Сб, 28 Гру 24
1.5°C

Наталія Каменецька: “Витримаємо все, бо віримо в Бога і ЗСУ!”

Олена Бджола 04 Листопада, 2024

Село Олександрівка Станіславської громади з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну залишається на лінії вогню. Проте місцеві мешканці не падають духом та непохитно вірять у перемогу України.

Про реалії  життя у прифронтовому селі нашому виданню розказала староста Наталія Каменецька.

“Наразі ситуація з обстрілами кращою не стала. Постійні російські атаки, у тому числі з дронів, заважають приїзду волонтерів, тож доводиться перевантажувати гуманітарну допомогу і партіями завозити до села. Олександрівців ми теж не збираємо в одному місці: роздаємо продуктові набори маленьким групкам, з дотриманням правил безпеки. Це підтримка від Central World Kitchen, наших постійних партнерів з часу визволення правобережної Херсонщини”, – ділиться староста.

Наразі програма “єВідновлення” для відбудови зруйнованого війною житла на території старостату не працює. Проте можна отримати сертифікат на відшкодування знищеного майна, щоб купити нерухомість в інших областях.

“Зараз почалася робота з прийому документів, люди подають, проте виплат ще не отримали. Комісії якимось чином примудряються до нас завітати, щоб надати висновки щодо руйнування майна. Тішить, що дехто із земляків таки вперто тримається за рідне село і подає документи на відбудову саме тут, в Олександрівці”, – розповідає Наталія Каменецька.

За словами старости, у застосунку Дія люди вже побачили, що активна кнопка “Замовити кошти”, тож зібраний ними пакет документів на отримання сертифіката пройшов верифікацію. Тепер справа за державним фінансуванням, але жителі Олександрівки вже шукають варіанти квартир або приватних осель.

“Сума за зруйноване майно надається державою досить пристойна, залежно від площі зруйнованого будинку це може бути від 1 млн 200 тис. до 1 млн 900 тис. гривень.  На ці гроші можна купити житло, не в столиці, звісно, але в сусідніх областях, і доволі непогане”, – говорить староста.

Наталія Каменецька, фото “МОСТ”

Станіславська СВА  уклала договір щодо юридичної допомоги з “Південною стратегією розвитку”. Юристи допомагають місцевим і розібратися у програмі “єВідновлення”, і залагодити інші справи.

“Раніше вони й до нас приїздили, можна було звернутися до їх офісу у Миколаєві. Але частіше зараз це робиться онлайн або телефоном. Наприклад, багато олександрівців розривають договір оренди своїх земельних паїв, тому що орендар був колаборантом і співпрацював з окупантами. Так, люди вже втратили на цьому кошти, але хочуть подавати позовні заяви, щоб потім домовитися з іншим фермером”, – зауважує Наталія Каменецька.

Також сільська рада надає допомогу на лікування у випадку поранення під час обстрілів Олександрівки. На жаль, таке трапляється дуже часто.

“Нещодавно жінка до нас звернулася: був скид з дрона, вона постраждала. Їй треба оформити у лікаря довідку про отримання травми і витяг у поліції, ми все це зафіксуємо і зможемо матеріально підтримати на лікування. Також ці документи йдуть на обласну комісію, яка теж видає кошти пораненим на реабілітацію”, – ділиться староста.

Щодо підготовки до зимового сезону, то 219 домогосподарств зі старостату вже отримали по 25 тис. грн від Товариства Червоного Хреста на придбання палива або оплату комунальних послуг.

“Ситуація наразі у нас складна: після російських обстрілів пошкоджено газопровід і електромережі. Звісно, СВА звернулася до Херсонгазу та Херсонобленерго. Проте наразі вони тільки досліджують це питання, бо безпека не дозволяє майстрам приступити до роботи. А наші спеціалісти нічого вдіяти не можуть – пошкодження ліній серйозні. Газу в нас немає вже місяць, світла – з 15 жовтня. Воду качаємо на генераторах зі свердловин. Зараз багато у кого є свої генератори – чи куплені, чи надані волонтерами, є буржуйки чи пічки. Зарядити гаджети можна у Пункті незламності, тут же працює Starlink, бо мобільний зв’язок теж ліг без світла”, – каже пані Наталія.

Проте населення Олександрівки наразі не зменшується – це стабільно близько 450 людей.

“Віримо у Бога та ЗСУ, все витримаємо! Немає світла – не біда, а як хлопці в окопах витримують? Ми це переживемо, все буде добре! У нас, наприклад, в Олександрівці нещодавно оформила шлюб молода пара, це вселяє надію – життя продовжується!” – впевнена Наталія Олександрівна.

Олена Бджола

Олена Бджола

Статті автора