Писанкові традиції відроджують в Станіславській ОТГ
Вже традиційною напередодні великодніх свят для учнів класу образотворчого мистецтва Станіславської дитячої музичної школи є проведення майстер-класів із писанкарства. Маса емоційного задоволення, вдячні слухачі та глибини майже забутих і втрачених традицій свого краю – ось що спонукає до проведення таких заходів.
Для України розписування яєць – одна з ідентифікуючих традицій. Оформлена за допомогою воску та барвників писанка нині відома на весь світ. За допомогою спеціального інструменту – писачка – на шкаралупу наноситься восковий малюнок. Потім яйце занурюють у фарбу. Таку операцію повторюють кілька разів з різними барвниками. Коли наприкінці віск розплавляють над свічкою і витирають – в руках опиняється писанка з різнобарвним візерунком. Тільки тоді стає зрозуміло, як поєдналися кольори, чи рівні лінії та візерунки. Тому така поява здається чарівною та дуже очікуваною.
В цьому році вперше 28 березня 2018р. в Храмі Св. Великомученика Дмитра Солунського в с. Станіслав за підтримки та з благословіння настоятеля храму Отця Леоніда відбувся майстер-клас із виготовлення української писанки, який підготували та провели викладач образотворчого мистецтва Чумаченко Валентина Іванівна та учениці класу образотворчого мистецтва Мельник Ірина та Сахно Анастасія. Кожен бажаючий мав змогу долучитися до давньої традиції українського народу – розписати писанку напередодні Великодніх свят.
Спочатку учасники мали змогу виготовити крапанку . І дітки, і дорослі із задоволенням познайомились з писачком , малювали крапки та зафарбовували яйце в різні кольори. Далі викладач розповіла про давні писанки Херсонської губернії, що збереглися до нашого часу в колекції Володимира Ястребова, зібраній ще в ХІХ столітті та показала спосіб виготовлення писанки «Яблунька»(в інших варіантах назви «Половина яблука»). Закипіла робота – і на кожній писанці виросла своя яблунька – висока чи низька, тоненька чи міцна, з великими чи дрібними яблучками.
Такий самий майстер-клас для дітей 3 квітня 2018р. був проведений в сільському будинку культури в с.Широка Балка. Діти вперше мали змогу познайомитись із писачком та спробувати його в роботі. А коли інструменти напоготові, а аудиторія захоплена дійством, тоді майстер-клас проходить весело, радісно і з належним такому заходу святковим і магічним змістом.
Майже дві години кропіткої праці вклали діти, щоб на світ з’явились справжні писанки. Дітки з цікавістю спостерігали як після кожного етапу роботи на їх писанках народжуються нові елементи та кольори, а писанка перетворюється на чудо.
“А 5 квітня 2018р. вже традиційно, три роки підряд, учні класу образотворчого мистецтва взяли участь у культурно-мистецькій акції «Писанковий сад». В цьому році сад розквітнув в Херсоні на території Потьомкінського скверу. У прикрашанні скверу взяли участь майстри та творчі колективи, шанувальники народної творчості та працівники культури з усієї області. Долучились і ми до традиції прикрасити дерево перед великодніми святами” – розповідає викладач Чумаченко Валентина Іванівна. – “В роботі по підготовці прикрас найактивнішу участь взяли найменші учні класу – наші першачки. Усі разом ми виготовили та підписали з найкращими побажаннями 104 паперових писанки! А учні старших груп до свята підготували майстер-класи з декоративно-прикладного мистецтва”.
Велику втіху найменшим гостям свята подарував майстер-клас з витинанки, що вперше провели Міліца Анастасія та Каркілан Валерія. Гарні паперові жайворонки з мереживними крильцями традиційно допомагали прикликати пташок навесні. Цей театралізований обряд організатори показали всім учасникам та гостям мистецької акції.
Великий інтерес у відвідувачів викликав майстер-клас з розпису по тканині, що також вперше провели Тертична Анастасія та Шабеко Оксана. Велика кількість бажаючих познайомитись з новою цікавою технікою малювання до самого кінця свята не відпускали дівчат.
Можливість долучитися до секретів традиційного писанкарства і розмалювати свою власну писанку подарували присутнім Сахно Анастасія та Мельник Ірина на майстер-класі з воскового роспису цього символу Великодня, що вже традиційно показують наші учні в «Писанковім саду». Дорослі та діти з цікавістю дізнавались про технологію написання писанки, значення кольорів та символів, відмінності розпису в різних регіонах України.
Ніхто з учасників свята не залишився байдужим. Кожен бажаючий мав змогу долучитися до цікавого заняття та отримати масу задоволення та піднесений настрій напередодні свята, а в будинках, як і колись напередодні Великодня, на почесному місці з’явилися писанки. Саме через такі форми роботи найкраще залучати дітей до вивчення спадщини свого народу.
І велика подяка за розуміння необхідності такої роботи , за співпрацю та підтримку настоятеля храму Св. Великомученика Дмитра Солунського с. Станіслав Отцю Леоніду, директору музичної школи Маланчук Наталії Володимирівні, керівнику КЗ «Лідер» Симоньянс Світлані Миколаївні, учням та помічникам , їх батькам та всім однодумцям.