще, коли захищені ваше здоров’я та доходи. Накопичення грошей дозволяє почуватись впевнено у завтрашньому дні. І не обманюйте самі себе, що ви зможете працювати постійно на тому ж самому рівні завжди.
Накопити гроші неможливо за один день і ця звичка відпрацьовується не один рік. Адже завжди буде спокуса витратити накопичене на придбання чогось “важливого”.
Сподіваюсь, що я змогла у зрозумілій формі розкрити вам тему філософії накопичення. Зі свого боку я завжди рада поділитися корисною інформацією, але важливо пам’ятати, що кожну отриману інформацію треба застосовувати на практиці, щоб отримати результат.
У мене є своя велика мета – навчити людей бути фінансово грамотними і щоб українці подолали бідність, так як це зробили мешканці Вавілону. Проте все залежить від свідомості кожного з нас. Наступного разу ми поговоримо про різні фінансові інструменти накопичення та їх плюси і мінуси.
А якщо не хочете чекати наступного разу, пишіть і домовимося про онлайн-консультацію.
Фінансовий консультант з індивідуального планування Наталя Назаренко