Колаборація на Херсонщині: крайня необхідність чи нагода для швидкої наживи?
Колаборація – дуже складний як фізичний, так і ментально-психологічний процес. Будь-яка співпраця громадян країни з тими, хто на неї напав вважається колаборацією. Що підштовхує людей до таких дій? Причин декілька: намагання врятувати себе та зберегти життя близьких, бажання швидкого збагачення та наживи, а також можливість прийти до влади, отримавши певну посаду.
На жаль, прикладів зрадництва в Україні було дуже багато. В історію колаборації увійде чимало імен тих, хто жив і працював на Херсонщині.
Головні колаборанти Херсонщини
З початком окупації Херсонщини українці дізналися імена головних зрадників регіону, деякі з них давно викликали підозру та недовіру місцевих жителів. Перелік херсонських колаборантів очолює Володимир Сальдо. 65-річний голова окупаційної адміністрації області був мером Херсона з 2002 по 2012 рік протягом трьох каденцій, нардепом від “Партії регіонів” у Верховній Раді 7 скликання. З початку повномасштабної війни він активно підтримав російську окупацію.
Поплічником Сальдо був ще один відомий херсонський зрадник – 46-річний колаборант Кирило Стремоусов. У свій час він очолював Генічеську рибну інспекцію та обіймав керівну посаду в Київському комітеті рибного господарства. Стремоусов створив у місті проросійську громадську організацію, яка брала активну участь у так званих “антимайданах”. 2013 року зрадник заснував ще одну ГО “За президента України”, що активно підтримувала колишнього президента Януковича. Також колаборанта пов’язують з “Українським вибором” Медведчука. У 2017-2020 роках Стремоусов продовжував свою антиукраїнську діяльність. Він нападав на журналістів, працівників СБУ.
Але зрадниками виявилися не лише ті, хто був пов’язаний із «Партією регіону». Ними стали і депутати від правлячої партії, зокрема такі як Олексій Ковальов, родом із Голої Пристані. З 2011 по 2019 роки він активно займався сільськогосподарським бізнесом. У 2019 році був обраний народним депутатом 9 скликання по 186 округу (Херсонська область) від партії “Слуга народу”. Був членом Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики. У жовтні 2019 року Ковальову оголосили підозру в отриманні 30 тис. доларів за непідтримку в комітеті законопроєкту про знищення корупційних схем під час оцінки об’єктів нерухомості. А на початку наступного року він задекларував готівкові кошти у розмірі понад 6,5 млн грн…
Нереалізовані плани зрадників
За вісім місяців окупації на Херсонщині відбулося дуже багато подій, пов’язаних із грабунком, викраденням людей, тиском на бізнес. І все це за сприяння колаборантів. Очільник окупаційної адміністрації на Херсонщині Володимир Сальдо був організатором псевдореферендуму про приєднання області до росії, примушував бізнес продавати свої товари для окупантів у Криму, а також на захоплених територіях Запорізької, Донецької та Луганської областей. Він був переконаний, що більшості населення сподобалося відновлення гербу часів Російської імперії з двоголовим орлом.
Заступник голови Херсонської окупаційної адміністрпції Кирило Стремоусов погрожував “покараннями” українським чиновникам, освітянам та медикам Херсонщини, які відмовлялися від співпраці з проросійською владою. Від початку окупації Херсона Стремоусов активно працював на Росію та навіть їздив до Кремля, де Путін повідомляв про анексію частин українських територій. У своїх відоозверненнях до мешканців області він неодноразово поширював фейки щодо української влади та ЗСУ.
Два місяці після початку війни колаборант Олексій Ковальов заперечував, що співпрацює з окупантами: мовляв, уся його діяльність зосереджена на волонтерстві та допомозі виборцям. Згодом стало відомо, що Ковальов був причетним до вивезення українського продовольства до Росії. 3 квітня 2022 року народного депутата Олексія Ковальова виключили зі складу депутатської фракції політичної партії “Слуга Народу” у Верховній Раді. До цього партія призупинила членство Олексія Ковальова у своїй фракції через підозру в державній зраді. У ході розслідування встановлено, що на початку липня цього року Ковальов обійняв посаду заступника голови у незаконно створеному окупаційною адміністрацією держави-агресора – “уряді Херсонської області”.
Кара, яка настигає
За співпрацю з ворогом рано чи пізно приходить час розплати. 22 червня був підірваний автомобіль Ковальова, щоправда спроба виявилася невдалою. 6 липня 2022 року ДБР повідомило колаборанту про підозру у державній зраді. 15 липня 2022 року ДБР обрали запобіжний захід нардепу у вигляді тримання під вартою без права внесення застави та оголосили його в розшук. Наступного дня майно Ковальова на суму 5 млн. грн. було заарештовано, а 18 липня оголошено про його конфіскацію на користь держави. 28 серпня, одразу декілька анонімних телеграм-каналів, а також українських видань повідомили про вбивство Олексія Ковальова. Зокрема, про це повідомила «Українська правда» з посиланням на джерела в «Слузі народу». Радник голови МВС Антон Геращенко без зазначення джерела повідомив деталі вбивства Ковальова. За його словами, колаборант приїхав до свого дому в Голій Пристані, а пізно ввечері до нього проникли невідомі та завдали численних ножових поранень – йому та дружині. Зрадник помер відразу, а його дружина померла у лікарні. Слідчий комітет РФ у Телеграмі підтвердив смерть Олексія Ковальова.
9 листопада російські пропагандисти повідомили про загибель Кирила Стремоусова у ДТП. Його особистий водій підтвердив інформацію про загибель гауляйтера Херсонщини. Сталось це нібито біля Генічеська. Так званий “прессекретар” окупаційної “влади” Херсонщини у коментарі російським пропагандистам також підтвердив цю інформацію.
Крім того, у Херсоні невідомі спробували ліквідувати начальника 90-ї виправної колонії Євгена Соболєва, який перейшов на бік окупантів. Він отримав поранення ніг. Партизани також підірвали автомобіль так званої поліції російської окупаційної адміністрації в Херсоні на перетині вулиці Рєпіна та проспекту Адмірала Сенявіна за допомогою радіокерованого фугасу. Внаслідок вибуху один силовик загинув, а другий був госпіталізований.
Після звільнення правобережної Херсонщини, розпочались зачистки місцевих колаборантів. Зокрема, у місті Служба безпеки викрила посібника окупантів, який допоміг ФСБ втекти на катерах на лівий берег Дніпра під час відступу. Зрадником виявився власник місцевої станції прогулянкових катерів. Також вчора у тимчасово окупованому Скадовську на Херсонщині вибухнув автомобіль відомого херсонського колаборанта Віталія Булюка. Останнього з пораненнями доставили до однієї з лікарень Сімферополя. Водій автомобіля загинув на місці.
Звісно це лише частина виявлених злочинів і попереду у спецслужб ще багато роботи, на ефективність якої дуже сподіваються херсонці…
Як повідомити про колаборантів
Для того, щоб повідомити про факт колабораціонізму використовуйте чатбот єВорог, де треба надати інформацію про зрадників.
Крім того, Служба безпеки України запустила чат-боти в Telegram для ідентифікації колаборантів і мародерів:
У чат-бот @Traitor_Search_bot можна надсилати інформацію про зрадників і колаборантів, які співпрацювали з окупантами, а також про інтернет-агентів, які «зливають» ворогу важливу інформацію або поширюють у соцмережах контент на підтримку загарбників.
Чат-бот @stop_marauder_ua_bot призначений для збору інформації про мародерів, які розкрадають чуже майно під час війни. Дані з бота перевірять і розмістять на спеціально створеному сайті СБУ.
Виявити і притягнути до відповідальності зрадників – спільна мета правоохоронців та місцевих мешканців. Викорінення колабораціонізму є надзвичайно важливою умовою нашої перемоги та успішного відновлення України після звільнення її території від ворога.
Сергій Ільчишин