Сб, 25 Січ 25
6.7°C

Плануєте купити генератор – порадьтеся зі спеціалістами

Наталія Свирида 18 Грудня, 2022

Через постійні ракетні обстріли українці шукають альтернативу централізованому енергопостачанню. Сьогодні великим попитом користуються дизельні та бензинові генератори. Як зробити правильний вибір такого пристрою, читайте далі.
При покупці генератора насамперед необхідно довіряти фахівцям, адже не всі мають достатній рівень знань у фізиці та електротехніці.

Як вибрати потужність генератора?
Як пише видання Економічнаправда, при виборі генератора, насамперед, варто визначитися з його потужністю. Для цього потрібно підсумувати потужність усіх електроприладів, які будуть працювати одночасно в разі вимкнення електроенергії. Ці дані є в характеристиках кожного приладу. При цьому краще визначитися з переліком критичних електроприладів замість того, щоб живити від генератора весь будинок. Це може бути освітлення, холодильник, циркуляційний насос для опалення будинку, насос для подачі води зі свердловини.
Запас потужності генератора має бути трохи вищий від номінальної потреби, щоб не експлуатувати генератор на повну потужність і швидко не вичерпати його ресурс. Оптимальний режим роботи генератора – на потужності від половини до 75% від максимального значення. Чим більша потужність генератора, тим вища його ціна та споживання пального. Тому не варто брати пристрій із значним запасом.

Бензиновий чи дизельний?
Бензинові генератори, як правило, найбільш прості і дешеві, з ними менше мороки в процесі експлуатації. Дизельні зазвичай більшої потужності, важчі, дорожчі.
Основна перевага бензинових генераторів – ціна, яка починається з кількох тисяч гривень. Дизельні аналоги такої ж потужності коштують на 30-50% дорожче.
Бензиновий генератор без проблем заводиться при мінусових температурах, тоді як для дизельного потрібні спеціальне зимове пальне або система підігріву, яку встановлюють у дорожчих моделях.
Також бензинові мають меншу вагу та невеликий рівень шуму порівняно з дизельними. Зате останні споживають на третину менше пального. Серед недоліків бензинових двигунів – невеликий моторесурс. Дешеві моделі потребують ремонту вже після 500 годин роботи. Крім того, бензинові генератори не можуть працювати цілодобово. Виробники радять робити перерву через кожні вісім-десять годин роботи.
Дизельні працюватимуть 10-25 тисяч мотогодин, залежно від виробника та моделі. Вони не потребують зупинки для охолодження.
Якщо потрібне дешеве і тимчасове рішення, то підійде бензиновий генератор. Тим, хто збирається використовувати пристрій часто і довго, краще обирати дизельний.

Однофазний чи трифазний?
Для побутових потреб зазвичай достатньо однофазного генератора (220-230 В). Більш потужні прилади часто мають трифазний вхід. Він потрібен для потужних двигунів або великих споживачів, наприклад, котеджів, бізнесу, багатоквартирних будинків.
Від трифазного генератора можна отримати електроенергію напругою як 220 В, так і 380 В. При цьому важливо максимально рівномірно розподілити споживачів між фазами, інакше є ризик виходу генератора з ладу.
Який вид запуску генератора кращий?
Генератори можуть мати ручний, електричний, дистанційний або автоматичний спосіб запуску. Найпростіші і найдешевші моделі мають ручний старт. Для запуску необхідно смикнути за ручку з мотузкою один або кілька разів.
Генератори з електричним стартом запускаються за допомогою ключа або кнопкою. Також бувають моделі, які поєднують обидва способи запуску.
У дистанційному варіанті запустити генератор можна за допомогою пульта. Основна перевага таких пристроїв – нижча ціна і можливість контролювати запуск.
Недолік – щоразу, коли зникає електроенергія, потрібно йти і запускати генератор. Вони не підійдуть споживачам, де не можна допускати відсутності електроенергії навіть на короткий термін.
Також є моделі, які запускаються автоматично завдяки контролеру АВР (автоматичне введення резервного живлення). Генератор з функцією автозапуску увімкнеться сам, навіть якщо нікого нема вдома. Такі моделі коштують дорожче.

Важливі деталі вибору генератора
Залежності від того, які прилади буде живити генератор, варто звернути увагу на кілька важливих речей. Зокрема, якщо до генератора підключаються двигуни (циркуляційні насоси, холодильники), то форма напруги повинна мати чисту синусоїду. Таку напругу видають інверторні генератори. Двигуни будуть працювати і від звичайного генератора, але через нестабільність напруги вони будуть перегріватися і можуть вийти з ладу.
Інша важлива характеристика генератора – AVR (автоматичний регулятор напруги). Ця функція дозволяє стабілізувати напругу, що особливо важливо для чутливих приладів, наприклад, електроніки, яка через високу напругу може вийти з ладу. На дешевих генераторах такої функції зазвичай немає.

Чи є альтернатива?
Більшість порад щодо резервного електроживлення за допомогою генератора стосується мешканців приватних будинків. Встановлювати генератор у закритому приміщенні, наприклад, у квартирі, категорично заборонено через ризик отруїтися вихлопними газами. Крім того, генератори під час роботи видають високий рівень шуму.
Варіант встановлення генератора в багатоквартирному будинку – купити один на під’їзд, встановити у дворі і використовувати для роботи критичних приладів: циркуляційних насосів системи опалення, телефонів та ноутбуків.
Також варто звернути увагу на зарядні станції або потужні павербанки. Це дозволить забезпечити енергією основні прилади на випадок віялових відключень.

Перебої з електропостачанням – тимчасове явище. Ми обов’язково переможемо ворога і повернемося до комфортного життя. Якщо у вас є можливість придбати генератор, не забувайте про тих, хто не може собі цього дозволити. У разі відсутності електроенергії допоможіть сусідам зарядити телефони та павербанки. Будьте людяними та милосердними, адже саме це відрізняє нашу націю від сусідів-варварів.

Наталія Свирида

Статті автора