Підсумки проєкту «Заклади культури в деокупованих громадах Херсонщини, як осередки психологічної та правової підтримки мешканців»
Для нашої команди кожен проєкт — це щось нове. Він створюється з урахуванням попереднього досвіду, успіхів, невдач та, що головне, — потреб та запитів мешканців громад. Коли ми готували цю проєктну заявку ініціативи, то хотіли, створити осередки для спілкування людей та отримання різних послуг. Щоб в кожному селі було місце, куди люди можуть звернутися за допомогою або ж просто поспілкуватися, провести гарно час, відвідавши майстер-клас, воркшоп, отримати консультацію спеціаліста на місці чи напрямок куди рухатися для розв’язання нагальних питань.
До повномасштабного вторгнення таких осередків не існувало в громадах, та і не було в них гострої потреби. Зараз запити на психологічну допомогу зростають з кожним днем. Люди потребують спілкування, підтримки, участі та місця, куди можна звернутися та розповісти про свої проблеми. Приємно, що люди вже не так соромляться відвідувати психолога/-гиню, приходять з дітьми, тестують консультування онлайн, шукають для себе зручний варіант взаємодії. Наші психологині можуть знайти підхід до кожного/-ної клієнта/-тки та допомогти їм пройти шлях до ментального здоров’я.
За час реалізації проєкту ми зробили багато. Далі кілька цифр:
✅Створено 8 осередків психологічної та правової підтримки у деокупованих населених пунктах Білозерської та Чорнобаївської громад. Кожен осередок отримав суттєву матеріальну підтримку у вигляді ноутбука, принтера, обігрівача, зарядної станції, меблів та набору книжок.
✅8 представниць осередків пройшли навчальний тренінг «Перша психологічна допомога залучення цільової аудиторії та перенаправлення» в Миколаєві. Тепер вони знають прості способи допомоги при тривозі, апатії, панічних атаках та інших станах, які викликає тривала війна.
✅Здійснено 56 виїздів мобільної бригади у складі психологині Інни Корміленко та юристки Антоніни Тищенко до населених пунктів партнерських громад. Наших спеціалісток з радістю чекають місцеві жителі та користуються можливістю отримати безкоштовну допомогу.
✅Надано 287 юридичних консультацій для 265 людей та 545 психологічних консультацій для 479 людей.
✅Відбулося 36 групових консультацій від Інни Корміленко на тему протидії гендерно зумовленому насильству, фінансової стабільності, самодопомоги тощо. В цих зустрічах взяли участь 286 жінок та чоловіків.
✅Підготували 40 інформаційних матеріалів для нашого сайту та соціальних мереж. На наших сторінках ви могли бачити юридичні консультації, історії з професійної діяльності психологині, поради щодо самодопомоги в кризовій ситуації, принципи самодопомоги та багато іншого.
✅Розробили корисну брошуру для осередків та партнерів, в якій зібрали корисні поради, історії успіху та важливі контакти.
«На базі нашої сільської бібліотеки створено осередок психологічної допомоги, де кожний може отримати не тільки відповіді на свої найважливіші питання, консультації щодо проблеми, а й поглибити знання про себе, свої можливості, покращити взаємини з рідними. До осередку звертаються люди з тими проблемами, вирішити які вони самі не можуть, але інколи допомагає навіть погляд зі сторони, порада чи перенаправлення до спеціаліста. Коли нам вдається допомогти і ми бачили як у людини знову з’являється вогник в очах, теплішає посмішка і повертається сенс життя, то ми всі в бібліотеці отримуємо безмежне задоволення від своєї роботи. Тож хочеться подякувати нашим донорам за навчання, за технічну підтримку, за організацію та впровадження в дію такого важливого проєкту. Це дуже своєчасно і потрібно», — розповідає пані Олена, координаторка одного з осередків Чорнобаївської громади.
«На базі нашого ліцею функціонує осередок психологічної та правової підтримки. Він облаштований гарними та зручними меблями, є дуже цікава та корисна література, в наявності сучасна оргтехніка, яка значно полегшує нашу роботу. Також осередок забезпечений обігрівачем та зарядною електростанцією, тож ми готові до різних викликів. Мешканці нашого та прилеглих сіл мають можливість звернутися до осередку і отримати допомогу: це і перенаправлення до спеціалістів, і зустрічі з юристкою та психологинею, і надання першої психологічної допомоги, і навіть елементарно підготувати ксерокопії необхідних документів. Також ми проводимо тут багато просвітницьких кампаній та тренінгів з питань психічного здоров’я та зменшення тривожності. Сьогодні осередок це своєрідний центр підтримки людей, які борються зі своїми проблемами та готові працювати над своїм ментальним здоров’ям», — розповідає пані Лариса, координаторка одного з осередків Білозерського громади.
Проблем за час реалізації проєкту було не мало — вибір вцілілого приміщення, менторський супровід місцевих координаторів, реагування на безпекові моменти тощо. Але оптимальний вихід знайшовся для кожного виклику — це результат роботи команди БЦРР та співпраці з вмотивованими представницями осередків.
«Окремо дякуємо за підтримку місцевій владі. Ми цінуємо нашу співпрацю з місцевими адміністраціями, які завжди готові підтримати наші ідеї, долучитися до їх реалізації, забезпечити підтримку та безпекові консультації. Впевнені, що подібна синергія буде і в майбутніх наших проєктах», — говорить керівниця проєкту Катерина Оксенюк.
Проєкт завершується, але команда ГО «Білозерський центр регіонального розвитку» продовжує працювати, тож жителі деокупованих громад Херсонщини і надалі зможуть отримувати безкоштовні юридичні та психологічні консультації. Найпростіше отримати їх за номерами:
☎️Психологічна допомога: +38(066) 999-01-42
☎️Юридична допомога: +38(050) 999-01-42
◾Ініціативу «Заклади культури в деокупованих громадах Херсонщини як осередки психологічної та правової підтримки мешканців» впроваджує ГО «Білозерський центр регіонального розвитку» за сприянням Програми розвитку ООН в Україні за фінансової підтримки Уряду Данії, наданої в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру.
Фото з архіву ГО «Білозерський центр регіонального розвитку»