Краща обізнаність про сфери реформ збільшує підтримку змін
Українці підтримують основні напрямки реформ, але все ще залишаються вразливими до популізму. Про це свідчать дані соціологічного дослідження «Критичне мислення проти популізму», ініційованого Центром економічної стратегії (ЦЕС) і проведеного дослідницькою компанією GfK Ukraine за підтримки Посольства Чехії в Україні. На жаль, дефіцит актуальної та об’єктивної інформації про майбутні зміни сприяє тому, що люди охоче вірять популістським заявам щодо реформ. В ході проекту ЦЕС вивчав ставлення українців до пенсійної, медичної, земельної, освітньої реформ та приватизації державних підприємств.
За результатами дослідження, обізнаність громадян щодо змісту реформ відрізняється. Так, про зміст реформ соціальної сфери українці знають більше, а вплив популізму щодо сприйняття цих перетворень
значно менший.
За результатами опитування, найкраще в Україні обізнані громадяни про пенсійну реформу – 78% респондентів з опитаних. Найгірше – про приватизацію – 53%, про земельну і медичну реформи мають інформацію близько 70% опитаних, гірше обізнані громадяни про освітню – 67%.
Більше 67% українців вважають, що мають уявлення про найважливіші реформи, які проводить уряд. За результатами дослідження, українці досить активно підтримують окремі, найбільш важливі складові реформ. Наприклад, 87% громадян підтримують принцип «гроші ходять за пацієнтом» – основа медреформи.
У той же час більшість населення не має повного уявлення про суть реформи в цілому. «Дефіцит достовірної інформації і постійної системної комунікації за окремими реформами створює підґрунтя для поширення заяв популістів, спрямованих на дискредитацію перетворень, що розпочаті в країні. Населення з готовністю приймає на віру гучні заяви політиків та експертів, якщо вони «чіпляють за живе». Прикро, але ми з вами часто навіть не намагаємося зробити кілька необхідних кроків для формування власної незаангажованої думки», – відзначає Дмитро Яблоновський, старший економіст Центру економічної стратегії.
За результатами опитування, у українців стереотип щодо недоцільності підвищення пенсійного віку балансується такими самими стереотипами щодо недоцільності накопичення боргів та підвищення податків. 84% з опитаних згодні, що «збільшення вимог до стажу є справедливим, в кого більше стаж і хто платив до пенсійного фонду довше, той і має отримувати пенсію раніше». Але в той же час, 83% українців впевнені, що «пенсійний вік не можна підвищувати, бо до пенсії просто не доживатимуть».
Необхідність «офіційних чітких та прозорих тарифів співоплати за кожну медичну послугу» має підтримку 76% з опитаних і 87% людей розуміють, що медицина в Україні не безкоштовна. Вони готові перейти на платну медицину, щоб платити офіційно і зрозумілі суми.
Цікаво, що 74% опитаних згодні, що «за державної власності підприємства часто розкрадаються, чого приватний власник не допустить». Одночасно з тим, 86% впевнені, що «корупцію на державних підприємствах можна подолати і без приватизації, було б бажання».
«Опитування показало, що для об’єктивного сприйняття реформ українцями особливо важливим є формування навичок критичного мислення та бажання робити власні висновки на основі перевіреної інформації з різних джерел. – зазначає Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії. – За даними дослідження, найбільшою довірою користуються незалежні експерти та громадські організації. Їх висловлюванням громадяни схильні вірити найбільше. Успішність будь-яких змін безпосередньо залежить від їх розуміння і підтримки широкими верствами населення. А розуміння – від повноти інформації і відповідності запропонованого варіанту змін внутрішньому запиту громадян».
За матеріалами Центру економічної стратегії
Довідково:
Проект «Критичне мислення проти популізму» був ініційований Центром економічної стратегії і проведений за підтримки Посольства Чехії в Україні. Співорганізаторами проекту є Офіс реформ Кабінету міністрів України і Реанімаційний Пакет Реформ (РПР). Проект спрямований на визначення і подолання перешкод для підтримки реформи українцям. Репрезентативне опитування громадян України здійснила компанія GfK Ukraine методом телефонних інтерв’ю та фокус-груп. Проведено 2070 інтерв’ю за ключовими реформами – пенсійною, освітньою, медичною, земельною та приватизацією. З метою оптимізації тривалості опитування кожний респондент оцінював в середньому дві випадково вибрані реформи. Крім того, в Києві, Харкові, Львові, Лубнах проведено 10 фокус-груп – по дві на кожну з реформ. Опитування проведено в липні-вересні 2017 року.
Центр економічної стратегії (ЦЕС) – незалежний центр досліджень державної політики, заснований в травні 2015 року. Завдання ЦЕС – підтримка реформ для забезпечення стійкого економічного розвитку і зростання країни. Центр здійснює незалежний аналіз найбільш важливих аспектів державної політики, а також сприяє громадській підтримці реформ Україні.