Нд, 6 Кві 25
10.3°C

Миролюбівка прихистила майже 250 ВПО

Наталія Свирида 27 Листопада, 2023

До повномасштабного вторгнення у Миролюбівському старостаті проживало 2260 осіб. В період окупації кількість населення скоротилася втричі. До більш безпечних регіонів України та за кордон виїхали переважно родини з дітьми. Після звільнення Білозерської громади частина людей повернулася.
Сьогодні в шести населених пунктах старостату проживає майже 1300 осіб, близько 250 з яких мають статус ВПО.
Як розповідає староста Миролюбівського округу Андрій Федак, перш за все внутрішньо переміщеним особам намагаються допомогти вирішити проблему з житлом. Людей відповідної категорії розселяють по будинках місцевих мешканців, які виїхали з громади та надали на це відповідний дозвіл.
ВПО сплачують лише за комунальні послуги, періодично отримують гуманітарну допомогу від благодійних організацій та відчувають постійну підтримку з боку місцевих мешканців. Миролюбівці розуміють, що їм пощастило більше, ніж іншим…
На щастя, в період окупації населені пункти старостату не зазнали нищівних руйнувань, тоді як сусіднє Правдине росіяни ледь не зрівняли із землею. В той же час жителі Миролюбівського старостату, на рівні з іншими окупованими селами Білозерської громади, пережили жахливі розстріли цивільних, перевірки та обшуки російських військових у будинках, викрадення та допити односельців, а також зраду серед своїх…


Все це, дякуючи ЗСУ, залишилося позаду. Наразі колаборантами займаються правоохоронні органи. У жителів старостату та місцевої влади – свої турботи, пов’язані з відновленням громади.
Після деокупаціїї правобережної Херсонщини Миролюбівка неодноразово потрапляла під ворожі обстріли, але сьогодні ситуація відчутно покращилася.
Наразі до Миролюбівки приїздять волонтери, привозять різноманітну гуманітарну допомогу, зокрема, продукти харчування та хімію. Крім того, мешканці старостату мають можливість потрапити на консультацію до спеціалістів програми “Лікарі без кордонів”, котрі періодично проводять у громаді виїзні прийоми.
У населених пунктах старостату є світло, вода та зв’язок. Раз на день курсує рейсовий автобус: вранці до Херсона, ввечері – назад до Миролюбівки.


Сьогодні тут працює аптека та магазин. Не виїжджаючи зі старостату, люди можуть отримати такі адміністративні послуги, як оформлення довідки ВПО та субсидії.
У переліку проблемних питань – відсутність робочих місць, нестача приладів обігріву та твердого палива для населення, а також заміновані поля, що ускладнює процес відродження сільського господарства.
Основні засоби існування для місцевих мешканців – це гуманітарна допомога та соціальні виплати. Більшість звернень від населення до представників місцевої влади пов’язані з проханнями надати електрообігрівачі, вугілля, дрова та брикети.
Наразі до Миролюбівки надійшло лише 160 буржуйок, які розподілили між мешканцями Грозового і Молодецького. Ще декілька обігрівачів від благодійників отримали багатодітні родини.
Найбільша мрія миролюбівців – повернення до мирного життя. З цими думками вони прокидаються вранці і засинають ввечері, підтримують одне одного у скрутну хвилину та спілкуються з рідними, які виїхали за сотні кілометрів від дому.
Мріють про мир і ремонтують укриття у школі… Війна вчить нас бути готовими до будь-яких надзвичайних ситуацій.

 

Наталія Свирида

Статті автора