Нд, 29 Гру 24
0.8°C

Історія успіху “Кози Амальтеї” з Музиківки

Наталія Свирида 07 Жовтня, 2021

Програма USAID з аграрного і сільського розвитку – АГРО охоче розповідає про сімейну козину ферму з Музиковки “Коза Амальтея”.
 
Наша героїня – Татьяна Страмнова, власниця сімейної ферми Коза Амальтея (kozaamalthea.com.ua). Тетяна та її сім’я почали займатися козами 3 роки тому. У 2020 році на сімейній фермі «Коза Амальтея» у с.Музиківка Херсонської області утримувалися 8 кіз і 1 цап. Спочатку виробляли молоко для власного споживання, продавали знайомим і на ринку, а трохи згодом запустили невеличку сироварню і стали виготовляти також сири типу «бринза» і «рікотта».
 
«Наша продукція користується попитом, тому вирішили покращувати продуктивність кіз і підвищувати ефективність виробництва, – говорить Тетяна. – Почали шукати можливості для підвищення знань щодо нових технологій і кращих практик, бо в козівництві їх бракує. Так дізналися про реалізацію проекту «Впровадження нових технологій, покращення продуктивності та якості продукції тваринництва в Україні, що здійснюється Консультаційний Центр Асоціації виробників молока за підтримки Програми #USAID_АГРО, і стали активними учасниками».
 
Окрім навчальних вебінарів і семінарів, Тетяна скористалася можливістю отримати індивідуальні консультації від експертів АСОЦІАЦІЯ ВИРОБНИКІВ МОЛОКА. Зокрема, їй порекомендували включити до раціону дійних кіз вітамінно-мінеральні комплекси згідно рекомендованих норм, відкоригували протокол доїння кіз, запропонували програму превентивних заходів щодо маститу. У ході консультацій, зокрема, виявилося, що господарство згодовувало козам виключно люцерну, що призводило до залуження pH середовища передшлунків. Тварини були вгодовані, з гарною кондицією тіла, але продуктивність зменшувалася. Причину зниження надоїв не розуміли одразу, а виявляється, люцерна є джерелом білка і щоб він засвоювався, потрібно додавати до раціону вуглеводи. Після рекомендацій з корекції раціону господарство включило клітковину, вуглеводи, вітамінно-мінеральний комплекс і продуктивність та самопочуття тварин почали збільшуватися.
 
«…Завдяки консультаціям і навчанню ми дещо змінили підходи до догляду за тваринами. Раніше й гадки не мали, що надої можна знизити через люцерну, яку ми додавали до раціону кіз. Також зрозуміли, де помиляємося при лікуванні поголів’я – дізналися, що паразитів, як збудників захворювань, потрібно розрізняти і підбирати лікування відповідно до індивідуальних особливостей збудника».
 
Участь у навчальній програмі сприяла підвищенню продуктивності поголів’я і значному покращенню якості сировини. Це мотивувало Тетяну наростили поголів’я до 25 кіз і 5 цапів. Середньодобовий надій зріс удвічі, переробка на сироварні теж удвічі зросла: до 25 л на добу. На 205% збільшились обсяги реалізації і на 228% – дохід від реалізації продукції.
 
Такі результати дають господарству змогу розширити продуктову лінійку, і це – у найближчих планах сімейної ферми «Коза Амальтея».

Наталія Свирида

Статті автора