Пт, 10 Січ 25
9°C

Перспективи України: від перемоги – до відновлення

Наталія Свирида 19 Липня, 2022

Сьогодні увесь світ вболіває за долю України. І це не просто слова. Наша держава отримує безпрецедентну військову та гуманітарну допомогу. При цьому, наші союзники готові підтримувати нас не лише під час війни, а й у подальшій відбудові країни. Нещодавно у швейцарському місті Лугано відбулася конференція з питань відновлення України після збройної агресії з боку росії. Наша держава отримає на відповідну мету майже 2 млрд. доларів США.  Які країни готові допомогти Україні і на що саме заплановані ці кошти?

Учасники конференції у Лугано досягли домовленостей, що Світовий банк спрямує 1,2 млрд. доларів на допомогу держбюджету, підтримку агросектору та підготовку до нового опалювального сезону. Ще про 300 млн. євро Україна очікує від Європейського банку реконструкції та розвитку. Ці кошти заплановано використати на вирішення проблем опалювального періоду. Європейський інвестиційний банк виділить 120 млн євро на проєкти цифрової трансформації. Уряди Швейцариї, Швеції, Великої Британії готові підтримати фінансово наш бюджету, українських аграріїв, діджиталізацію, ремонт енергетичної інфраструктури, а також допомогти у відновленні українського малого та середнього бізнесу. План відновлення України вже зараз оцінюється у 750 млрд. доларів.

 

Для реалізації цих завдань уряд України пропонує створити декілька Офісів відновлення держави: у Києві, Вашингтоні, Брюсселі, Лондоні та інших містах. Платформа відновлення України складатиметься з трьох рівнів. Перший – це high level, де будуть представлені лідери держав. Другий – це спільна координаційна група, яка включатиме керівників виконавчої влади та decision makers з України, США, ЄС, Британії, Польщі та інших країн-партнерів. Третій – це тематичні групи за галузевими напрямками: 24 групи Національної ради відновлення України.

 

Окрім того, Україна пропонує створити Advisory group, до якої увійдуть відомі європейські політики, американські та європейські економісти. Саме вони зможуть сформувати стратегію і продемонструвати рівень відкритості України.

Ключові принципи відновлення України  – максимально можлива безпека для людей та бізнесу, верховенство права, євроінтеграція та відповідність критеріям кандидатства, прозорість і підзвітність у відновленні, відбудова України з максимальним залученням зелених технологій, digital інструменти під час відновлення та загальна діджиталізація, залучення приватного капіталу до процесу відбудови.

На думку Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, нашій країні буде достатньо двох років, аби імплементувати основні правила Євросоюзу: «Відновлення інфраструктури, зелений перехід, будівництво нової генерації, збільшення видобутку газу, глибинна переробка в агросекторі та металургії, ІТ-сектор. Все це проєкти з мільярдним потенціалом, і ми запрошуємо міжнародний бізнес інвестувати в ці галузі».

 

Сьогодні завдання нашої влади – зробити так, щоб іноземні інвестори довіряли нашій державі та почувались тут комфортно. Ключовим питанням для західних партнерів є відсутність корупції під час витрати коштів на відбудову.

Наталія Свирида

Статті автора