Сб, 28 Гру 24
1.5°C

Лідія Колеснікова: “Звільнення Чорнобаївки повернуло відчуття свободи”

Наталія Свирида 16 Вересня, 2023

Протягом десяти років категорійні верстви населення Чорнобаївської сільської ради обслуговує Лідія Миколаївна Колеснікова. Доброзичлива, привітна та працьовита жінка щодня поспішає до своїх підопічних на велосипеді. У багажнику – свіженькі продукти з ринку, ліки, квитанції за сплачені комунальні послуги, а в серці – тепло та співчуття до кожної самотньої душі.
Приготування їжі, прибирання у хаті, прасування білизни, закупи продуктів, оплата за комуналку, отримання пенсії, супровід до лікарні, психологічна підтримка. І це не повний перелік справ, які виконує Лідія Миколаївна.
Найбільш важкий у плані фізичного навантаження для соцробітниці понеділок – базарний день у Чорнобаївці, коли треба робити закупи і розвозити продукти по знайомим адресам. Таких у Лідії Миколаївни – дев’ять.

“Встаю о п’ятій ранку, а в шість уже на базарі, бо треба встигнути за день купу справ зробити. До обіду у трьох бабусь наготую, приберу, після обіду – ще у двох підопічних працюю. Цілий день кручу педалі по селу. А ввечері на мене чекають ще свої домашні справи”, – розповідає жінка.

Лідія Миколаївна працює п’ять днів на тиждень, проте ще й в суботу виходить на роботу, щоб розвезти безкоштовний хліб своїм підопічним. До речі, раніше соцпрацівниці ще й гуманітарну допомогу доставляли. А потім цим почала опікуватися сільська рада.
На моє питання, як пані Лідія все встигає, жінка відповідає, що просто навчилася правильно планувати свій час.
Лідія Миколаївна знаходить спільну мову з кожним зі своїх підопічних, які мають дуже різні характери.
Своїх стареньких жінка не полишала протягом усього періоду окупації, щоправда дещо скоротила час на обслуговування, у зв’язку зі складною безпековою ситуацією у Чорнобаївці. Хоча навіть в умовах постійної загрози для життя ходила вранці по молоко на місцеву ферму, щоб принести його підопічним. А ще в окупації жінка ділилася з ними продуктами та домашніми стравами.

“Пам’ятаю, як до мене додому прийшов мій дідусь на милицях. Кажу, заходьте, тільки-но зварила борщу, сядьте, поїжте. Не захотів, посоромився. Налила йому з собою у баночку. Коли приносила своїм стареньким додому їжу, завжди бачила на їхніх очах сльози. Ну як їх можна було кинути сам-на-сам в окупації?”, – говорить жінка.

Люди виживали в ті нелегкі часи, як могли. Проте не всі пішли на зраду заради грошей. Співпрацювати з окупаційною владою пропонували і Лідії Миколаївні, проте вона навідріз відмовилася. Жінка була впевнена, що над рідною Чорнобаївкою скоро замайоріє український прапор.
Омріяне звільнення після надважких місяців окупації повернуло відчуття свободи. Проте ворог не лишив у спокої легендарну Чорнобаївку.
5 січня 2023 року внаслідок “прильоту” на сусіднє подвіря був частково пошкоджений будинок Лідії Миколаївни. А рівно через місяць ворожий снаряд поцілив безпосередньо в її домоволодіння.

“Вікна та двері повилітали, пошкодило газопровід, електролічильник, машину, велосипед. Нам із чоловіком пощастило, що на той момент нас не було вдома. Пам’ятаю, їздила тоді по своїх бабцях, а люди кажуть: “А чого це ти не вдома, в тебе ж там “прильот”? Звісно, дуже шкода всього нажитого. Проте сьогодні я ставлюся до цього філософськи, бо немає нічого дорожчого за життя”, – ділиться соцробітниця.

Війна кардинально змінила нас, але не вбила в українцях людяність та співчуття.
Головне у роботі соціального працівника – знайти особистий підхід до кожного підопічного. У поважному віці найбільше люди потребують психологічної підтримки, простого доброго слова, яке іноді зцілює краще за будь-які ліки.

Наталія Свирида

Публікація підготовлена в рамках проєкту “Відновлення надання соціальних послуг у звільнених громадах Херсонської області” за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст публікації є виключною відповідальністю ГО «Білозерський центр регіонального розвитку» і не обов’язково відображає погляди партнерів

Наталія Свирида

Статті автора