Сб, 5 Кві 25
12.7°C

Герой України Віктор Сікоза з Білозерки: “Потрібно розуміти, на чиїх плечах усе тримається!”

Наталія Свирида 01 Жовтня, 2024

Ця розмова довго чекала на свій час. Щоразу, дізнаючись про військовий шлях нашого земляка, Героя України Віктора Сікози, журналісти сайту “Білозерка.Інфо” прагнули вийти з ним на зв’язок. Але війна – справа важка, а реалії служби морського піхотинця не терплять зволікань. І все ж напередодні Дня захисників та захисниць нам вдалося поспілкуватися з мужнім білозерчанином.

Про бойовий шлях, побратимів, повернення до Криму, звідки починав, та рідних, яких так хочеться обійняти, говоримо з полковником, начальником управління 30-го корпусу морської піхоти ЗСУ Віктором Олександровичем Сікозою.

Про дитинство. Сонце, раки та Біле озеро

– Вікторе Олександровичу, що спадає на думку, коли згадуєте свої дитячі роки?

– Мабуть, дідівська хата на Михайлевського, батьки на порозі, мама, яка вічно хвилюється за свого непосидючого єдиного сина… Ну і, звісно, купання у Білому озері – усі літні канікули ганяв туди на велику з маскою та ластами. Пам’ятаю, як у 9 років ловив раків та продавав їх херсонським. Такий собі бізнес, щоб мати кошти на морозиво й кіно. Словом, багато сонця, друзів-однокласників у першій Білозерській школі, де навчався…

– У Вас в сім’ї є військові? Чому Ви обрали цей шлях?

– Ні, мій батько все життя працює у газовому господарстві, мама – медсестрою у лікарні, але після закінчення школи я вступив до Одеського інституту сухопутних військ. Це моє бажання, я так себе бачив.

– А далі був Крим?

– Так, після закінчення навчання розпочав свою військову службу у 84-му окремому механізованому батальйоні берегової оборони Військово-морських сил ЗСУ в селі Перевальне Сімферопольського району.

 

Про Крим. “Я знав, що це початок”

– Стежачи за Вашим бойовим шляхом, виходить, що війна для Вас розпочалася з окупації півострова?

– Саме так, моя війна почалася з Криму. І я відразу зрозумів: це лише початок. Тоді, у 2014 -му, вивів роту у Миколаївську область, а через чотири місяці ми вже воювали на Донбасі, брали участь в антитерористичній операції, а згодом в операції Об’єднаних сил у складі 36-ї окремої бригади морської піхоти імені контрадмірала Михайла Білинського.

– З усього видно, що повномасштабне вторгнення не стало для Вас несподіванкою.

– Ні, не стало. 24 лютого 2022 року ми перебували на позиціях у Донецькій області, бачили нарощування сил противника, які значно переважали, і розуміли, що це велика війна. Вона надовго.

Але наша бойова робота не змінювалася –  ми нищили окупантів та ворожу техніку під Опитним, Очеретним, Авдіївкою, обороняли Маріуполь, а далі звільняли правобережжя Херсонської області, Херсон, словом давали ворогу по зубах та показали, що з морською піхотою треба рахуватися.

– І втрачали…

– Так, і це дуже боляче.

Про присвоєння звання “Герой України”.

“Це було визнання нашої бойової роботи!”

– Майже від початку повномасштабного вторгнення Росії Вас призначили командиром 36-ї окремої бригади морської піхоти, а у вересні 2023-го президент вручив Вам Орден “Золота Зірка” із присвоєнням звання “Герой України”.  Пригадуєте, як це було?

– Про нагороду я дізнався за день до приїзду Володимира Зеленського на командний пункт бригади у Донецькій області. Звичайно, коли отримував “Золоту Зірку”, мене переповнювала гордість за особовий склад, яким мав честь командувати та за побратимів, з якими воював пліч-о-пліч. Це була наша спільна заслуга і визнання нашої бойової роботи.

– А для Ваших батьків така нагорода стала радісною звісткою?

– Так, але найбільшою радістю і для них, і для мене був той момент, коли я після визволення Херсона приїхати додому провідати рідних і опинився у їхніх обіймах… Емоції просто зашкалювали! Я більше року не бачив маму з татом! У березні 2022 року мої друзі допомогли вивезти з Білозерки дружину і синів, а батьки залишилися в окупації. На той час я уже був комбригом, тож у цілях безпеки не виходив на зв’язок, а вони, звісно, дуже хвилювалися.

– І свою війвчарку, про яку розповідали у інтерв’ю Дмитру Гордону, тоді обійняли?

– Авжеж, між іншим її теж довелося вивезти через сильні обстріли.

Про морську піхоту. “Ми пройдемо до кінця!”

– Тоді Ви казали й про те, що мрієте повернутися до Криму. На сьогодні це бажання не змінилося?

– Звичайно, ні! Тільки зросло! Мене так і дід, і батько навчав: нам чужого не потрібно, а своє відвоюємо. У Криму я починав свою військову службу, не нажив там якось майна, але залишилося почуття образи і незакінченої справи. Треба закінчити. І хай ніхто не сумнівається: морська піхота пройде до кінця і боротиметься стільки, скільки потрібно!

– Ви так говорите, що розумію: морський піхотинець – то стан душі…

– Це справді так. Спитайте про це хлопців з Білозерщини та сусідніх громад, які воюють у 36-й бригаді. Одразу пригадую одного з них – командира зенітно-артилерійського відділення Олега Сидорова, який просто героїчно нищив ворога. Мої земляки мене вражають.

Морська піхота – особливий стан душі. Не дарма клятву морського піхотинця завжди підвереджували практичними іспитами. І це раніше нас було мало, а тепер військо розростається, а вірність клятві наші воїни доводять у бойових умовах. Є речі, які морський піхотинець не має права порушувати. Будь-коли, у будь-яких умовах ми повинні прийняти бій за Україну.

– У квітні 2024-го Ви залишили посаду командира бригади. Як склався військовий шлях далі?

– У війську завжди потрібно зростати. І мені, і молодшим. Наразі я несу службу начальником управління у 30-му корпусі морської піхоти.

Про підтримку воїнів. “Потрібно розуміти, на чиїх плечах усе тримається!”

–  Які слова напередодні Дня захисників та захисниць скажете воїнам?

– Б’ємося далі – от і все. І не потрібно боятися. Вони такі ж, як і ми – з плоті та крові. Тільки ми стоїмо на своїй землі, а вони скоро тікатимуть із України.

– Наскільки швидко? Відчуття закінчення війни у Вас є?

– Звісно є… Думаю, більше як на два роки їх не вистачить.

– А нас вистачить? Як сьогодні побороти у собі зневіру? І як зустрічати воїнів, які приходять з війни?

– Я знаю про що ви. Українці сьогодні повинні зрозуміти, на яких плечах все тримається. І не потрібно втрачати віру в той час, коли за вас віддають життя!

Все частіше військовослужбовцям, які повертаються з фронту, потрібна психологічна і моральна підтримка. Вони із завищеними почуттями відповідальності та власної гідності наче стають для суспільства особливими, зайвими людьми.

Воїнам, які брали участь в бойових діях, потрібно вписатись в картину мирного життя. А тим, хто їх зустрічає, показати свою повагу, виявити терпіння й турботу. Не потрібно нічого особливого: просте “дякую” при зустрічі. Повірте, це дуже важливо.

Ірина Квітка

 

Військовий шлях Віктора Сікози

  • Віктор Олександрович СІКО́ЗА — військовий, полковник, Герой України (2023), Лицар ордена Богдана Хмельницького (2016, 2021, 2022). Після закінчення Одеського інституту сухопутних військ (2008) розпочав військову службу у 84-му окремому механізованому батальйоні берегової оборони Військово-морських сил Збройних сил України в с. Перевальне Сімферопольського р-ну. У 2014-му Віктор Сікоза не зрадив присязі й вивів свою роту з окупованого російськими військами Криму в Миколаївську область, де згодом було сформовано 36-ту окрему бригаду берегової оборони.
  • З березня 2014 року Віктор Сікоза виконував бойові завдання під час Операції об’єднаних сил у Донецькій та Луганській областях, а з 25 лютого 2022 року протистоїть повномасштабному російському вторгненню.
  • У квітні 2022-го полковника призначили на посаду командира 36-ї бригади.
  • Під керівництвом Сікози бригада виконувала бойові завдання на Херсонському напрямку, а згодом перейшла в оперативне підпорядкування командира ОТУ “Донецьк”. Полковник неодноразово особисто очолював підрозділи бригади під час контрнаступальних дій, виявляв професіоналізм і мужність, що допомогло знищити значну кількість окупантів та ворожої техніки.
  • 4 вересня командир 36-ї окремої бригади морської піхоти Віктор Сікоза отримав Орден “Золота Зірка” із присвоєнням звання “Герой України”.
  • У квітні 2024 року Віктор Сікоза залишив посаду командира бригади. Героя України підвищили. Наразі він служить начальником управління у 30-му корпусі морської піхоти.

 

Наталія Свирида

Статті автора