Скільки платять херсонці за оренду житла у різних регіонах країни
За два з половиною роки війни в Україні вартість орендованого житла суттєво змінилася. За даними Держстату, протягом минулого року ціни на квартири в Україні зросли на 16%. Якщо до початку повномасштабного вторгнення найвища оренда була у столиці, то зараз – у західних регіонах.
Які суми витрачають херсонці на оренду житла у різних містах країни – читайте у нашому матеріалі.
Херсонка Ольга Вікторівна разом із чоловіком переїхала з рідного міста до Дніпропетровської області. Подружжя до останнього намагалося зберігати спокій та залишатися вдома. Проте через посилення ворожих обстрілів вирішили на певний час побути у родичів. Майже два роки пара живе у м. Кам’янське, де орендує квартиру.
Ольга працює продавчинею у магазині, чоловік Валентин торгує на базарі.
“У Херсоні мали свій будинок, багато туди вклали фінансів та любові. А зараз вимушені винаймати житло. Виплати ВПО перестали отримувати з лютого, жодної підтримки від держави не маємо. Орендуємо однокімнатну квартиру, невеличку, але затишну у гарному районі міста. Біля нас є базар, магазини, розвинена інфраструктура. За місяць з комунальними послугами виходить близько 7 000 грн”, – розповідає жінка.
Ціни на оренду житла у Кам’янському стартують від 4 000 грн за однокімнатну квартиру. Більша за площею оселя з хорошим ремонтом коштує тут в межах 10 000 грн.
Наприклад, в Ужгороді вартість оренди однокімнатної квартири стартує від 12 000 грн, а якщо це квартира у новобудові – від 450 доларів. Власники майна платити просять у валюті або за курсом долара.
Анастасія – молода мама, нещодавно народила первістка. В Ужгороді проживає з перших місяців повномасштабного вторгнення. За фахом вчитель англійської мови, до декрету працювала онлайн в одній із Білозерських шкіл.
За два роки життя на Закарпатті змінила дві квартири.
“Перша квартира на початку війни коштувала 500 доларів за дві кімнати, але умови не відповідали ціні – стара техніка та меблі, не було кондиціонера, квартира майже не обставлена. Тож ми вирішили змінити житло і знайшли трохи кращі умови за 450 доларів – гарний ремонт, нові меблі, було все необхідне. Але власниця продала квартиру, про що заздалегідь, на жаль, не попередила, і треба було шукати інше житло, причому у короткі терміни. Через те, що я вже була вагітна, підбирала квартиру з огляду на комфорт для дитини. Це було нелегко, адже багато хто не хотів здавати житло через немовля. Переживали, що дитина може пошкодити ремонт. Все ж таки я змогла знайти хороший варіант. Орендую квартиру у новобудові за 450 доларів, за комунальні послуги в місяць виходить близько 2 000 грн. У квартирі є все необхідне, свіжий ремонт, нові меблі, але, звісно, для мене це задорого”, – ділиться молода матуся.
Наразі жінка разом із маленьким синочком отримує допомогу від держави як ВПО, але ці кошти все одно не покривають оренду житла.
На питання, чому для життя обрала саме Ужгород, відповідає:
“На той момент нам здавалося, що тут нам буде найбезпечніше. Також знайомі вже мешкали у цьому місті і допомагали нам знайти житло. На початку війни в Ужгороді дуже складно було знайти квартиру та й місцеві не дуже добре ставилися до переселенців. Постійно чули у свій бік щось на зразок: “Понаїхали”, “Постійно черги через вас, оренду підняли через вас”. Сподіваюся, що скоро зможемо повернутися додому”, – говорить вимушена переселенка.
У південних регіонах ситуація з орендою житла дещо інша – там ціни не так “кусаються”. Мешканка Херсонщини Дар’я з чотирирічним сином Даміром покинула свій дім через декілька місяців після початку повномасштабного вторгнення. Вирішила зупинитися в Одесі. Гарне місто, поруч море, багато дитячих розваг, які відволікають дитину від сирен та вибухів. Зараз винаймає квартиру в новобудові з хорошими умовами.
“Орендованим житлом я задоволена – у квартирі є все необхідне, на території ЖК гарна територія та сучасний дитячий майданчик. Сплачуємо 10 000 грн за оренду квартири та понад 2 000 грн за комунальні послуги. Проблем із пошуком житла не виникло, але від багатьох херсонців чули, що через дітей не хотіли здавати квартири. В Одесі нам з сином подобається – чудове місто, приязні люди, але плани на життя поки не ставимо, мріємо повернутися до Херсона”, – говорить Дар’я.
У зв’язку з курортним сезоном, влітку ціни на оренду житла в місті завжди зростають. Незважаючи на періодичні обстріли, люди з усіх куточків країни приїжджають до моря. Наразі в Одесі можна винайняти однокімнатну квартиру з усім необхідним від 6000 грн.
Прифронтовий Миколаїв також може “похизуватися” зростанням цін на оренду житла. З моменту деокупації Херсона до сусіднього міста вимушено переїхало чимало сімей.
“Це доволі близько від дому, у будь-який час можна поїхати навідати будинок, забрати необхідні речі”, – розповідає херсонка Марина.
Жінка з родиною переїхала до Миколаєва після деокупації правобережної частини Херсонщини. Марина розповідає, що винаймає приватний будинок за 10 000 грн на місяць та ще 1 500 грн в середньому доводиться віддавати за комунальні послуги.
“Відверто кажучи, за таку вартість умови могли б бути кращими, адже не вистачає спальних місць, немає телевізору та деякої побутової техніки. Тим паче регіон прифронтовий, часто лунають тривоги та вибухи. Але поки кращого варіанту для своєї родини не знайшла. Допомогу від держави отримую лише на новонароджену дитину”, – ділиться Марина.
Сьогодні сотні херсонських родин розкидані по різних містах та регіонах України. Багато хто поїхав до більш безпечного Заходу, а хтось ближче до дому – в Одесу чи Миколаїв. Але за останні два роки я не зустрічала жодного мешканця Херсона, хто б не мріяв повернутися до рідного міста.
Анна Долінченко