Мед із Чорнобаївки продали на аукціоні у Великій Британії
Банка меду, який зібрало подружжя Ніни та Миколи Бережків з Чорнобаївки потрапила на аукціон до Великої Британії. Пенсіонери-бджолярі з початку повномасштабного вторгнення знаходяться у рідному селі і продовжують займатись улюбленою справою.
Історію сімейної пари розповіла журналістка видання “Вгору” Ганна Щидловська.
Пасіку пан Микола має вже 18 років. Але прийшла війна…
З 24 лютого 2022 року росіяни обстрілювали Чорнобаївку із захопленого аеропорту. Під час одного з обстрілів будинок подружжя, а саме покрівлю, крокви і дранку, пошкодили касетні снаряди. Дірку в даху чоловік полагодив старим лінолеумом. У той день взагалі було гаряче та гучно – Чорнобаївку атакували близько 16 разів.
“Ми всю зиму провели в підвалі. Так хотілося вдягти нічну сорочку, що я не можу це передати. Щойно помилася, одяглася і, якщо потужний обстріл, одразу ховаєшся в підвал або сидиш і чекаєш, коли треба тікати”, – поділилась своїми спогадами дружина бджоляра.
Також Миколі та Ніні було важко через відсутність зв’язку з двома дочками – молодшою Світланою та старшою Юлею. Остання разом із двома дітьми знаходились у Бучі. Спочатку родина кілька тижнів перебувала у підвалі. 18-літня онука першою спробувала вирватись із окупації разом із друзями, але через обстріли була вимушена тиждень переховуватись у чужій оселі. Потім евакуювалась і Юлія з молодшим сином. Через проблеми зі зв’язком подружжя дізналось про долю дочки лише тоді, коли Чорнобаївка була деокупована.
У часи окупації через замінування та ворожі блокпости пан Микола переніс вулики з бджолами у двір. А перший мед він з дружиною зібрав вже у 2023 році.
В період окупації Миколу турбувала відсутність кормової бази для бджіл. Щоб їх прогодувати, необхідно було придбати 600 кілограмів цукру.
“Треба ж було цукор використовувати ще й на консервацію. Але бджілок я зберіг”, – розповідає чоловік.
Бджоляр каже, що в цьому році мед вийшов дуже смачний. Після того, як правобережну Херсонщину звільнили, бджіл вивезли на травостій до аеропорту. Проте перебувати там небезпечно через покинуті окопи та розтяжки.
Пані Ніна допомагає чоловіку в усьому. Дружина порається по господарству, доглядає за городом, а також працює у дитсадку. Вони разом займаються бджільництвом і качають мед. Після того, як у Миколи з’явились перші два вулики, доглядати за ними почала і Ніна.
“Він їздив увесь час, допомагав старшій донечці Юлі зводити будинок. Ті два вулики залишалися вдома. І я мусила доглядати за бджолами, давати їм воду. На відкачку меду ми поїхали разом. І я тоді перший раз побачила, як це робиться”, – каже жінка.
Ніна хоче продовжувати працювати і допомагати чоловіку, незважаючи на проблеми зі здоров’ям та перенесені мікроінсульти.
Донька Юлія Бережко-Камінська розповіла про справу батьків у Facebook. З нею зв’язався київський волонтер Дмитро Аносов і запропонував виставити баночку меду Бережків на британському аукціоні. Подружжя пристало на пропозицію.
Організаторами аукціону виступили друзі волонтера з Великої Британії. Захід пройшов у Віндзорській ратуші. На ньому також виставили гітару з підписом гітариста групи “Queen” Браяна Мея, боксерські рукавички з підписом Олександра Усика та інші легендарні речі. На виручені з аукціону кошти купили реанімобіль для лікарні Лиману на Донеччині.
“І ви знаєте, півлітрову баночку меду купили за двісті п’ятдесят фунтів (у гривнях це понад одинадцять з половиною тисяч). Я коли дізнався про це, сидів на стільці. Якби стояв, не знаю, чи не впав би. Я був би задоволений, за скільки б її не продали”, – поділився своєю радістю пан Микола.
Коли Чорнобаївку тільки звільнили, пані Ніна зустрічала з квітами українських військових, а на наступний день напекла для них пиріжків.
“Я дуже хочу, щоб країна наша оновилася після війни, і люди щоб змінилися – стали добрішими”, – розповіла про свої мрії пані Ніна. Зараз зі страхами та переживаннями їй допомагає впоратись робота.