Нд, 29 Гру 24
0.8°C

Що дасть Україні статус кандидата у члени ЄС

Наталія Свирида 27 Червня, 2022

23 червня 2022 року Україна отримала статус кандидата у члени Євросоюзу. За даними нещодавнього опитування соціологічної групи «Рейтинг», 87% українців підтримали б вступ до Євросоюзу у разі проведення референдуму. Наскільки здійсненна мрія українців стати повноправним членом європейської родини?

Тернистий шлях до мети

До отримання статусу кандидата у члени ЄС Україна пройшла довгий шлях, який почався ще у 1994 році, після підписання угоди про партнерство і співробітництво з ЄС. Через 15 років Україна стала учасницею ініціативи Євросоюзу «Східне партнерство», а у 2012 році заявила про намір підписати Угоду про асоціацію з ЄС. Проте всі надії на подальшу євроінтеграцію наприкінці 2013 року зламав президент-зрадник. Віктор Янукович відмовився від підписання Угоди і змінив пріоритети зовнішньої політики на користь Москви. Внаслідок цих рішень в Україні відбувся Євромайдан, який переріс у Революцію Гідності. Через антидержавні дії Януковича, котрий втік до росії, ми позбулися Криму, частини Луганської і Донецької областей.

У березні 2014 року тодішній прем’єр-міністр Арсеній Яценюк підписав політичну частину Угоди про асоціацію з ЄС, а в червні цього ж року президент України Петро Порошенко підписав економічну частину документу.

З 1 січня 2016 року між Україною та ЄС відкрилася зона вільної торгівлі, що дало можливість багатьом українським виробникам експортувати товари до ЄС без мита. У червні 2017 року був запроваджений безвізовий режим з ЄС і українці змогли вільно подорожувати до країн Шенгенської зони.

У лютому 2019 року Україна закріпила свій стратегічний курс на євроінтеграцію в Конституції України. Поступовими кроками, в рамках впровадження реформ, ми наближалися до ЄС. Але росія не змогла стерпіти нашого вибору і вирішила силою примусити відмовитися від європейського майбутнього. Українці ж не злякалися збройної агресії РФ. 28 лютого 2022 року Україна подала заявку на членство в ЄС, а 23 червня  Єврокомісія надала нашій державі статус кандидата на вступ до Євросоюзу.  «Україна чітко продемонструвала відданість європейським цінностям і стандартам. І почала перед війною свій шлях до ЄС», – заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Що дає нам статус кандидата?

Перш за все, це юридичне закріплення європейського майбутнього України. Відповідним рішенням Єврокомісії визнано, що наша країна відповідає значній кількості критеріїв, які висуваються до кандидатів.

Як кандидат у члени ЄС, Україна стане повноправним учасником програм та ініціатив Євросоюзу, матиме ширші можливості для того, щоб її голос був почутий під час формування політик ЄС.

Крім того, перед нашою державою відкриються нові можливості у питаннях залучення інвестицій. Україна зможе отримати фінансову допомогу, передбачену для країн, які готуються до вступу в ЄС (Інструмент передвступної допомоги, IPA). Така допомога може надаватися через гранти, інвестиції або як технічна допомога.

На думку експертів, статус кандидата посилить наші позиції на майбутніх перемовинах щодо припинення війни і допоможе залучити більше європейських коштів на повоєнну відбудову. При цьому, зосереджуючи фінансові ресурси для відновлення України через спеціальний Трастовий фонд солідарності, ЄС ставитиметься до цих інвестицій не як до післявоєнної відбудови третьої країни, а як до інвестування в добробут потенційного майбутнього члена ЄС.

Україна – це Європа

На думку багатьох експертів, Україні знадобиться щонайменше п’ять років, щоб підготуватися до вступу в ЄС. Для отримання статусу члена ЄС, Україна повинна втілити у життя 7 блоків реформ, а саме: сформувати Конституційний суд відповідно до рекомендацій Венеційської комісії, реформувати Вищу раду правосуддя та оновити Вищу кваліфікаційну комісію суддів України, посилити боротьбу з корупцією та призначити нових керівників Спеціальної антикорупційної прокуратури та Національного антикорупційного бюро, поглибити протидію відмиванню коштів, втілити антиолігархічний закон, узгодити аудіовізуальне законодавство з європейським та завершити реформу законодавства щодо нацменшин.

Як повідомила віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина, у парламенті вже зареєстровані 80 законопроєктів «євроінтеграційного портфеля». До кінця року Верховна Рада планує розглянути 30 проєктів у межах євроінтеграції.

«Рух до ЄС дозволить модернізувати нашу державу, і ми зацікавлені зробити всі зміни якнайшвидше. Україна – це Європа, і невдовзі Україна буде членом Європейського Союзу», – написав прем’єр-міністр Денис Шмигаль на своїй сторінці у Facebook.

Сподіваємося, що наша країна швидко пройде шлях від кандидата до члена ЄС, адже сьогодні наші західні партнери переконалися наскільки сильна та згуртована наша нація у прагненні жити у вільній європейській Україні.

Наталія Свирида

Статті автора