Сьогодні відзначають День усиновлення в Україні
30 вересня Україна відзначає День усиновлення. Це надзвичайно тепле свято людяності та милосердя, яке невипадково збігається з днем християнських святих Віри, Надії, Любові та матері їх Софії.
День усиновлення – свято всіх усиновлювачів, опікунів, прийомних батьків, батьків-вихователів, котрі прийняли до своїх родин дітей, які за різних обставин втратили рідні сім’ї.
«Завдяки усиновленню майже півтори тисячі дітей щороку знаходять нову сім’ю, де дитину люблять, цінують, поважають. – говорить Президент України Володимир Зеленський – Хочу висловити щиру вдячність усім батькам, які взяли на виховання дитину-сироту. Саме сім’я є тим середовищем, в якому дитина набуває життєво-важливих знань, умінь і навичок, вчиться добру».
Як повідомляє пресслужба Міністерства юстиції протягом 2020 року відділами державної реєстрації актів цивільного стану внесено 2047 змін до актових записів про народження на підставі рішень судів про усиновлення.
З них:
- у 1890випадках усиновлення було здійснено громадянами України,
- у 18– (іноземцями) громадянами країн СНД,
- у 139– (іноземцями) громадянами інших держав.
Усиновленню підлягають діти, що перебуваютьна обліку, а саме: діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування та діти, батьки яких дали згоду на усиновлення.
Хто може усиновити дитину?
Відповідно до статті 207 Сімейного Кодексу України усиновленням є прийняття у свою сім’ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадків, коли усиновлення здійснюється громадянином України дитини, яка є громадянином України, але проживає за межами України, або якщо усиновлювач не є громадянином України чи усиновлення дитини, яка є громадянином України здійснюється іноземцем.
Згідно статті 211 Сімейного Кодексу України усиновлювачем дитини може бути:
дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини;
- усиновлювачем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п’ятнадцять років.У разі усиновлення повнолітньої особи різниця у віці не може бути меншою, ніж вісімнадцять років.
подружжя;
- особи, які проживають однією сім’єю за рішенням суду щодо усиновлення ними дитини;
- якщо дитина має лише матір, вона може бути усиновлена чоловіком, з яким її мати перебуває у шлюбі;
- якщо дитина має лише батька, вона не може бути усиновлена жінкою, з якою він перебуває у шлюбі;
- якщо дитина має лише матір або лише батька, які у зв’язку з усиновленням втрачають правовий зв’язок з нею, усиновлювачем дитини може бути один чоловік або одна жінка.
Особи, які мають переважне право на усиновлення дитини
- За наявності кількох осіб, які виявили бажання усиновити одну і ту ж дитину, переважне право на її усиновлення має громадянин України:
- в сім’ї якого виховується дитина;
- який є чоловіком матері, дружиною батька дитини, яка усиновлюється;
- який усиновлює кількох дітей, які є братами, сестрами;
- який є родичем дитини.
2.Крім осіб, зазначених у частині першій цієї статті, переважне право на усиновлення дитини має подружжя.
Хто не може усиновити дитину:
- особи однієї статі;
- особи, які не перебувають у шлюбі між собою, не можуть усиновити одну і ту ж дитину;
- якщо дитина має лише матір, вона не може бути усиновлена чоловіком, з яким її мати не перебуває у шлюбі;
- якщо дитина має лише батька, вона не може бути усиновлена жінкою, з якою він не перебуває у шлюбі;
- обмежені у дієздатності;
- визнані недієздатними;
- позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;
- які були усиновлювачами (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями) іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним (було припинено опіку, піклування чи діяльність прийомної сім’ї або дитячого будинку сімейного типу) з їхньої вини;
- перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;
- зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами;
- не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу);
- страждають на хвороби, перелік яких затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я;
- іноземцями, які не перебувають у шлюбі, крім випадків, коли іноземець є родичем дитини;
- були засуджені за злочини проти життя і здоров’я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324, 442 Кримінального кодексу України, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших злочинів;
- за станом здоров’я потребують постійного стороннього догляду;
- є особами без громадянства;
- перебувають у шлюбі з особою, яка:
- позбавлена батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;
- була усиновлювачем (опікуном, піклувальником, прийомними батьками, батьками-вихователями) іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним (було припинено опіку, піклування чи діяльність прийомної сім’ї або дитячого будинку сімейного типу) з її вини;
- перебуває на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;
- зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами;
- страждають на хвороби, перелік яких затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я;
- була засуджена за злочини проти життя і здоров’я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324, 442 Кримінального кодексу України, або має непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших злочинів;
- інші особи, інтереси яких суперечать інтересам дитини.
Зміна прізвища, імені, по батькові при усиновленні:
- якщо усиновлювачами є одночасно жінка та чоловік і якщо вони записуються батьками дитини, відповідно змінюються прізвище та по батькові дитини.
- за заявою усиновлювачів може бути змінено ім’я дитини. Для такої зміни потрібна згода дитини. Така згода не вимагається, якщо дитина живе в сім’ї усиновлювачів і звикла до нового імені.
- якщо усиновлювач записується батьком дитини, відповідно змінюється по батькові дитини.
- якщо усиновлюється повнолітня особа, її прізвище, ім’я та по батькові можуть бути змінені у зв’язку з усиновленням за заявою усиновлювача та усиновленої особи.
Матеріал був підготовлений новинним порталом «БілозеркаІнфо» спільно з Білозерським бюро правової допомоги.
Довідково. За отриманням безоплатної правової допомоги звертайтеся до: Білозерського бюро правової допомоги за: адресою: 75000, Херсонська область, смт. Білозерка, вул.Свободи , 108 телефоном: (05547) 33-2-60; (068) 364-86-28. Для цілодобового доступу громадян до безоплатної правової допомоги діє єдиний телефонний номер 0-800-213-103. 103
(Цілодобово, в межах України – безкоштовно)Зателефонувавши за ним, Ви зможете дізнатися адреси та контакти центрів у всіх регіонах України та отримати консультацію фахівців.
[widgets_on_pages id=”donate”]