Легендарна Чорнобаївка відзначає 242-річчя з дня заснування
Цей населений пункт став символом незламності та мужності українців й справжнім Бермудським трикутником для ворожої техніки та живої сили.
Від усього серця вітаємо жителів Чорнобаївки зі святом і бажаємо добробуту, щастя, здоров’я, Перемоги та миру!
Вашій увазі 10 цікавих фактів зі славетної історії Чорнобаївки.
1. До 1923 року село Чорнобаївка було “триєдиним” і складалося з Хуторів Чорнобаєвих, Хуторів Степанових, Хуторів Гусакових.
2. На початку V століття нашої ери тут жили готи. У 2008 році одна з родин у Чорнобаївці знайшла у власному льоху стародавнє поховання заможної готської дівчини, якому півтора тисячоліття.
3. Історію виникнення села пов’язують із запорізьким січовим козаком Петром Олександровичем Чорнобаєм, якого тодішні “асвабадітєлі” обдарували землею поблизу Херсона, в районі Вірьовчиної балки. Згідно з переказами, таке прізвище козаку дали вороги-турки: чорний – через грізний погляд, бай – володар. І турки, і татари добре знали, чим загрожувала зустріч із козаками Чорнобая. Найближчими друзями цього козака були священник Гусь та сотник Степан, які теж заснували тут свої хутори.
4. Основним заробітком мешканців Чорнобаївки у ХІХ столітті було добування вапняку в кар’єрах Вірьовчиної балки.
5. До початку повномасштабної війни Росії проти України річний пасажиропотік міжнародного аеропорту “Чорнобаївка” становив понад 150 тисяч осіб. Завершувалася його масштабна реконструкція. У перший день великої війни армія РФ нанесла по аеропорту ракетно-бомбові удари.
6. Під час російської окупації ЗСУ 28 разів атакували з повітря вороже розташування техніки на території села. Так, 7 березня 2022 року Сили оборони України знищили в Чорнобаївці близько 30 гвинтокрилів армії РФ.
7. Чорнобаївка стала інтернет-мемом як місце масового знищення ворогів, а назву села використовували у написах на футболках і назвах кулінарних страв. Так, у Луцьку можна було замовити піцу “Чорнобаївка”, а в Тернополі поласувати тортом і ковбасою – “Чорнобаївськими”. Також продавалося пиво “Влучне Чорнобаївське” та шкарпетки “Чорнобаївські”.
8. Родом із Чорнобаївки був військовий ЗСУ, старший сапер Данило Звонарьов, який загинув у 2023 році під Мар’їнкою на Донеччині. 23 серпня 2024 року мужній воїн отримав звання Герой України з удостоєнням ордена “Золота Зірка” посмертно за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане служіння Українському народові.
9. Чорнобаївка вважається одним із найбільших сіл в Україні – до 2022 року тут мешкало понад 9 тисяч людей.
10. За переписом 2001 року 92 відсотків жителів Чорнобаївки вважають рідною мовою українську.
Фото з доступних джерел.
Олена Бджола
А які факти з історії Чорнобаївки знаєте ви? Пишіть у коментарях.