Нд, 29 Гру 24
0.8°C

Пільговий тариф на світло, збільшення податків і військовий облік онлайн: що чекає українців у жовтні

Наталія Свирида 28 Вересня, 2024

Як очікується, другий місяць осені стане для українців багатим на зміни.

Традиційно цього місяця починається опалювальний сезон зазвичай починається. Конкретна дата залежить від погодних умов та відповідного рішення місцевих органів влади. Однак субсидія на оплату ЖКГ в опалювальний період розраховується з 1 жовтня до 30 квітня.

Як зазначають на сайті Пенсійного фонду, більшість домогосподарств автоматично продовжать отримувати субсидію на опалювальний сезон 2024/2025, якщо їм була призначена “літня” субсидія, навіть якщо сума дорівнювала 0,00 грн. Людям, які в літній період користувались не субсидією, а пільгою на ЖКП, субсидію також нарахують  в автоматичному режимі. Варто зазначити, що додатково звертатися за переоформленням не потрібно.

Проте у низці випадків українцям таки доведеться подати документи на субсидію в жовтні, зокрема:

  • коли документи на призначення субсидії подаються вперше;
  • якщо відбулися зміни у складі зареєстрованих осіб, зміни соціального стану, доходів тощо;
  • якщо у субсидії на неопалювальний період було відмовлено через борги, відсутність доходів тощо;
  • для призначення субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Треба знати, якщо домогосподарство звернеться до ПФУ для отримання субсидії у період до 30 листопада 2024, то її буде призначено з жовтня 2024.

Заяву та декларацію про доходи можна подати онлайн на Порталі електронних послуг ПФУ, в мобільному застосунку Пенсійного фонду, через портал “Дія”, або офлайн в установах ПФУ, ЦНАПах, та місцевих органах влади. Також можна відправити документи поштою на адресу ПФУ. Для субсидії на опалювальний сезон 2024/2025 враховуються доходи членів домогосподарства за І та ІІ квартали 2024. Для пенсіонерів – розмір виплат за серпень поточного року.

Варто зазначити, що домогосподарства, які обігрівають помешкання електричними установками, з початком опалювального сезону (з 1 жовтня 2024 до 30 квітня 2025) можуть отримати знижку на світло та платити за тарифом 2,64 грн/кВт-год, якщо споживання електроенергії за місяць не перевищує 2000 кВт. Обов’язковою умовою отримання пільги на світло – реєстрація електроопалення в установленому порядку. Для цього споживач має звернутися до місцевого оператора системи розподілу електроенергії із заявою та технічною документацією на обладнання (копія проєкту електропостачання об’єкта побутового споживача, підтверджуючі документи про введення в експлуатацію електроопалювальної установки). От для бізнесу ціни на світло таки можуть зрости. Зміну тарифів НКРЕКП розгляне 1 жовтня.

17 вересня Верховна Рада ухвалила за основу законопроєкт №11416-д, який передбачає збільшення податків. Якщо парламент підтримає його в другому читанні та підпише президент України, то документ набуде чинності з 1 жовтня.

Відповідно до пояснювальної записки, цей законопроєкт передбачає такі зміни в оподаткуванні:

  • ріст військового збору для фізичних осіб з 1,5 до 5%. Із 1 жовтня звичайні пересічні українці будуть змушені платити військовий збір 5% (замість 1,5%) з власної зарплатні;
  • ФОП, які належать до I, II та IV груп, повинні будуть заплатити військовий збір у розмірі 10% від мінімальної зарплатні – 800 грн.
  • юридичні особи та ФОП, які належать до III групи, будуть вимушені заплатити 1% військового збору;
  • зростуть ставки податку на прибуток для фінансових банківських установ до 50%;
  • небанківські фінансові установи повинні будуть заплатити 25% податку на прибуток;
  •  внески на оподаткування прибутку для АЗС.

Варто заначити, що текст законопроєкту до другого читання та ухвалення в цілому може ще змінюватися.

Директивою командування Сухопутних військ 116/2/1/21409 від 19 вересня 2024 року із жовтня  заборонена мобілізація чоловіків до 25 років. Згідно з документом, призов відтепер можливий лише за письмовою згодою. Натомість демобілізацію вже мобілізованих ця директива не передбачає.

До того ж відстрочку тепер мають право отримати чоловіки, чиї неповнорідні родичі загинули або зникли на війні. До цього це право мали лише особи, чиї повнорідні брат чи сестра загинули або зникли на війні.

Крім того, у Міноборони України розробили функціонал задля автоматизації процесу вручення повісток. Нововведення передбачає генерацію повістки у реєстрі Оберіг, після цього її засвідчуватимуть електронним підписом начальника ТЦК. Далі повістку скеровуватимуть на централізований друк, потім – на Укрпошту, а вже звідти розвозитимуть.

У жовтні також запустять сервіс рекрутингу у застосунку Резерв+. Як зазначили у Міноборони України, з цим оновленням з’являться актуальні вакансії у військових частинах. Це дозволить користувачам застосунку швидше знаходити місце своєї майбутньої служби.

Ще одним нововведенням буде те, що призовники зможуть ставати на військовий облік онлайн.

В останню неділю жовтня, яка цього року припадає на 27 жовтня, годинники переведемо на зимовий час – на годину назад. Оскільки Верховна Рада ухвалила закон про обчислення час в Україні, це може бути остання сезонна зміна. Однак станом на 27 вересня президент його ще не підписав, до того ж є чимало звернень до нього с проханням ветувати документ.

Із 1 жовтня почнуть діяти норми із закону про клуб білого бізнесу, які стосуються створення переліку сумлінних платників податків. Затверджувати перелік буде податкова чотири рази на рік, зокрема не пізніше останнього робочого дня березня, травня, серпня, листопада. Публікувати на своєму сайті – на 15-й день з дня затвердження. Включатимуть до нього сумлінних платників податків – ФОПів на загальній системі оподаткування та на III та IV групі спрощеної, юросіб на загальній та спрощеній системі оподаткування.

Платники, яких податківці включатимуть у перелік членів клубу білого бізнесу, мають відповідати 12 критеріям. Серед них вимоги до відсутності податкового боргу, заборгованості зі сплати ЄСВ, щодо обсягів сплати податків на прибуток чи ЄП не нижче середнього по галузі, а зарплати найманих працівників – вище середнього, наявності вчасної та повної звітності, відсутності проблем із платоспроможністю.

Фото з доступних джерел.

Наталія Свирида

Статті автора