Сб, 4 Січ 25
7.4°C

Консультація юриста: з 1 липня 2020 року допомога на дітей одиноким матерям призначається за новими умовами

Наталія Свирида 19 Серпня, 2020

З 1 липня 2020 року допомога на дітей одиноким матерям призначається за новими умовами. Що саме змінилося, розповідає юрист Білозерського офісу Мережі правового розвитку при громадській організації “Білозерський центр регіонального розвитку” Лях В’ячеслав. 

Право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) має мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника, соціальну пенсію або державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника, передбачену Законом України “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю“.

Юрист зауважує, що є один важливий момент, на який зазвичай заявники не зважають під час звернення до відповідних установ про призначення відповідної допомоги: “Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається”.  

Для призначення допомоги на дітей одиноким матерям подаються такі документи:

  1. заява про призначення допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики;

  2. декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги;

  3. довідка про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

  4. витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини;

  5. копія свідоцтва про народження дитини.

Усиновлювачі подають також копію рішення про усиновлення.

Допомога на дітей одиноким матерям, яку призначено за умовами, що діяли до 30 червня 2020 року (включно), виплачується до закінчення строку її призначення.

Допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, ― до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.

Середньомісячний сукупний дохід сімʼї визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632.

Допомога на дітей одиноким матерям не призначається, якщо:

  1. у складі сім’ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали.

  2. особи, які входять до складу сім’ї, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям, здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), транспортного засобу тощо, на суму, яка на дату купівлі, оплати перевищує 50 тис. гривень;

  3. у власності сім’ї є друга квартира (будинок), крім житла, яке розташоване на тимчасово окупованій території в Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі;

  4. у власності сім’ї є більше ніж один транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з дати випуску якого минуло менше ніж 15 років.

Виплата допомоги на дітей одиноким матерям припиняється: якщо сім’єю подано недостовірні відомості, що вплинули на отримання допомоги на дітей одиноким матерям та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством.

Також важливим моментом є інформування органів соціального захисту населення стосовно реєстрації (припинення реєстрації) як безробітної особи, яка включена до складу сім’ї, здійснюється центрами зайнятості щомісяця до 10 числа місяця, що настає за звітним періодом.

Для оформлення та надання допомоги необхідно звертатися до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення. У територіальній громаді, в якій утворено виконавчі органи сільської, селищної, міської ради, заяви з необхідними документами приймаються уповноваженими посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради територіальної громади та передаються відповідному органу соціального захисту населення.

Матеріал підготовлено в рамках проєкту “Безпечні та правоспроможні ОТГ Білозерського району Херсонської області“, що реалізує громадська організація “Білозерський центр регіонального розвитку” у партнерстві з Херсонським місцевим центром з надання БВПД, Станіславською сільською радою, Музиківською сільською радою, Білозерською селищною радою, Білозерським відділенням поліції, Координаційним офісом безпеки в м.Татарбунари при Одеській обласній організації КВУ за фінансової підтримки міжнародного фонду “Відродження“.

За правовою допомогою та консультацією ви завжди можете звернутися до юристів громадської організації «Білозерський центр регіонального розвитку» за адресою: 

75000, Херсонська область, смт Білозерка, вул Свободи, 86-а 

або за телефонами: (05547) 33-7-168; (095) 087-48-60; (068) 538-90-06. 

 

Наталія Свирида

Статті автора