На відбудову Херсонщини цьогоріч заплановано близько 5 млрд грн
В рамках програми “Пліч-о-пліч” у 2024 році на відбудову зруйнованої інфраструктури населених пунктів Херсонщини заплановано близько 5 млрд грн.
Про це в інтерв’ю виданню МОСТ повідомив заступник начальника Херсонської ОВА Антон Самойленко.
За словами чиновника, завдяки програмі “Пліч-о-пліч” наразі відремонтовано близько тисячі осель.
“На державному рівні готуються нові нормативні документи. Херсонщині допомагали 15 областей, кожна виділяла гроші з власного бюджету. Загалом усіма було витрачено близько 500 млн грн”, – каже Самойленко.
Серйозною проблемою для Херсонщини наразі є відсутність будівельних компаній. Адже під час російської окупації ці підприємства були розграбовані, працівники виїхали. А через постійні обстріли області не всі фірми хочуть “заходити” на місцевий ринок.
“Ми оголошуємо тендери по закупівлях у “Прозорро”. Там бажаючих зазвичай – або один-два, або нікого”, – говорить заступник начальника Херсонської ОВА.
Регіони, які допомагають відновленню Херсонської області, виділяють на це свої кошти і дають для виконання робіт своїх людей. ХОВА бере на себе організаторські функції, у деяких випадках долучається до фінансування.
“Наразі у громадах мало кваліфікованих кадрів. Не вистачає архітекторів. З труднощами, але сформували бюро технічної інвентаризації, яке готує потрібні для початку робіт документи. До речі, з документами – складна ситуація. Знищено дуже багато архівів. Приблизно у половини власників будівель документів немає на руках. Ми побачили масштаб цієї проблеми під час виконання робіт в селі Посад-Покровське”, – зазначає Антон Самойленко.
Проте, незважаючи на труднощі, плани відбудови на 2024 рік великі. Так, за словами Антона Самойленка, програма “Пліч-о-пліч” буде фінансуватися з державного бюджету. Отримані кошти треба розподілити між 15 партнерами, які задіють свої управління капітального будівництва і самі шукатимуть підрядників для виконання робіт.
“Схема роботи буде такою. Область готує проєктно-кошторисну документацію. Насамперед відновлюється головна, центральна локація: сільрада, школа, дитячий садок, проводяться роботи в житловому секторі. Залежно від населеного пункту перелік об’єктів може бути різним.
Місцеві мешканці на тлі цього починають вирішувати проблеми з документами. БТІ надає послуги безкоштовно. Люди можуть отримати від держави допомогу у відновленні житла тільки у разі наявності документів”, – говорить посадовець.
На жаль, поки що повністю відбудованих населених пунктів на Херсонщині немає. Є відновлені вулиці на 10-20 будинків, як у селі Ольгине, де попрацювали будівельники з Дніпропетровської області. Багато будинків відремонтовано у центральній частині селища Високопілля будівельниками з Хмельниччини.
“Зараз роботи з відновлення активніше ведуться в 26 населених пунктах, розташованих на відстані понад 50 км від лінії фронту. У планах – ще 76 населених пунктів, постанова по яким проходить узгодження в Мінфіні, потім у Мінцифрі, а після цього йде виділення коштів. Деякі села розташовані і в 30-кілометровій зоні, так що процес йде”, – говорить Антон Самойленко.