Сб, 5 Кві 25
12.7°C

Гори, байдарки, лиман

Ella 28 Квітня, 2018

У мальовничому місці в Олександрівці активісти розвивають локальний туристичний проект.

Протягом останніх років на Херсонщину приїжджає дедалі більше туристів. Минулого року протягом курортного сезону (травень — вересень) в області побувало орієнтовно 3,5 мільйона гостей. Таку цифру наводять у Херсонській ОДА. 2018-го в регіоні хочуть прийняти ще більше туристів. Офіційне відкриття туристичного сезону заплановане на 30 квітня — 1 травня. В ці дні на території історико-культурної пам’ятки «Кам’янська Січ», що поблизу села Республіканець Бериславського району, відбудеться козацький фестиваль із багатьма атракціями: чемпіонат Сухопутних військ ЗСУ із кросфіту, показові виступи козаків, пленер для художників, тематичні екскурсії заповідником, вітрильна регата, виставка військової техніки, польоти на повітряній кулі, змагання зі спортивної риболовлі тощо.

Крім того, на фестивалі буде представлено туристичний потенціал кожного району області. Традиційно на Херсонщину їдуть відпочивати на узбережжя Чорного та Азовського морів. Любителі екстриму ходять у походи Олешківськими пісками, а охочі до спокійних прогулянок у мальовничих місцях обирають екскурсії на байдарках плавнями Дніпра. А загалом розмаїтість водойм, пустеля, штучний ліс, острови, заповідники та пам’ятки історії Херсонської області дають можливість для різнопланового відпочинку.

Останнім часом ще одне цікаве місце набуває популярності. «Херсонські гори» — це обривисті узбережжя Дніпро-Бузького лиману поблизу сіл Станіслав та Олександрівка Білозерського району. З високих берегів відкривається чудовий краєвид на лиман. Самі села — колись багаті риболовецькі краї — наповнені історіями і легендами з часів скіфів, козацтва та інших. Сюди приїжджають за спокійним відпочинком без особливих активностей. Однак двоє мешканців Олександрівки вирішили це змінити.

Олег та Андрій товаришують із дитинства. Обидва зростали в Олександрівці, знають тут кожен куточок. Обидва жили у великих містах, подорожували і продовжують це робити. Але постійним місцем проживання обрали рідне село. Кажуть, не прийняли характеру міського життя. Ідею популяризації свого краю виношували давно. І віднедавна започаткували проект «Скелька тур» — прогулянки на байдарках по лиману, а також велосипедні і піші походи. Хлопці переконані, що зможуть поступово привабити в село стабільний потік туристів, що, у свою чергу, допоможе розвивати інфраструктуру.

«Якось сільський голова сказав, що в Олександрівці туризму нема і бути не може. Мене це дуже роздратувало. Ми робимо виклик самим собі і всім, хто в це не вірить. Якось мені потрапили фотографії прогулянок на байдарках на Гаваях. Я подумав — чому це неможливо в нас? — каже Олег Марчук. — Уже багато хто знає, що в наших горах красиво. Але мало хто з немісцевих бачив їх з іншого боку, з лиману. Зараз ми працюємо з істориками, розробляємо маршрути уздовж сусідніх сіл. Це будуть варіанти з різним ступенем складності й підготовки: від коротких прогулянок для фотосесій, до кількаденних походів».

«Коли почали ходити лиманом на байдарці, знімати більше фото, відео, поширювати в соцмережах, навіть деякі місцеві запитували: а де це? Так це ж фактично у вас у городах», — посміхається Олег.

«Головне, що нам не треба вигадувати ніяких легенд, які б заманювали туристів. Тут насправді багато історичних цікавинок, — говорить Андрій Голінко. — Поселення Ольвійської доби: «Скелька» і «Золотий Ріг», зимівники запорізьких козаків, які контролювали ці води, Прогноївська паланка, найвищий в Україні Станіслав-Аджигольський маяк, історії рибного промислу, недалеко Кінбурнська коса — все це про наші краї та околиці. Ми хочемо розповідати про це людям».

Сама ж місцевість захоплює рельєфом з унікальним поєднанням степових ділянок, крутосхилів і печер. Ця площа у 660 гектарів включена до ландшафтного заказника «Станіславський». Тут є види рослин, грибів і тварин, занесені до Червоної книги України: ковила Лессінга, тюльпан бузький, тюльпан Шренка, зморшук степовий, сальвінія плаваюча, п’явка медична, полоз жовточеревий та інші. Пройшовши байдаркою уздовж скель, ми зустріли з десяток видів птахів та водяного вужа зі здобиччю. Піднявшись на скелі, ми застали особливий період — цвітіння півників. Сині й жовті острівці квітів вкривають трав’янисті вершини. Від сильного вітру вдалося сховатись у підніжжі скелі. Так, виходи на лиман — залежні від вітру. У шторм прогулянка може не вдатись. Однак якщо захотілось драйву і не страшно намокнути — вам сюди.

Іван АНТИПЕНКО, «День», Херсон, фото автора