Сб, 28 Гру 24
1.5°C

Проєктна діяльність у зоні активних бойових дій: успішний досвід Дар’ївської громади

Наталія Свирида 02 Серпня, 2024

Безпекове питання має важливе значення у реалізації будь-якого інвестиційного проєкту. На жаль, через активні бойові дії більшість донорів не готові сьогодні допомагати впроваджувати суспільно-корисні ініціативи у звільнених громадах Херсонщини. Однак йдеться не про всіх. Як грантова діяльність змінює на краще життя у населених пунктах СТГ, знає Наталя Гридіна, керівниця відділу регіонального розвитку, інвестицій та проєктної діяльності Дар’ївської сільської ради.

Попри складну безпекову ситуацію у Дар’ївській громаді та продовження війни, всі написані та реалізовані пані Наталею проєкти корисні для місцевих жителів та “закривають” багато їхніх потреб.

Робимо життя у Дар’ївській СТГ комфортним і безпечним уже зараз

“Наша громада знаходиться у зоні бойових дій. Через це часто виникають затримки з поставками, наприклад, обладнання, яке ми виграли за грантовою заявкою. Нам не вистачає фахівців для виконання робіт за проєктами, менеджерів проєктної діяльності: працюю я та моя підлегла, хоча об’єм роботи величезний. Проте я не скаржуся: нам своє робить”, – ділиться Наталія Гридіна.

Наразі у громаді у співпраці з ГО “Центр логістики розвитку громад” реалізовано дві великі грантові заявки щодо реконструкції приміщень у підвалах багатоповерхівок. Щоб дорослі та діти могли там спокійно провести час: пограти у настільний теніс, потренуватися на тренажерах, подивитися кіно тощо. У цих просторах вже проведено інтернет, є ноутбук і проєктор.

 “Ми проводили тренінги з мінної безпеки як у відремонтованих приміщеннях у Дар’ївці, так і в кожному зі старостатів громади. Це лекції з презентаціями та відео, які вела Ніна Кобельчук, спеціалістка мого відділу. Вона пройшла онлайн-навчання і отримала сертифікат на право проведення занять”, – каже пані Наталя.

У реалізації проєктів Дар’ївської сільської ради беруть участь безпосередньо жителі громади. До так званої “Армії відновлення” (колишні безробітні, які виконують суспільно-корисні роботи) входять майже 40 осіб. Усі вони задіяні у відновленні громади.

Також у червні відкрилася вже четверта соціальна пральня у громаді, цього разу – у Дар’ївці.

“Гроші на реалізацію отримали від Данської ради – 10 тис. євро. Цей проєкт користується великим попитом, бо не у всіх наших старостатах є вода та світло, а тут можна безкоштовно випрати свої речі. Впроваджується проєкт в межах грантового конкурсу “Гнучкі Малі Гранти–Україна 2023 завдяки співпраці з ГО “Центр логістики розвитку громад”, – зауважила Наталя Гридіна.

Ще один вдалий проєкт, кошти на який отримано від Української волонтерської служби, – прокат ортопедичного обладнання. Необхідне медичне приладдя тимчасово надається мешканцям Дар’ївської СТГ і ВПО, які досягли 18-річного віку та які не мають групи інвалідності, але згідно з медичною довідкою вони потребують забезпечення засобами реабілітації. У громаді планують додатково залучати кошти на цю ініціативу, бо вона дуже потрібна людям.

Також громада отримала за грантовою заявкою 149 тис. грн на меблі для майбутнього реабілітаційного центру. Зараз пані Наталя разом із спеціалістами Дар’ївської СВА працюють над отриманням ліцензії на цей вид діяльності.

“Деякі ідеї подаємо по кілька разів, якщо бачимо доцільність проєкту. Доробляємо, вдосконалюємо та знову направляємо на конкурс, тому що знаємо, що це для громади життєво необхідно. Тісно співпрацюємо з ГО “Центр логістики розвитку громад”, ГО “Моя Херсонщина”, Українською волонтерською службою. Разом у нас виходять чудові проєкти”, – говорить посадовиця.

Активність, що надихає

Кілька важливих проєктів Дар’ївська сільська рада виконувала спільно з ГО “Центр логістики розвитку громад”. Ми запитали у голови організації Ірини Каращук, як їм працювалося на Херсонщині та чи плануються майбутні колаборації.

“Із Наталею Гридіною ми познайомилися через спільних друзів ще у 2023 році. Ми хотіли допомагати громадам Херсонщини після повені, що спричинена підривом Росією Каховської ГЕС. Згодом це переросло у співпрацю”, – ділиться пані Ірина.

Одним із спільних проєктів Дар’ївської сільської ради та “Центру логістики розвитку громад” стало облаштування у червні 2024 року соціальної пральні у Дар’ївці. Також ГО разом з дар’ївчанами брало участь в оснащенні двох сучасних приміщень багатоповерхівок для активного проведення часу у межах проєкту “Посилення громадської активності у відновленні та розвитку села Дар’ївка”.

“Це були важливі ініціативи, спрямовані на підтримку різних соціальних категорій. Тепер у відремонтованих приміщеннях є тренажери, меблі, екран та проєктор, діти та дорослі можуть приходити на цікаві заходи. Знаєте, коли ми бачили, скільки сил вкладають активісти, місцеві жителі, влада у реалізацію запланованого, то зрозуміли, що будемо продовжувати співпрацю. Це надихає!” – говорить голова ГО “Центр логістики розвитку громад”.

На впровадженні ініціативи у життя пішло 774 тисячі гривень. За ці кошти придбано 10 спортивних тренажерів, 3 тенісні столи, 2 настільні футболи, ноутбук, проєктор і меблі. У двох відремонтованих приміщеннях також був проведений інтернет та Wi-Fi.

У безпечному просторі проходять різноманітні соціальні заходи, які із задоволенням відвідують місцева молодь та діти. Проєкти в укритті реалізовують також громадські об’єднання БФ “Вітер Змін” та ММГО “Істок” за партнерства Save the Children in Ukraine. В облаштуванні просторів активно допомагала і Дар’ївська сільська рада та очільниця відділу регіонального розвитку, інвестицій та проєктної діяльності Дар’ївської сільради Наталя Гридіна.

За словами пані Ірини, її громадська організація також розробляла проєкти укриттів для Дар’ївської ТГ та допомагає громаді у створенні стратегії розвитку.

“Так, не всі проєкти відразу отримують фінансування, така специфіка. Але це дає можливість удосконалити свою ідею та подати знову. Тож попереду у нас із Дар’ївською громадою багато цікавого!” – впевнена Ірина Каращук.

Чи задоволені проєктами місцеві мешканці

Наталія Гридіна розповідає, що всі нові проєкти вона починає із соцопитування місцевих мешканців та зазначає, що більшість нових ідей йде саме від громади.

“Ми ніколи не починали розвивати якусь ініціативу просто так, без попереднього опитування. Люди хотіли, щоб були гуртки для дітей – ось ми зробили безпечні простори з тренажерами. Так само й із іншими нашими проєктами”, – ділиться Наталія Гридіна.

Звісно, зараз війна, люди знервовані та часто не розуміють, що гроші від закордонних спонсорів у грантових проєктах не можуть йти на дрони та інші потреби ЗСУ. Тож часто доводиться пояснювати, що кошти дають лише на облаштування безпекових просторів та соціальні потреби жителів Херсонщини. Роз’яснювальна робота з цього приводу проводиться постійно.

“Зараз бачу менше негативу в коментарях під постами у соцмережах щодо реалізації проєктів. Люди прекрасно розуміють, що все це робиться для них, для їхнього блага, що ми хочемо зробити, попри війну, життя у Дар’ївській громаді комфортним”, – говорить Наталія Гридіна.

Місцеві мешканці таки задоволені. Люди постійно дякують за реалізовані проєкти соціальних пралень, безпечних просторів, прокату ортопедичного обладнання тощо, бо розуміють, наскільки титанічна щоденна робота проводиться з цього приводу у громаді.

“Розуміємо, наскільки сьогодні важко щось роботи у громаді, адже у нас дуже небезпечно. Проте люди потребують не лише продуктів харчування та дров для опалення. Багатьом не вистачає змістовного дозвілля, особливо дітям. Завдяки облаштуванню укриттів, тепер я не переживаю за свого 12-річного сина, адже знаю, що він проводить вільний час із користю та у безпечних умовах”, – ділиться місцева мешканка Тетяна.

 

Нові проєкти не за горами

Наталя Гридіна має безліч планів щодо подальшої проєктної діяльності, постійно вдосконалює навички улюбленої роботи та хоче вчити проєктному менеджменту інших.

“Мрію втілити проєкт соціокультурного хабу для молоді та ВПО, щоб люди приходили сюди не тільки розважатися, але й працювати за комп’ютерами. Щоб навчити всіх охочих писати проєкти, бо це дуже важливо наразі для громади”, – ділиться посадовиця.

Пані Наталя постійно намагається підвищити свій рівень як проєктної менеджерки. Так, нещодавно вона закінчила онлайн-школу менеджменту від Асоціації територіальних громад та НАЗК.

“Також я закінчувала “Кроки для проєктних спеціалістів” від ULEAD”. Ось навесні збиралися випускники різних років цих курсів. Хочемо створити асоціацію для обміну досвідом, щоб робити спільні проєкти.
Також ми у себе в громаді проходимо дуже часто одноденні онлайн-тренінги з різних важливих питань. Незабаром буде форум від АРР Таврійського об’єднання територіальних громад щодо крафтового та соціального підприємництва, плануємо брати участь, там будуть цікаві тренінги, важливі для написання майбутніх проєктів”, – говорить Наталія Гридіна.

Наразі у Дар’ївській громаді розробляють інвестиційний паспорт (короткий опис ресурсів, візитівка для майбутніх інвесторів. Нові проєкти розвитку СТГ реєструються на платформі DREAM, як, наприклад, ідея відремонтувати харчоблок на базі одного з учбових закладів.

Також у громаді не сподіваються на майбутній спільний проєкт із Чорнобаївською та Музиківською громадами щодо будівництва станції сортування сміття.

“Маємо ще одну ідею на далеке майбутнє – переробка очерету, щоб виготовляти паливні брикети та опалювати ними комунальні підприємства, школи. Це альтернативна енергетика, яка зберігає енергоресурси. У нас на берегах Інгульця росте дуже багато очерету, який можна використати.
Також у планах – створення Агенції регіонального розвитку спільно з сусідніми громадами, новий проєкт водозабезпечення для Дар’ївської СТГ (поки йдуть бойові дії, повноцінно зробити його немає можливості), відбудова знищених війною сіл. Працюємо не тільки на закриття нагальних потреб громади, але й на майбутні перспективи її розвитку!”, – впевнена Наталя Гридіна.

Наразі Дар’ївська громада розробила кілька важливих для громади проєктів, які презентовані на державній платформі DREAM та чекають на донорське фінансування.

  • Капітальний ремонт і модернізація їдальні та харчоблоку (з облаштуванням у відповідності до технологічної моделі “Базова кухня”) в одному з навчальних закладів громади. Метою ремонту та модернізації харчоблоку є перехід на сучасний технологічний процес приготування їжі та забезпечення здобувачів освіти якісним і збалансованим харчуванням із дотриманням вимог санітарного регламенту. Орієнтовний бюджет – 14 328 045 гривень.
  • СПІЛЬНОБУС – покращення доступності послуг для мешканців Дар’ївської громади шляхом придбання соціального автобуса. Це створить на території громади мінімальні умови транспортного сполучення та забезпечить доступність послуг із перевезення мешканців. “Спільнобус” (автобус марки “Отаман”) можна використовувати також для евакуації (у разі потреби) або підвозу учнів до школи, якщо навчання стане очним. Проєкт у процесі підготовки з квітня 2024 року, вартість – 3 650 000 гривень.
  • Придбання обладнання для реабілітаційного центру на базі КНП “Центр надання соціальних послуг” Дар’ївскої сільської ради. Вартість проєкту – 5 млн гривень, яка включає ремонт приміщення, придбання обладнання, навчання фахівців та відкриття реабілітаційного центру. Це надасть можливість ефективних реабілітаційних послуг постраждалим військовим та цивільним особам унаслідок російської збройної агресії.
  • Підвищення енергетичної незалежності Дар’ївської сільської громади шляхом створення виробництва паливних брикетів. Це створить додаткові робочі місця, покращить екологію та сприятиме економічному розвитку громади. Вартість проєкту – 4 314 528,37 грн, що передбачає придбання та встановлення лінії з виробництва паливних брикетів із соломи та очерету.

Олена Бджола

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win

Наталія Свирида

Статті автора