
Оптимізації не уникнути…

22 червня біля стін селищної ради зібралися пікетувальники. Мешканців громади збентежила новина про можливу оптимізацію Томинобалківської, Велетенської і Надеждівської загальноосвітніх шкіл, а також закриття Розливнянського дитячого садка, Таврійської школи та садочка. Учасники акції протесту, серед яких були представники трудових колективів і батьківських комітетів, вимагали від влади обґрунтування цих намірів та наполягали на збереженні шкіл і садочків. Що саме призвело до критичної ситуації в освітній галузі громади, розповіла секретар селищної ради Олена Дмитрівна Козачек:
– Сьогодні у громаді склалася доволі непроста фінансова ситуація. За результатами аналізу дохідної та видаткової частини бюджету на 2021 рік, виявлено штучне завищення показників дохідної частини колишнім керівництвом ОТГ. Плани дохідної частини завищені на 5 мільйонів гривень… Наразі дефіцит коштів місцевого бюджету до річних планів складає 6,5 мільйона гривень або 8,7%.
У грудні 2020 року до Білозерської ОТГ увійшли заклади районного рівня. Ми отримали гарантії від Херсонської районної ради щодо компенсації коштів, спрямованих на ліквідацію цих закладів. Проте наразі витрати так і не відшкодовані. Мова йде про 4,5 мільйони гривень. Взагалі, з Білозерського районного бюджету до Херсонської районної ради перейшло 7,8 мільйона гривень коштів вільного залишку. Сьогодні нам начебто обіцяють повернути 2 мільйони…
Після останніх місцевих виборів до Білозерської ОТГ приєдналися чотири сільські ради – Кізомиська, Правдинська, Миролюбівська і Дніпровська, при цьому лише остання – не дотаційна. Сьогодні себе забезпечують лише Білозерка і Дніпровське. Левову частку бюджету Білозерської ОТГ складають видатки на освіту, культуру і спорт. Це 92% від усіх видатків. Враховуючи нестачу коштів селищного бюджету, ми змушені були винести на розгляд питання щодо оптимізації видаткової частини бюджету. Почали із себе. Скороченню підлягає сам апарат селищної ради. Мова йде про 13 спеціалістів. Це землевпорядники, деякі адміністратори у старостинських округах, інспектори праці селищної ради тощо. Але навіть якщо ми повністю зачинимо селищну раду, цих коштів аж ніяк не вистачить, аби повністю вирішити проблему щодо утримання закладів освіти.
Сьогодні управлінню освіти, культури, молоді і спорту не вистачає 12 мільйонів гривень. І це окрім дефіциту бюджету у 6,5 мільйонів. Оптимізація освітньої мережі стала вимушеним кроком. До переліку закладів освіти, котрі винесли на розгляд комісії, увійшли школи і садочки із найменшим рівнем наповнюваності класів і груп – Велетенська, Надеждівська, Томинобалківська і Таврійська школи, Таврійський і Розливнянський ясла-садки. Середня наповнюваність 10-11 класів цих шкіл – 10 учнів. У Таврійській загальноосвітній школі навчається 39 учнів, працює 10 вчителів і 9 осіб обслуговуючого персоналу. При цьому першого і дев’ятого класу немає, у третьому класі навчається два учні, у четвертому – вісім, п’ятому – чотири, шостому – шість, сьомому – десять, восьмому – п’ять. У школі навіть немає спортзалу. Один вчитель викладає декілька предметів. При цьому вочевидь страждає якість знань учнів, обмежується соціалізація учнівської молоді. Підвіз учнів із Таврійського буде здійснюватися до Правдинської школи, де навчається 140 учнів.
Також розглядається питання щодо ліквідації Таврійського ясел-садка. Наразі тут виховується лише тринадцять діток, а працює сім осіб. Схожа ситуація і у Розливнянському ясел-садку: дванадцять дітей, два педагогічних працівника і сім осіб обслуговуючого персоналу. Цих діток ми також забезпечимо підвозом до іншого виховного закладу.
Розуміємо, що це непопулярні рішення, але ми повинні дбати про якість освітніх послуг. Питання щодо пониження ступенів Велетенської, Надеждівської і Томинобалківської шкіл наразі виключено із порядку денного. У середу ми провели громадські слухання щодо подальшої долі закладів. Директори шкіл запропонували власні шляхи економії коштів. Зокрема, перейти на шестиденний навчальний тиждень у теплу пору року і перекрити частину опалювальної системи.
До речі, оптимізація та ліквідація навчальних закладів відбувається і в інших громадах України. Пошук способів економії торкнеться не лише вищезгаданих шкіл. Ми доручили начальнику управління освіти, культури, молоді і спорту проаналізувати шляхи можливої оптимізації усіх закладів освіти і культури у громаді.
Що стосується інших об’єктів соціальної сфери, питання щодо їх оптимізації не розглядається. Ми повинні рахувати гроші, адже кожна родина, а громада саме і є родиною, в більш широкому значенні, повинна жити відповідно до свого бюджету, дбати про усіх її членів. Безумовно, освіта в пріоритеті, при цьому не можна забувати і про інші видатки, нам потрібно вирішувати питання благоустрою, медицини, соціального захисту та ін. У таких ситуаціях неприпустимо займатися політичним популізмом, непорядно грати на емоціях людей, потрібно чесно озвучувати існуючі проблеми, а не ховати голову в пісок.
Так, дефіцит бюджету – це величезна проблема, просто так її не вирішити, але якщо й надалі робити вигляд, що нічого не відбувається, то зовсім скоро це може призвести до точки неповернення, справжнього колапсу. Ми повинні разом прийняти максимально раціональне рішення, котре не буде мати негативних наслідків у подальшому. Сьогодні ми можемо відмовитися від оптимізації, а потім через рік це призведе до повного фінансового краху громади. Впевнена, що ми подолаємо усі негаразди, була б добра воля та порозуміння в нашій родині.
Спілкувалась Наталія СВИРИДА
Нещодавно, завдяки зверненню секретаря селищної ради до депутатів Верховної Ради України, Білозерська селищна рада отримала субвенцію у розмірі 2,7 млн. грн. на реконструкцію свердловини і новий трубопровід по вулиці Дмитра Яворницького у Білозерці. Окрім того, громада очікує від держави 1,1 млн. грн. на будівництво водопроводу у Зорівці, а також 3 млн. грн. – на облаштування спортивного майданчика зі штучним покриттям у Білозерському ЗПЗСО №1 ім. О.Я.Печерського.
Вітаємо, ви дочитали до кінця матеріал «Білозерка.Інфо» – незалежного та впливового інтернет-видання. Якщо вам сподобався цей текст, пропонуємо підтримати нас щомісячним внеском від 25 гривень. За ціною лише однієї чашечки кави, ви підтримаєте роботу усієї редакції і допоможете зробити наші громади ще більше відкритими, читачів – більш обізнаними, а діяльність влади – прозорішою.