Нові правила: споживачі газу можуть самостійно встановлювати індивідуальні лічильники
Президент підписав закон, що посилює права споживачів природного газу. Відтепер міськ- та облгази не можуть встановлювати будинкові лічильники без згоди ОСББ, і до 2021 року мають забезпечити індивідуальними лічильниками всіх своїх абонентів. Основні новації закону пояснює керівник програм аналітичного центру DiXi Group Роман Ніцович.
Президент Петро Порошенко підписав закон, що посилює права споживачів природного газу. Відтепер міськ- та облгази не можуть встановлювати будинкові лічильники без згоди ОСББ, і до 2021 року мають забезпечити індивідуальними лічильниками всіх своїх абонентів.
Закон врегульовує невизначеність щодо типів лічильників газу. Нею користувалися міськ- та облгази, встановлюючи не індивідуальні, а будинкові лічильники для споживачів у багатоквартирних будинках з газовими плитами.
Встановлення будинкового лічильника обходиться розподільчим компаніям дешевше і виконується швидше. Вже зараз, встановивши будинковий лічильник, є можливість виставляти рахунки всім квартирам без лічильників за середнім обсягом споживання, що у рази перевищує нормативи Кабміну в розрахунку на особу.
Порівняємо: для будинку, де лише газові плити і централізоване опалення
– за нормами споживання газу у разі відсутності лічильників, визначеними КМУ
Для будинку зі 100 квартир, у кожній з яких прописана одна особа, і не встановлено будь-яких, у тому числі індивідуальних, лічильників загальне споживання становитиме 33 кубометри газу на місяць.
– з будинковим лічильником, на основі середньорічного споживання 1 абонента
Для будинку зі 100 квартир, у кожній з яких прописана одна особа, і встановлений будинковий лічильник загальне споживання становитиме 162,5 кубометри газу на місяць.
Тепер загальнобудинкові лічильники можуть встановлюватися лише за згодою ОСББ. Разом з тим, якщо ОСББ відмовиться від такого лічильника, заборонено припиняти газопостачання абонентам цього будинку.
Натомість, згідно з новим законом, міськ- та облгази зобов’язані забезпечити установку індивідуальних лічильників газу до 1 січня 2021 року.
Також, споживачі зможуть самостійно поставити собі такий лічильник. Міськ- чи облгаз має компенсувати витрати за рахунок тарифу на розподіл газу (він є частиною платіжки). Порядок такої компенсації ще має визначити уряд.
Розподільчі компанії не мають права відмовити малозабезпеченим категоріям громадян (отримувачам субсидій та інших соціальних виплат) у встановленні індивідуальних лічильників на умовах розтермінування оплати терміном до 3 років.
Таким чином, облгази отримали ще 3 роки на встановлення індивідуальних лічильників, адже попередній термін сплив 1 січня цього року. Також споживачі отримали можливість самостійно вирішити проблему обліку, не чекаючи на “добру волю” обл- чи міськгазу.
VoxConnector