Нд, 29 Гру 24
0.8°C

Що зміниться для українців з 1 квітня

Наталія Свирида 31 Березня, 2024

У квітні на українців очікують важливі зміни, які стосуються збільшення розміру мінімальної зарплати, виплат для ВПО, заборони на вилов риби тощо.
Про це повідомило РБК-Україна.

Підвищення мінімальної зарплати
У квітні мінімальна зарплатня (МЗП) збільшиться на 900 грн. На початку січня її розмір був 7,1 тис грн на місяць, а у квітні зросте до 8 тис грн.
Також збільшиться сума штрафів за недотримання умов трудового законодавства. Вона становитиме від 16 до 128 тис грн.
ЄСВ та інші податки
Зміни очікують і на розмір податків для українців. З 1 квітня потрібно буде і далі сплачувати:
• податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) – 18% від МЗП (1440 грн);
• військовий збір – 1,5% від МЗП (120 грн);
• Єдиний внесок на загальнообов’язкове державне страхування (ЄСВ) – 22% від МЗП (1760 грн).
Максимальна база для нарахування ЄСВ дорівнює 15 розмірам мінімальної зарплати (у квітні це 26,4 тис грн).

Розмір компенсації роботодавцям
Роботодавці отримують компенсацію за влаштування на роботу певних категорій осіб. З квітня 2024 року виплати становитимуть 8 тис грн за працевлаштування:
• людей з інвалідністю;
• учасників бойових дій;
• тих, кому до настання права на пенсію за віком залишилося не більше 5 років;
• безробітних більш ніж 1 місяця громадян.
До 4 тис грн роботодавці отримуватимуть за працевлаштування безробітної молоді (віком до 25 років – в яких страховий стаж менше ніж 12 місяців; до 35 років – на перше робоче місце; звільнених зі строкової військової/альтернативної служби – на перше робоче місце).
Компенсація підвищиться до 3520 грн за працевлаштування осіб, які мають статус безробітного понад 1 місяць та додаткові гарантії у працевлаштуванні, або тих, кому належить цей статус понад 6 місяців.
Виплати за влаштування на роботу переселенців складатимуть 8 тис грн, а їхня тривалість – не більше 3 місяців (для осіб з інвалідністю – не більше півроку).

Виплати ВПО
Нещодавно Уряд прийняв нові постанови, згідно з якими виплати ВПО продовжили автоматично лише пенсіонерам, особам з інвалідністю 1 та 2 групи, дітям-сиротам, тяжкохворим дітям, батькам-вихователям та прийомним батькам. Інші категорії переселенців повинні подати заяву для перепризначення допомоги.
Термін подачі заяви – до 30 квітня. Однак переселенці, які оформлятимуть документи у квітні, отримають виплати і за минулий місяць.
Протягом 6 місяців на матеріальну допомогу зможуть претендувати такі категорії ВПО:
• особи з тяжкими формами захворювання, яким не встановлено інвалідність (та їхні родини);
• діти, які влаштовані в сім’ї патронатного вихователя; патронатні вихователі; діти, тимчасово влаштовані в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу.
Деякі переселенці, у яких середньомісячний дохід на одного члена сім’ї становить до 9444 грн, отримають допомогу:
• особи з інвалідністю 3 групи;
• особи, які доглядають за дитиною до 3 років або дитиною до 6 років, яка потребує догляду;
• сім’ї, що мають дітей до 18 років та/або до 23 років, які є студентами денної або дуальної форми навчання в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти;
• особи, які надають соціальні послуги на непрофесійній основі;
• студенти віком до 23 років;
• сім’ї пенсіонерів;
• особи віком від 55 років.
Переселенці, які не мають роботи і не доглядають за дітьми чи особами з інвалідністю, після отримання виплат повинні протягом 2 місяців стати на облік в Центр зайнятості; зареєструватися як ФОП; отримати допомогу на здобуття економічної самостійності, мікрогрант, ваучер на навчання.

Реєстрація на НМТ
До 11 квітня в Україні триватиме реєстрація на Національне мультипредметне тестування (НМТ). У кінці березня учасники змогли почати використовувати “Дію” для завантаження особистих даних.
Для реєстрації через «Дію» потрібно:
1. На сторінці сервісу УЦОЯО вибрати “Розпочати реєстрацію”.
2. Обрати “Створити за допомогою “Дії”.
3. Натиснути на QR-код або відсканувати його камерою телефона, на якому встановлена Дія, підтвердити відправлення копії паспорта Дія.Підписом.
4. У стандартній формі зазначити контактну інформацію, вибрати місце проходження НМТ, завантажити документи про навчання чи отриману освіту.
5. Натиснути “Надіслати на обробку”.

Наталія Свирида

Статті автора