Сб, 28 Гру 24
1.5°C

Медицина на лінії вогню: як вижити в умовах зони активних бойових дій

Наталія Свирида 29 Лютого, 2024

81-річна Валентина Федорівна Яковенко з Білозерки останні 15 років має серйозні проблеми зі здоров’ям. Жінка страждає на гіпертонію, має серцеву недостатність, остеохондроз, поліартрит, алергію, варикоз та проблеми зі шлунково-кишковим трактом. Аби підтримати здоров’я пенсіонерка щодня приймає купу медичних препаратів. Сьогодні окрім ліків від основних хвороб пенсіонерка потребує ще й заспокійливих, адже витримати постійні обстріли у Білозерці літній людині дуже складно морально.

До війни жінка тримала постійний зв’язок із сімейною лікаркою, яка часто відвідувала її вдома. Маломобільна пацієнтка отримувала рецепти на безкоштовні ліки, які їй доставляла онука.

В період окупації громади сімейна лікарка Валентини Федорівни виїхала з Білозерки, як і переважна більшість її колег. Полиці аптек спорожніли, а невеличкі запаси медпрепаратів почали швидко закінчуватися.

“З початку війни, коли всі масово почали скуповувати ліки в аптеках, у нас не було на це коштів. Десь через тиждень, коли з’явились гроші, онука пішла до аптеки, але там вже майже нічого не залишилося. Придбати вдалося лише пластинку знеболювального і щось заспокійливе, та й ті за завищеною ціною. Згодом донька поділилася деякими необхідними мені препаратами зі своєї аптечки.  Їх повинно було вистачити десь на місяць”, – розповідає пенсіонерка.

Згодом у місцевих чатах люди почали розміщувати повідомлення щодо ліків, які віддавали безкоштовно або обмінювали на інші препарати чи просто на солодощі.  Саме це і врятувало білозерчанку.

“Хтось віддавав препарати для серця, від тиску, хтось – знеболююче, інші – для травлення та печінки. Так потроху онука і назбирала для мене аптечку”, – згадує Валентина Федорівна.

Потім, коли запаси у людей вичерпалися, довелося купувати втридорога російські ліки. Якість препаратів була дуже низькою, але іншого виходу не було.

Після деокупації Білозерської громади ситуація з ліками покращилася. А от проблема з нестачею медичних працівників, за словами місцевих мешканців, залишилася. Більшість лікарів, які виїхали із селища, так і не повернулися у громаду. Серед них і сімейна лікарка Валентини Федорівни, якій протягом багатьох років довіряла своє здоров’я жінка. Іншого спеціаліста пенсіонерці не запропонували. Щоправда, вона і не зверталася до амбулаторії з цього приводу.

“Піти до амбулаторії я не в змозі, бо ноги геть не тримають, та й стріляють постійно. А викликати додому сімейних лікарів, які й без мене навантажені роботою, не хочу. Як вже зовсім зле, дзвоню на “швидку”. Дуже вдячна фельдшеру Віктору Чорноусу, який неодноразово приходив мені на допомогу, дай Боже, йому здоров’я”, – ділиться білозерчанка.

 

Чи справді катастрофа?

Як розповів начальник Херсонської РВА Михайло Линецький, після деокупації правобережної частини області у районі відновили роботу практично всі медичні заклади, зокрема і на Білозерщині. Проте медикам доводиться працювати у вкрай важких умовах через постійні обстріли закладів охорони здоров’я, тим паче, що не скрізь є обладнані укриття.  Останню проблему намагаються вирішити за допомогою мішків із піском та габіонів.

За словами Линецького, медиків у громадах дійсно поменшало, але й населення району суттєво скоротилося. Тому лікарів та інших медичних працівників наразі достатньо, запевняє керівник. Крім того, там, де існують певні проблеми, медичні послуги надають лікарі-волонтери.

“У наших громадах періодично проводять виїзні прийоми медичні працівники від міжнародних організацій. У деяких громадах обладнали навіть повноцінні реанімаційні і хірургічні кабінети. Медики їх називають стабілізаційними пунктами, які дозволяють надати першочергову оперативну екстрену допомогу для подальшого транспортування до стаціонарних закладів охорони здоров’я в обласному центрі”, – розповів посадовець.

За інформацією Херсонської ОВА, в одному з медзакладів найближчим часом буде створено підземний перинатальний комплекс. У ньому обладнають пологове та післяпологове відділення, зали з палатою інтенсивної терапії, операційну. Всі вони будуть із сучасним обладнанням, щоб безперервно надавати необхідну допомогу породіллям і новонародженим.

“Другий об’єкт осучаснимо підземною клінічною лікарнею. Тут буде операційна із реанімаційним блоком і палати інтенсивної терапії. Ми маємо досвід облаштування операційних в укриттях. Тож знаємо, в якому напрямку рухатися”, – написав у своєму Телеграм-каналі очільник Херсонської ОВА Олександр Прокудін.

 

Медицина милосердя 

У звільнених громадах Херсонщини працюють декілька благодійних організацій,  які надають безкоштовні медичні послуги на місцях.

З вересня по грудень 2023 року на звільненій від російських окупантів правобережній Херсонщині діяли мобільні медичні бригади від Академії сімейної медицини України (АСМУ) , в рамках проєкту “Забезпечення доступності первинної медичної допомоги, з акцентом на подолання тягаря НІЗ”.

Про підсумки програми розповіла координаторка місії по Херсонській області Яна Зубцова.

“Наша ГО спільно з ВООЗ реалізує цю ініціативу через мобільні медичні пункти у Херсонській, Чернігівській, Сумській, Черкаській, Запорізькій, Харківській областях.
Пропрацювали ефективно 4 місяці “пілоту”, зокрема, на Херсонщині. Привозили сюди сімейних лікарів, педіатрів та лікарів УЗД з усієї України. Надали близько 3 тисяч консультацій. Навідували і маломобільних людей на дому. Привозили місцевим безкоштовні ліки, тому що в маленьких селах просто не працюють аптеки і людям немає, де їх взяти”, – ділиться координатора місії.

За день лікарі-волонтери приймали до 30 пацієнтів. За період роботи місії медики у складі двох мобільних бригад здійснили  94 виїзди. Йдеться про Музиківську, Чорнобаївську, Станіславську, Білозерську та Дар’ївську громади.

“Спочатку цей проєкт на Херсонщині планувався як пілотний. Але у березні 2024 року його очікує продовження. Наразі триває набір лікарів до мобільних бригад”, – говорить  Яна Зубцова.

“Моя мама проживає у Станіславі,  через війну у неї загострилися хронічні хвороби, проте їхати до лікарів у Херсон чи Миколаїв вона навідріз відмовляється. Виїзні прийоми лікарів від АСМУ стали для неї справжнім порятунком. Медики і безкоштовні консультації надали, і ліками необхідними забезпечили”, – розповідає Юлія Сікоза з Білозерки.

З 2023 року якісні медичні послуги жителям віддалених сіл Херсонщини також надає благодійна організація Help Ukraine Casers. Команда проекту має два ключові напрямки роботи на деокупованій території: мобільний медичний центр та телемедичний центр на базі амбулаторії у Дар’ївській громаді.

Як розповів засновник і директор Help Ukraine Casers Євген Урсалов,  телемедичний кабінет у Дар’ївській громаді успішно працює вже 5 місяців. Завдяки його роботі надано більше 400 консультацій не тільки жителям цієї громади, а й мешканцям сусідніх сіл Миколаївщини. Наразі узгоджується питання передачі кабінету телемедицини на баланс місцевої сільської ради.

“Після цього ми й надалі будемо консультувати і допомагати центру телемедицини. Зібрана база – близько 120 лікарів з усієї України 35 напрямків (кардіолог, невропатолог, логопед, мамолог, дієтолог та ін.). Багатьох з цих вузькопрофільних спеціалістів немає у районних лікарнях, а потреба у них є. Так що місцеві можуть отримати необхідну консультацію”, – говорить Євген Урсалов.

Також директор Help Ukraine Casers розповів, що наразі жителі Дар’ївської громади  можуть навіть обирати між двома-трьома лікарями. Важливо, що прийом веде сімейний лікар, який може виписати рецепт, зокрема, на інсулін. Це значно пришвидшує процес отримання препарату, адже для цього не потрібно відвідувати медзаклад.

Окрім того, вагомим результатом діяльності Help Ukraine Casers на Херсонщині є успішне функціонування мобільного медичного центру. Адже не у всіх жителів сіл та селищ є можливість відвідувати районні чи міські лікарні – і через брак коштів, і через складну безпекову ситуацію.

“Наш мобільний медичний центр – це 32 лікаря різного фаху зі всієї України. Спеціалісти з великим досвідом, які беруть на основному місці роботи відпустку на тиждень, щоб допомогти хворим у регіонах, де проходять бойові дії. Це близько 2800 проведених лікарських консультацій. 2004 пацієнта отримали медичну допомогу – близько 35 пацієнтів було шпиталізовано до лікарень Херсона, Миколаєва та інших міст. Щоденний прийом – це від 10 до 80 людей”, – розповідає Євген Урсалов.

До речі, прийом пацієнтів може тривати з 8 ранку до 8 вечора. Дуже часто у громадах вже “замовляють” необхідних лікарів, тож пацієнти є завжди.

“Наразі працює одна мобільна бригада. Але намагаємося знайти фінансування, щоб мати на Херсонщині ще одну. Наразі ми більше працюємо у Бериславському районі, але у майбутньому плануємо розширити ареал допомоги. Також обслуговуємо села Дар’ївської громади, координуємося з місцевою владою, медиками, Департаментом охорони здоров’я Херсонської ОВА”, –  зазначив директор Help Ukraine Casers.

Місцеві мешканці позитивно відгукуються про роботу телемедичного центру.

“Восени я звернулася до ендокринолога. До цього здала УЗД щитовидної залози, аналізи на гормони. Потім у кабінеті телемедицини мені підібрали необхідного лікаря, який швидко і якісно мене проконсультував. Це було 3 місяці тому. А нещодавно я звернулася повторно за консультацією, мене “веде” та сама лікарка.

Це дуже зручно. Мені подобається обслуговування у кабінеті. А бабусі з нашого села просто у захваті, що не треба їхати до Херсона чи Миколаєва, щоб потрапити на прийом до  спеціаліста”,  – ділиться пані Євгенія з Дар’ївської громади.

Людмила Миколаївна – пенсіонерка з Херсона, яка тимчасово проживає у Дар’ївській громаді, також задоволена якістю медичного обслуговування у центрі.

“Я вже не перший раз приходжу на дистанційний прийом до лікаря. Дуже задоволена, бо мені тут ендокринолог приписала правильне лікування – цукор у крові впав, почуваю себе добре. Ми на постійному зв’язку з лікаркою або із завідуючою кабінетом телемедицини Ольгою. Дякую, це дуже зручно, тим більше під час війни”, – говорить пенсіонерка.

Про діяльність мобільного медичного центру від Help Ukraine Casers нашому виданню розповіла координаторка по Херсонській області Тетяна Нестеренко.

“Незважаючи на постійні обстріли, наша мобільна бригада працює на постійній основі. Адже люди чекають на нас. Наприклад, у Чайкине та Лиманець веземо сімейного лікаря, УЗД-спеціаліста, мамолога, ендокринолога. Наші лікарі ведуть хворого, не просто проконсультували і «забули». Був випадок, коли двох жіночок з пухлинами лікар-онколог оперувала на місці своєї основної роботи у Кропивницькому. Наразі у них по здоров’ю все добре”, – говорить координаторка центру.

Пані Тетяна розповіла, що графік роботи бригади часто змінюється через загострення безпекової ситуації, але запланований прийом завжди відбувається.

“У нас вже сформувалася стала команда лікарів-волонтерів. Так, офтальмолог пані Алла з Волині постійно приїжджає до нас, люди вже чекають на неї у 13 селах. У подальшому плануємо розширити свої послуги на більшу кількість громад Херсонщини”, – говорить Тетяна Нестеренко.

Під час консультацій у медичному центрі проводяться обстеження, серед яких як базові (ЕКГ + цукор, тиск), так і додаткові (УЗД, експрес-тести на гемоглобін, холестерин, сечову кислоту, гепатит, аналіз сечі та інші).

 “Також ми безоплатно видаємо найнеобхідніші ліки, тому що людям банально немає за що їх купити. Більше половини наших пацієнтів – старші за 60 років, живуть на одну пенсію. Наразі люди постійно стресують через російські обстріли, тиск у багатьох «стрибає», аритмія, так що без ліків не обійдешся”, – додає пані Тетяна.

За словами координаторки центру, в середньому мобільна бригада приймає до 40 людей на день. Медики працюють у дуже складних умовах.

“Знаєте, іноді дуже лячно буває – дрони літають, снаряди, “Гради”. Але тільки я сідаю у «швидку», щоб їхати на виклик або з мобільною бригадою на прийом, страх проходить. Бо ми, медпрацівники, дуже потрібні на Херсонщині. Так що будемо працювати, лікувати, консультувати, це важливо”, – говорить Тетяна Нестеренко.

Сотні безкоштовних медичних консультацій мешканцям звільнених громад надали і представники українсько–ізраїльської місії медичних волонтерів FRIDA Ukraine. Проєкт спрямований на допомогу цивільному населенню. Лікарі-волонтери надають  екстрену та планову медичну допомогу незахищеним категоріям мирних українців, а саме дітям, особам з інвалідністю та самотнім людям похилого віку, які постраждали від військових дій та окупації. У команді місії  – кардіологи, ендокринолог, хірурги, дерматологи, терапевти, педіатри,  онкологи, гінекологи, уролог, судинний хірург, фізіотерапевт, невролог, отоларинголог,  психологи, психіатр,  інфекціоніст та офтальмолог.

Крім того, на деокупованих та прифронтових територіях продовжують працювати мобільні амбулаторії гуманітарної організації “Лікарі без кордонів”, які надають первинну медичну допомогу та психологічну підтримку постраждалим від війни українцям. Кожна бригада мобільної амбулаторії складається з лікаря, медсестри, психолога та соціального працівника.

Результати обстежень місцевих мешканців, які звернулися до лікарів-волонтерів свідчать, що переважна більшість пацієнтів мають проблеми з артеріальним тиском, розладами психоемоційного стану, хворіють на цукровий діабет.

У цілях безпеки про приїзд медиків з благодійних організацій мешканців інформують особисто працівники місцевих закладів охорони здоров’я.

Медицина на Херсонщині дійсно переживає нелегкі часи, проте люди все ж таки не залишаються сам-на-сам із бідою. Допомогу на первинному рівні мешканцям звільнених громад готові надати працівники місцевих амбулаторій та ФАПів.  Консультації вузькопрофільних спеціалістів можна отримати під час виїзного прийому лікарів-волонтерів, а також у херсонських чи миколаївських медзакладах.

Найбільша загроза у роботі медиків, які працюють у зоні активних бойових дій, пов’язана із безпековою ситуацією.

Наталія Свирида,

Елла Петренко

 

 

Наталія Свирида

Статті автора