Свій до свого по своє: у Херсоні продають городину з Білозерщини
Херсонщина завжди славилася особливим різноманіттям овочів, фруктів і ягід. Дешева городина дала змогу мешканцям Херсона та області вижити під час російської окупації, коли всі продукти піднялися в ціні або були завезені з РФ.
Які ціни на овочі та фрукти на початок серпня в обласному центрі та з яких громад доставляють товар, попри небезпечну ситуацію, сміливі та працелюбні херсонці – поцікавилося наше видання у херсонки Наталії.
“Для мене похід на базар є справжнім релаксом після роботи: тут і закупи зробиш, і останні новини дізнаєшся, і актуальні рецепти закруток почуєш. Я нібито й не хочу багато купувати, а потім з повними сумками виходжу з базару “.
За словами пані Наталі, овочевий та фруктовий товар везуть до Херсона з усієї правобережної Херсонщини. Кавуни та дині – з Музиківки, городину – з Дніпровського, персики – з Ромашкового, помідори – з Золотої Балки.
” Зараз я купую кавуни по 10–12 грн за кілограм, дині – 20–25 грн, помідори – 25–45 грн, персики – 30–90 гривень. Огірки здорожчали – зараз коштують по 70 гривень за кіло”.
Херсонка помітила тенденцію, що містяни, які отримують сталу зарплатню, не запитують на базарі скільки що коштує. Вони просто підходять до продавця, замовляють товар і платять потрібну суму.
“Розумієте, якось навіть соромно запитувати ціну у людини, яка під обстрілами виростила, під обстрілами привезла і під обстрілами продає. До того, той, хто ходить на базар, вже має свого виробника та продавця, якому довіряє. Так би мовити, свій до свого по своє”.
Так, пані Наталя дуже довго купувала фрукти та ягоди у продавця з Дніпровського, у якого сад з понад 100 дерев. На початку літа це була черешня по 40 гривень за кілограм та абрикоси – по 50 гривень.
“Якось запитую: а що, абрикосів сьогодні не привезли? А продавець відповідає: “Та не встиг зібрати, російські дрони налетіли та почали вибухівку скидати, то я й втік”. Тож я купила черешень, розуміючи, що вони росли під обстрілами, що їх збирали, ризикуючи життям. А дядько додав: “Ворог не годен нашим хлопцям відповісти, то й гатить по селу. Нічого, все так не буде!”
Також тепер у Херсоні стали частіше писати ціни на самому товарі, раніше це було не так розповсюджено.
“Я вже кілька днів не бачу продавців з Ромашкового. Треба поцікавитися, що сталося. Знаю, що там сильні обстріли, що село майже знищене… Отак люди все життя важкою працею заробляли на життя, а окупанти все це зруйнували”.
Своєрідною традицією для пані Наталі стала купівля букетів від продавчинь із незламної Чорнобаївки – всього 30 грн за оберемок жіночого щастя.
“Я за роки повномасштабної війни познайомилась із багатьма представниками рослинної справи в Херсоні та Чорнобаївці. Дарма, що із землі маю лише два балкони та клумби під будинком і офісом. Затоплену торік дачу не бачила і, мабуть, вже не відновлю…”
Пані Наталя каже, що кожного разу виходить з ринку як не з букетом, то з кімнатною рослиною, бо це підтримує психологічно і дарує позитивний настрій. Така любов до квітів зараз у всіх українців, де б вони не знаходилися. Адже квіти – це перемога життя над смертю!
Фото з херсонського базару надала пані Наталя
Олена Бджола