Перша посівна після деокупації: проблеми та виклики
Власник одного з фермерських господарств Станіславської громади розповідає, що вся посівна площа його підприємства необроблена через мінування та залишки нерозірваних снарядів. Йдеться про 148 гектарів, які роками давали врожай. До війни підприємство вирощувало зернові та олійні культури, проте з 24 лютого 2022 року господарство призупинило свою роботу.
“Техніка та складські приміщення зруйновані внаслідок обстрілів, що вціліло – розграбували, посіви згоріли, землі перекопані та засмічені. Війна катастрофічно вплинула на агробізнес. Для відновлення роботи необхідне повне розмінування територій, обігові кошти та персонал”, – розповідає станіславський фермер Олексій.
За словами міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка на розмінування сільськогосподарських угідь Україні потрібно більше 10 років. Херсонщина – серед
найбільш небезпечних регіонів. Її територія всіяна вибухонебезпечними предметами.
Проблеми із посівною мають і сільгоспвиробники Музиківської громади. Як розповідає начальник Музиківської військової адміністрації Ігор Підгородецький, наразі процес розмінування території триває. Сапери першочергово обстежують польові дороги, узбіччя та місця, де знаходилися позиції російських військових. Оскільки процес розмінування незавершений, офіційного дозволу на проведення польових робіт немає. Той, хто працює сьогодні у полі, робить це на власний страх і ризик.
Вибухотехніки, котрі розміновують територію громади, тісно співпрацюють із відділом земельних відносин, містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Музиківської сільської ради.
“Посівна проходить дуже тяжко. На полях є вибухонебезпечні предмети. Сподіваємося, що під осінню посівну буде готово більше земельних ділянок, ніж під весняну. Та і терміни посіву культур вже минають. Взагалі ситуація жахлива – пошкоджено дощувальні зрошувальні машини Valley, у деяких фермерів викрадено техніку, зняли запчастини, підірвані мости через зрошувальні канали Інгулецької системи. В цих каналах російські військові облаштовували свої бліндажі. Для відновлення усього цього необхідні колосальні кошти та техніка”, – говорить Віктор Гордовенко, головний спеціаліст із землекористування та екології Музиківської сільської ради.
Спеціалісти відділу розповідають, що фермери повертаються у громаду, проте йдеться про дуже низький відсоток аграріїв. У багатьох просто не вистачає коштів на проведення посівної. У 2021 році місцеві сільгоспвиробники вклали у бізнес великі інвестиції, але не змогли отримати прибуток. Зібрати врожай вдалося лише тим, на чиїх полях не було російських позицій. Позаминулий рік переважна більшість посівних площ у громаді знаходилася під озимими культурами, які зазвичай давали найбільші врожаї. Наразі частка озимих суттєво зменшилася.
“Вже є перші акти обстеження територій. Загальна площа сільгоспугідь за
межами населених пунктів, що підлягає обстеженню, складає 10 553 гектарів, наразі обстежено 500 гектарів. Люди у нас, звичайно, безстрашні. Неазнаючи достеменно, яка ситуація на полях, виводять техніку та працюють. Бачимо, що відбувається в інших громадах – майже щодня повідомлення, що люди підриваються на полях та гинуть. Дякуємо Богу, що ми не в цій статистиці”, – Віктор Гордовенко.
Ще одним викликом для місцевих аграріїв стали проблеми, пов’язані з підживленням
землі, а також захистом рослин від шкідників та бур’янів. На полях, більшість з яких
не оброблялися, завелися гризуни, які завдають значної шкоди сільськогосподарським угіддям.
В одному із найбільших фермерських господарств Музиківської громади (150 гектарів), що займалося вирощуванням томатів, цибулі та озимої пшениці, внаслідок обстрілів зруйновано складські приміщення та тепличний комплекс. Цьогоріч власники вирішили спробувати зайнятися вирощуванням соняшнику. Реалізовувати продукцію планують на внутрішньому ринку.
“Основною проблемою для відновлення та ведення агробізнесу є постійні обстріли сільгоспугідь. У порівнянні з минулими роками дохід нашого підприємства зменшився приблизно на 90%. Незважаючи на теперішні перешкоди, все одно планую продовжувати займатися аграрним бізнесом”, – розповідає пан Артем, власник господарства.
Зменшення прибутків аграріїв – не лише їхня особиста проблема, а й серйозний виклик для місцевих бюджетів. Зниження рівня надходжень відповідних податків напряму впливає на відновлення та забезпечення громад.
Крім того, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та
інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» надано пільги по сплаті місцевих податків. На період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю. Встановлені пільги продовжують діяти і в 2023 році.
У 2021 році до сільського бюджету Музиківської сільської ради надійшло 3 526, 51 тис. грн. податків (плата за землю від фізичних та юридичних осіб, єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування). У 2022 році за тими ж видами податків надходження до бюджету склали 735, 64 тис. грн. Таким чином, у минулому році Музиківська громада недоотримала 2 790,87 тис. грн. Аграрії Херсонщини потребують потужної підтримки держави, зокрема в питанні розмінування територій та фінансової допомоги для відновлення роботи.
За офіційною інформацією, розміщеною на сайті Херсонської обласної державної
адміністрації, наразі на деокупованій частині області сапери обстежили 31134,3 гектара територій, з них 26925,2 гектара – землі сільськогосподарського призначення. На цих територіях виявлено та знешкоджено 58887 вибухонебезпечних предметів. Для допомогти працівникам ДСНС та саперам Нацполіції Херсонщина отримала два механізованих комплекси розмінування “ДОК-ІНГ” MV-4 та МV-10, виробництва Хорватії. Машини передані за сприяння Фонду Говарда Баффета. Це обладнання дозволяє знешкоджувати міни та снаряди не лише на поверхні, а й ті, що закопані у землю, а відповідно якісніше очищувати територію від вибухонебезпечних предметів.
Розмінування території Херсонської області триває безперервно. І хоч сьогодні важко прогнозувати, коли саме агробізнес зможе повністю повернутися до звичної роботи, впевнені, що цей момент обов’язково настане. Щоправда, місцеві сільгоспвиробники переконані – таким, як до війни, їхнє життя вже ніколи не буде.
Ситуація в аграрному секторі області різниться залежно від інтенсивності бойових дій та періоду окупації територій. Після звільнення правобережної частини Херсонщини деякі аграрії змогли відновити роботу, проте більшість фермерів такої можливості не мають, як через тотальне замінування земельних площ, так і через брак техніки та добрив.
Тетяна Трибушна,
Елла Петренко