Що нам принесе жовтень
З 1 жовтня в Україні відбудеться ряд важливих змін: зросте розмір мінімальної зарплати, ПФУ знову перерахує пенсії, також оновляться правила виплати субсидій та порядок надання послуг переселенцям.
«Мінімалка» та податки для ФОПів
Мінімальна заробітна плата з 1 жовтня збільшиться на 200 грн. і становитиме 6700 грн. У зв’язку з підвищенням зарплат з жовтня також зростуть розміри штрафів за порушення трудового законодавства.
Мінімальний ЄСВ становитиме 1474 грн. на місяць (6700 х 22%). До 1 жовтня було 1430 грн. При поквартальній сплаті податку за IV квартал ФОПам потрібно буде сплатити 4442 грн. Максимальна ставка ЄСВ (15 неоподатковуваних мінімумів зарплати) з жовтня становитиме 22110 грн./місяць.
Чого чекати пенсіонерам
В результаті підвищення розміру «мінімалки» з 1 жовтня відбудеться плановий перерахунок пенсій. Для непрацюючих громадян від 65 років зі страховим стажем не менше 35 років (чоловіки) та 30 років (жінки) мінімальний розмір пенсії дорівнюватиме 2680 грн (6700 х 40%).
Усі пенсіонери віком від 70 років з жовтня отримуватимуть щомісячну доплату у розмірі до 300 грн. Також передбачено підвищення пенсії до 3000 грн особам від 70 років з повним страховим стажем.
Мінімальні розміри «військових» пенсій для людей з інвалідністю внаслідок війни з 1 жовтня становитимуть від 4396 грн. до 6532,5 грн., залежно від групи інвалідності та військового звання. Для інших — залежно від групи інвалідності та звання – від 4186 грн. до 5986,50 грн.
Виплата субсидій – через ПФУ
З 1 жовтня виплату субсидій здійснюватиме Пенсійний фонд, а не соціальні служби. А вже із грудня ПФУ отримає повноваження призначати субсидії.
Новий механізм допоможе переселенцям, які відтепер зможуть оформлювати та отримувати субсидії, незалежно від того, де вони перебувають. При цього суттєво скоротиться час на відповідну процедуру. На порталі ПФУ є електронний кабінет, де кожен користувач зможе оформити документи онлайн та перевірити свої дані.
Громадяни, які раніше отримували субсидії, не повинні надавати додаткових документів. Гроші на компенсацію оплати комуналки надходитимуть на карткові рахунки або через «Укрпошту».
Опалювальний сезон та тарифи
В уряді прогнозують, що через війну частина країни житиме без централізованого опалення. У відносно безпечних регіонах країни, враховуючи загрозу ракетних обстрілів, можливі перебої з теплом. Рішення про дату початку опалювального періоду прийматимуть органи місцевого самоврядування за умови, коли протягом 3-х діб середня добова температура становить +8°С та нижче.
Оскільки Верховна Рада запровадила мораторій на підвищення цін на газ, тепло та гарячу воду для населення на період дії воєнного стану, тарифи на послуги ЖКГ не підніматимуть.
ВПО: від виплат – до компенсацій
Мінсоцполітики з 1 жовтня централізує процеси призначення, нарахування та виплат ВПО. Завдяки запуску Єдиної інформаційної системи соціальної сфери, внутрішньо переміщені особи зможуть швидше оформити допомогу та вирішити проблемні питання.
У будь-якому регіональному УСЗН внутрішньо переміщені особи зможуть:
- швидко змінити місце проживання на актуальне;
- змінити некоректні дані у довідці ВПО;
- з’ясувати всі питання щодо нарахування чи затримки виплат грошової допомоги.
З жовтня власники житла, які розмістили у себе ВПО у рамках програми «Прихисток», отримуватимуть підвищені компенсації на оплату послуг ЖКГ. Розмір виплат збільшиться з 450 грн. до 900 грн. на місяць за кожного внутрішнього переселенця.
Доступна іпотека
Українці, які належать до певної категорії населення зможуть отримати пільговий кредит на покупку квартири з фіксованою ставкою 3% на 20 років. З 1 жовтня скористатися цією можливістю зможуть:
- військовослужбовці, правоохоронці;
- медичні працівники;
- працівники сфери освіти;
- вчені.
Мінімальний початковий внесок – 20% від вартості житла. Водночас роботодавці зазначених категорій громадян матимуть можливість компенсувати їм початковий внесок та частину тіла кредиту за рахунок бюджетних програм.
З 2023 року програмою «Доступна іпотека» можуть скористатися всі українці, які потребують покращення житлових умов. Щоправда, кредитна ставка становитиме 7% річних.
Військовий облік жінок відтермінували
Цьогоріч жінок на військовий облік не братимуть, хоча планували розпочати цю кампанію з 1 жовтня 2022 року. Міністр оборони Олексій Резніков підписав указ про відтермінування набрання чинності цієї норми до 1 жовтня 2023 року, а Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроект, згідно з яким військовий облік жінок в Україні стане добровільним. Наразі на облік в обов’язковому порядку ставлять лише представниць професій, пов’язаних із медичною сферою.
Вмикайте фари
Відповідно до ПДР України, з 1 жовтня по 1 травня водії транспортних засобів поза населеними пунктами повинні вмикати денні ходові вогні або ближнє світло фар. Таким чином, транспортні засоби стають помітнішими в умовах обмеженої видимості та короткого світлового дня. За невиконання цього правила передбачено штраф до 510 грн.