Посадити дерево, щоб було чим дихати
Сьогодні в рамках екопроекту “21 екозвичка, яка допомагає планеті”, що ініціювала екоактивістка Раїса Сонько у співпраці з нашим порталом, будемо знайомитися з четвертою екозвичкою – “саджайте дерева, вирощуйте кімнатні квіти”. Інформацію про перші три звички шукайте на нашому порталі, а посилання є внизу цієї статті.
Ось що розповідає Раїса про цю екозвичку: ” Я народилася і виросла на Херсонщині у с. Нова Збур’ївка. На сусідній вулиці будинки були лише з однієї сторони, а з іншої сторони починався штучно насаджений ліс. Його заклали з метою запобігання міграції пісків, що притаманно цій місцевості. Тож усі травневі пікніки: Великдень, 1 та 9 травня проходили традиційно у лісі. Приємно ніжитися у затінку дерев, слухати спів пташок, шелест вітру, що колихав десь високо маківки дерев. А восени… Восени ліс наповнюється барвами. Немов художник, взявши палітру в руки, природа розфарбовує дерева та кущі у відтінки жовтого, червоного, зеленого… Краплинки роси підморгують сонячними зайчиками з павутинок. І ми – щасливі та втомлені від долання квесту із пошуку білих грибів та маслюків. А на відстані всього 3 км знаходився один з притоків річки Дніпро, що впадав у Дніпро-Бузький лиман і плавні. Вікові чорні вільхи та жовтий пісочок. Просто казка для відпочинку біля води. Тож, переїхавши до Станіславу мені катастрофічно не вистачає зелених «парасоль» від спеки. Місцевість тут звісно гарна, станіславські скелі, той же Дніпро-Бузький лиман, тільки з іншого боку. Та це інший ландшафт. Тут голо, оголені скелі, оголена прибережна зона. Тому я і почала саджати деревця у сквері неподалік дому. Якщо ви підтримаєте цю звичку, то маєте знати, посадити дерево – мало, 3 роки ви маєте йому допомагати, напуваючи водою. Можна мульчувати, це затримає вологу та полегшить вам догляд. Тож краще посадити 1 дерево і дбати про нього, ніж 10, що без догляду скоріш за все загинуть. Крім того, не варто брати екзотичні рослини. Найлегше виростити породу, притаманну саме для вашого регіону. У моєму випадку – це рослини, стійкі до посухи. Та відходячи від моїх власних емоцій, роль зелених насаджень важко переоцінити”.
А ось деякі факти, що наводить спільнота «Мільйон дерев»: «Щорічно від лісових пожеж в Україні гине в середньому 500 гектар лісу. Ліс – єдина галузь, де фінансування в 2016 році урізано в 5 разів. Лісництвам нема за що висаджувати ліси, фінансувати розплідники, відновлювати масиви в Україні. За різними оцінками, нелегальні вирубки становлять до 100% від обсягу законних. В даний час спостерігається катастрофічне зменшення вмісту кисню в атмосфері. За останні 10-20 років його кількість зменшилася настільки, наскільки за попередні 10 тис. років. Вирубка дерев веде до залісення та опустелювання і тягне за собою викид парникових газів і зміна клімату. Ліси ростуть не так швидко, як їх вирубують. На жаль, люди поки звикли брати у природи, не віддаючи”.
7 причин садити дерева:
- Дерева захищають грунт від ерозії, відновлюють водний баланс, регулюють клімат в областях.
- За один сонячний день один гектар лісу поглинає 120-280 кг вуглецю і виділяє 180-200 кг кисню. Що дає життя кисень, що виробляється деревами: очищає повітря, знижує температуру і робить повітря вологішим.
- Ліси є найважливішими сховищами біорізноманітності на суші і служать притулком для близько 90% всіх відомих видів птахів і тварин.
- Дерева сприяють запобіганню глобальному потеплінню, забираючи з повітря всі шкідливі хімікати, які можуть зруйнувати озоновий шар.
- Дерева всередині міст очищають повітря, а кільце лісів навколо них – це величезний резервуар чистого повітря.
- Ліс поліпшує склад повітря, це фільтр, що очищає повітря від пилу, кіптяви, бруду міст. Листя дерев активно уловлює пил і знижує концентрацію шкідливих газів.
- Садити дерева – це не просто сприяти поліпшенню екології, це зберігати життя на Землі.»
До речі, можна зробити добру справу не лише самому, а підтримавши соціальний проект із озеленення. Головне – перевірити їх порядність та надійність. Адже існують ініціативи, які перетворюють соціально відповідальну ідею на власну справу. Крім зелених насаджень джерелом чистого повітря у вашому домі є живі квіти. Вони також поглинають вуглекислий газ та віддають нам навзаєм дорогоцінний кисень. Та варто бути обачним, і трохи вивчати квітку. Я утримуюсь від квітки, що має отруйне листя, навіть якщо вона гарна.
Що це дає мені?
- Моральне задоволення від того, що роблю кроки аби цей світ став кращим;
- Виховую сина через власні дії сталому споживанню;
- Поліпшення екосистеми у якій я живу.
Що це дає довкіллю?
- Збереження біорізноманіття;
- Протидія зміні клімату;
- Відновлення природних ресурсів.
Питання до вас:
- Ви вже посадили дерево?
- Чи маєте ви кімнатні квіти?
- Як щодо грядки на балконі?
Наступні історії про екозвички чекатимуть на вас щочетверга тут та сторінці Раїси у фейсбуці. Також читачів запрошують вподобати та підписатися на сторінку Громада – НУЛЬ відходів у мережі Facebook, щоб слідкувати за публікаціями на екотематику. А вже зараз ви можете пройти тест та дізнатися, настільки ви еко-дружні за цим посиланням: https://www.facebook.com/Community.ZeroWaste/posts/130863152219268
А також запрошуємо всіх прийняти участь у конкурсі «Розкажи про СВОЮ екозвичку». Правила максимально прості:
- Вподобати Facebook-сторінку @Community.ZeroWaste.
- Написати у себе на сторінці пост про екозвичку, яку маєте, додавши хештег #21екозвичка та відмітивши сторінку @Community.ZeroWaste, щоб я могла вас знайти.
- Дочекатися останнього дня місяця, коли я за допомогою random.org оголошу щасливчика або щасливицю, що отримає екоподарунок.
Конкурс буде проходити протягом лютого-червня. 5 місяців – 5 подарунків – 5 обдарованих. До місячного розіграшу приймаються автори постів поточного місяця.
Бажаємо вам наповнювати своє життя емоціями та враженнями, замість речей, що з часом стануть мотлохом.
#21екозвичка #ГромадаНУЛЬвідходів
Почитати про перші три звички можна тут:
- плануй та складай список покупок, щоб не купувати зайвого
- будьте обережні з акціями та розпродажами
- мінімізуйте одноразове, використовуйте еко-альтернативи замість одноразових речей: торбинки, сумку шопер, термочашку
Вітаємо, ви дочитали до кінця матеріал «Білозерка.Інфо» – незалежного та впливового інтернет-видання. Якщо вам сподобався цей текст, пропонуємо підтримати нас щомісячним внеском від 25 гривень. За ціною лише однієї чашечки кави, ви підтримаєте роботу усієї редакції і допоможете зробити наші громади ще більше відкритими, читачів – більш обізнаними, а діяльність влади – прозорішою.