Хаби в укриттях: як захисні споруди перетворюються на креативні простори
Укриття у звільнених громадах правобережної Херсонщини стають креативними центрами. Втілити відповідні проєкти вдається завдяки зусиллями активних місцевих жителів, представників влади та за фінансової підтримки міжнародних благодійних організацій. Безпека на прифронтових територіях дорівнює можливості вижити під час постійних ворожих обстрілів, проте люди потребують не лише фізичного захисту.
Цифровий освітній центр у Миролюбівці
Нещодавно у Миролюбівці в укритті навчального закладу відкрився цифровий освітній простір. Проєкт “Створення цифрових освітніх центрів (DLC) та надання послуг з психосоціальної підтримки для дітей та молоді”реалізує Асоціація інноваційної та цифрової освіти спільно з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) за фінансової підтримки Глобального партнерства заради освіти (GPE).
Директорка ліцею Лариса Рибачук розказала, що створення креативного простору стало дуже важливою подією для громади.
“У грудня 2022 року я повернулася до Миролюбівки після вимушеної евакуації. Коли ми з вчителями та підсобними робітниками оглядали підвал, все приміщення було заставлено якимось непотребом після перебування там окупантів. Але ж це протирадіаційне укриття, 160 кв м площею, треба приводити його до ладу. Тож відчистили від хламу цей підвал, була справжня толока: батьки школярів, вчителі – багато людей зголосилося допомогти”, – розповідає керівниця.
За словами пані Лариси, облаштувати у захисній споруді хаб вдалося завдяки проєкту від Save the Children.
“Цю ідею підтримало керівництво в особі начальника управління освіти Білозерської СВА Олександра Василенка. Почали робити кошторис із завгоспом, буквально за пару днів підготували документ, у травні 2023-го. А вже у липні нам завезли матеріали для ремонту, дві вантажівки допомогли розвантажити батьки та старшокласники. У серпні – почали підготовчі роботи, і вже у жовтні 2023-го року нам було що донору показати”, – ділиться директорка.
Білозерська СВА профінансувала ремонт у сховищі, закупила додаткові матеріали, допомогла коштами на облаштування туалетів та гардеробної кімнати, придбала бойлери, умивальники тощо.
“5 листопада 2023 року донори побачили результат, похвалили нас. І ми почали проводити тут заходи. Зокрема, від громадських організацій дуже корисні тренінги, де можна було навчитися писати проєкти. Save the Children проводили заходи з січня по травень 2024 року”, – говорить Лариса Рибачук.
Пізніше вже в обладнаному під хаб укритті на кошти UNICEF було створено цифровий освітній центр, який працюватиме під егідою донорів рік, а потім все обладнання залишиться школі.
“Тепер у нас тут є меблі, 22 ноутбука, 3-D принтер, кулер, студійне світло, колонка, проектор, пуфи для лаунж-зони. Є книжкова полиця, дитяча література. Ми даємо оголошення про заходи по сільських групах. Це зокрема активності задля подолання учбових втрат, коли для дітей різного віку проводяться в ігровій формі заняття. Показуємо кінофільми, можна випити чай та каву”, – тішиться директорка закладу.
За словами пані Лариси, до війни у Миролюбівці навчалося 300 школярів, зараз 170 із них здобувають освіту онлайн. 120 знаходяться безпосередньо у Миролюбівці, ще 100 – діти-ВПО. 22 із 23 вчителів теж залишилися у селі. Тож якщо дозволить безпекова ситуація, з 1 вересня ліцей може перейти на змішану форму навчання, оскільки має сучасне облаштоване укриття.
Людмила Коханська працює координаторкою цифрового освітнього центру у Миролюбівці. За професією вона – вчителька початкових класів.
“Нещодавно проводили турнір з Minecraft між різними подібними центрами на Херсонщині (окрім нашого, ще є у Музиківці та Іванівці), Миколаївщині та Одещині. З Миролюбівки брало участь 16 дітей. До нашого освітнього центру школярі приходять щодня, деякі – постійні відвідувачі. Цікаві заняття для дітей проводимо і в Зумі: щодо біткоїнів, цифрової безпеки, мінної безпеки”, – ділиться пані Людмила.
За словами освітянки, найбільш активно до Центру ходять діти 10-12 років. Наразі кількість відвідувачів дещо зменшилася, бо влітку місцеві старшокласники намагаються підзаробити на зборі овочів та фруктів, а також допомагають рідним доглядати за домашнім господарством.
“Заняття у нас цікаві, наукові є, наприклад, коли у популярній формі можна розглянути теми з фізики, зробити досліди. Інтернет у Центрі дуже хороший, це ще один плюс. Було б дуже добре, якби вже почалися заняття у школі”, – говорить Людмила Коханська.
Пані Катерина працює у Миролюбівському ліцеї підсобною робітницею, і була однією з тих, хто долучився до облаштування укриття.
“Ми виконали підготовчі роботи, а зараз продовжуємо ремонт у третій кімнаті. Можливо, все-таки хоча б початкові класи почнуть навчатися вживу у новому учбовому році. Сам цифровий центр дуже чудовий, моя 11-річна онучка Лєра сюди ходила, коли жила у мене. Сама вона з Херсона, а тут у Миролюбівському Центрі знайшла нових друзів, із задоволенням ходила на всі заняття і буде ходити ще”, – тішиться жінка.
В облаштуванні креативних просторів у звільнених громадах Херсонщини допомагає ГО “Білозерський центр регіонального розвитку”.
Менеджерка проєктів організації Катерина Оксенюк розповідає, що міжнародна організація Save the Children надала вагому підтримку громадам для ремонту укриттів, на базі яких наразі функціонують креативні простори.
“Потреба в цих просторах є, при спілкуванні з представниками Save the Children ми дізналися, що вони можуть надати 10 тисяч доларів на будівельні матеріали за умови співфінансування громад і виконання ними будівельно-ремонтних робіт. На даний час в рамках проєкту відремонтовано 4 укриття у Білозерській, Чорнобаївській та Музиківській громадах. Ще в одному укритті у Білозерській громаді наразі відбуваються ремонтні роботи, але вже за підтримки іншого донора. Оскільки у Дар’ївській і Станіславській громадах складна безпекова ситуація, тут поки що неможливо впровадити відповідні проєкти. Проте все можливо у майбутньому. У цих двох громадах є багато активістів, які пройшли навчання, теж пишуть гранти, щоб мати змогу перетворити укриття на безпечні простори для дітей та молоді”, – говорить Катерина Оксенюк.
Сьогодні в громадах у співпраці з Save the Children на Білозерщині БЦРР впроваджує різні програми для дітей та батьків з психосоціальної підтримки. Це рухливі вправи, арт-терапія, софт-скіли. А для батьків є ціла програма “Позитивне батьківство”, яка вчить мам і татусів розуміти своїх дітей. Також на базі відкритих безпечних укриттів надають психологічні та юридичні консультації тим, хто цього потребує.
За словами пані Катерини, наразі БЦРР знаходиться на стадії підписання з Save the Children нового договору про співпрацю, що стосується організації різноманітних активностей для дітей і батьків. Також плануються “круглі столи” на різні важливі теми, наприклад, щодо інтеграції ВПО у громадах.
Як у Дар’ївській громаді дбають про змістовне дозвілля молоді
Об’єднання зусиль влади, громади, активістів та донорів – саме така синергія дає змогу реалізовувати важливі проєкти в Дар’ївській громаді. Одна з них – “Посилення громадської активності у відновленні та розвитку села”, що реалізується за підтримки ІСАР Єднання. Мета ініціативи – залучення населення до процесів відновлення, облаштування двох безпечних приміщень для проведення змістовного дозвілля, активної комунікації та реалізації громадських ініціатив.
“Нарешті ми завершили ремонт та облаштували новими тренажерами одне з приміщень. Провели тенісний турнір серед молоді та визначили переможців. Сподіваюся, що цей «острівок» вмотивує до занять спортом, адже спорт – це сила, що надихає та об’єднує людей довкола ідеї здорового способу життя. Щасливі діти та задоволені батьки – найкращий результат нашої роботи! Дякую ГО “Центр логістики розвитку громад” за допомогу у реалізації проєкту! Дякую всім, хто доклав зусиль для досягнення мети проєкту!” – говорить Наталя Гридіна, керівниця відділу регіонального розвитку, інвестицій та проектної діяльності Дар’ївської сільради.
До речі, це не перший подібний проєкт у громаді. Раніше у Дар’ївці відремонтували приміщення в укритті однієї з багатоповерхівок, де молодь може з користю провести вільний час.
Яка ситуація з укриттями у Херсонському районі
Наразі місцева влада працює над організацією навчального процесу у безпечних умовах: ремонтують та облаштовують укриття у школах та дитячих садках. У сховищах з’являються освітні та ігрові зони, автономні джерела живлення. У новому навчальному році деякі заклади Херсонщини планують організувати освітній процес у змішаному форматі.
Заступник начальника Білозерської СВА Олексій Журавленко говорить, що у 2024 році у громаді планують відремонтувати два стаціонарні укриття та розширити одне існуюче.
“Наші донори, Save the Children, дають нам кошти на це, але дуже довга справа з оформленням документів у таких великих організацій”, – ділиться посадовець.
За словами начальника відділу освіти, молоді, культури та спорту Білозерської селищної ради Олександр Василенка, сьогодні будь-яка освітня ініціатива починається з безпекового питання.
“Спочатку укриття не були передбачені для креативних просторів, але з допомогою громадських організацій тут з’явилися хаби”, – говорить Василенко.
Завдяки громадським організаціям, наприклад, у Чорнобаївській СТГ були створені хаби, де діти та їхні батьки можуть отримати допомогу від психологів, логопедів та соціальних працівників.
“Робота в Чорнобаївському хабі – це мій ресурс. Працювати з дітьми наживо, а не дистанційно – неймовірно та надихає на творчий саморозвиток. Те, як діти біжать до нас на заняття, надає всім нам сили і ми розуміємо, що це допомагає дітками нашої громади побороти свої страхи та тривоги”, – розповідає про свою роботу психологиня Марина від громадської організації “Успішна жінка”.
Фото: Громадський вісник Херсонщини
Хаб розташований у зручному, а головне безпечному місці, має дві великі окремі кімнати, дитячу зону для ігор.
“Всі діти в громаді стикаються з недостатньою соціалізацією, тому що навчання в школі дистанційне, дитячі садочки закриті – у дітей зовсім не розвивалися комунікаційні навички, необхідні для подальшого життя та формування взаємостосунків. Сидячи вдома та спілкуючись лише з одними батьками, а частіше з одною мамою, діти поступово втрачали необхідність спілкування з однолітками, боялися запитати щось один у одного або у працівників хабу. Їм начебто вже більше ніхто і не потрібен, крім мами, тому спочатку діти відмовлялись від занять в хабі з іншими дітьми,” – ділиться пані Марина.
У хабі створили 9 різновікових груп до 7 дітей у кожній. Окрім працівників хабу, раз на тиждень до дітей приходить вчитель на волонтерських засадах з метою підготовки до школи.
Психологиня Марина ділиться, що на кожному занятті вона обов’язково надає дітям можливість певний час вільно поспілкуватися між собою, тому діти здружилися, приносять один одному подарунки, розвивають дружні стосунки і поза межами хабу.
Громадська організація “Успішна жінка” реалізує проєкт “Надання психосоціальної підтримки та кейс-менеджмент родин з дітьми у Херсонській області, які постраждали внаслідок війни” у форматі хабі у співпраці з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.
Креативний простір облаштували і в Музиківському ліцеї. Ініціативу вдалося реалізувати завдяки співпраці з ГО “Білозерський центр регіонального розвитку”, в рамках проєкту Save the Children. Благодійники допомогли відремонтувати частину приміщень укриття, загальною площею 180 кв м. У 2023 році за державний кошт розпочали ремонт інших приміщень у сховищі, де планують створити інтерактивні простори та зони відпочинку. Завершити проєкт планують до кінця 2024 року.
Сподіваємося, що завдяки хабам у Білозерській, Дарївській, Чорнобаївській та Музиківській громадах з’явиться можливість перезапустити освітній процес та реалізувати ще не один корисний проєкт. Успішний досвід створення креативних просторів в укриттях на Білозерщині може стати прикладом для інших громад Херсонщини.
Олена Бджола
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win