Пт, 10 Січ 25
8.6°C

Ліки та медична допомога для ВПО: як реалізувати свої права

Наталія Свирида 26 Вересня, 2022
Кожен громадянин України має право на безкоштовну медичну допомогу. Це зокрема стосується і тих, кому довелося покинути тимчасово окуповану територію. У МОЗ наголосили, що ВПО мають право отримувати первинну медичну допомогу за місцем проживання та без декларацій, відсутність реєстрації чи декларації з лікарем не є підставою для відмови у наданні первинної медичної допомоги.
Які безкоштовні медичні послуги передбачені для ВПО
У медичних закладах, які надають первинну медичну допомогу (терапевт/педіатр/сімейний лікар), ВПО можуть отримати:
  • динамічне спостереження за станом здоров’я;
  • діагностику та лікування захворювань;
  • базові тести та аналізи;
  • направлення до лікарів вузької спеціалізації чи на обстеження;
  • паліативну допомогу;
  • рецепти за програмою «Доступні ліки»‎ та інсулін (якщо це повторний рецепт);
  • щеплення відповідно до календаря профілактичних щеплень.
При цьому медзаклади, які працюють за програмою медичних гарантій (ПМГ), мають надавати медичну допомогу безоплатно.
Пацієнти зі статусом ВПО, які потребують амбулаторного лікування серцево-судинних захворювань, цукрового діабету першого/другого типу, нецукрового діабету, бронхіальної астми, розладів психіки та поведінки, епілепсії, можуть отримати безоплатно або з невеликою доплатою медикаменти, що входять до програми «Доступні ліки».
До яких лікарів не потрібне направлення?
Внутрішньо переміщені особи мають можливість отримати безоплатні ліки та гарантовану державою медичну допомогу.
До яких спеціалістів можна звертатися без направлення:
  • гінеколог,
  • психіатр,
  • стоматолог,
  • нарколог,
  • фтизіатр,
  • педіатр,
  • надання невідкладної допомоги,
  • ургентна госпіталізація.
В іншому випадку спочатку зверніться до сімейного лікаря, терапевта чи педіатра. Лікар вас огляне і, за потреби, зможе виписати направлення до спеціаліста вузького профілю, на необхідне діагностичне чи лабораторне дослідження, або сформувати медичний висновок про тимчасову непрацездатність або лікарняний.
Номер електронного направлення надійде вам на мобільний телефон або ж у закладі можуть роздрукувати пам’ятку з номером направлення. На час дії воєнного стану направлення може бути паперовим.
З номером направлення ви можете звернутись за подальшою допомогою до будь-якого закладу України, який має договір із НСЗУ на відповідні послуги.
Спеціаліст вузького профілю може створити для вас медичний висновок про тимчасову непрацездатність або лікарняний, електронні направлення на подальші дослідження чи консультації, у разі потреби, а також направлення на госпіталізацію – при цьому повертатись до сімейного лікаря, терапевта чи педіатра не потрібно.
Чи можна укласти нову декларацію з сімейним лікарем?
Для ВПО передбачена можливість укладення нової декларації з іншим сімейним лікарем за місцем проживання. Якщо місцеві лікарі не можуть взяти нових пацієнтів через перевищення ліміту, оператор контакт-центру НСЗУ (за номером 16-77) допоможе отримати інформацію про інші медзаклади, у тому числі приватні, та лікарів-ФОП, з якими можна підписати декларацію.
Відмовили у допомозі – пишіть скаргу
На жаль, у нашому житті трапляються різні ситуації. Іноді доводиться відстоювати свої права… Якщо ви маєте статус ВПО і отримали відмову у гарантованих вам державою медичних послугах у тій чи іншій лікарні, необхідно звернутися з офіційною скаргою до головного лікаря (медичного директора) закладу про неправомірні дії медика. Якщо відмовив сам керівник закладу – скаргу необхідно надіслати до Департаменту охорони здоров’я у вашому місті чи регіоні або до власника медзакладу – відповідного органу місцевої влади (зазвичай у назві лікарні зазначено, хто є її власником).
Не можете розв’язати проблему на місцевому рівні – звертайтеся до НСЗУ через контакт-центр 16-77 або листом на поштову адресу: м. Київ, пр-т Степана Бандери, 19, індекс 04073, або на електронну адресу info@nszu.gov.ua.

Наталія Свирида

Статті автора