Термінові питання селищної ради: кадрові зміни, агрофірма та недовіра Антоніні Чередник
Впродовж останніх двох тижнів депутати Білозерської селищної ради працювали понаднормово – провели аж три сесії – чергову (2 квітня) та дві позачергові (26 березня і 7 квітня). Що стало причиною такої активності депутатів?
«Справа Чередник»
25 березня під кінець робочого дня на сайті з’явилося розпорядження за підписом секретаря ради Олени Козачек про скликання позачергової сесії. Наступного дня на порядок денний винесли питання: щодо внесення змін до регламенту ради, складу виконавчого комітету і постійних депутатських комісій, зміну засновника та затвердження статутів комунальних підприємств Білозерської селищної ради та скасування рішення восьмої сесії селищної ради восьмого скликання від 17 лютого 2021 року №78 «Про припинення юридичної особи КЗ «Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг)» шляхом ліквідації».
26 березня на одинадцяту позачергову сесію зібралися 22 депутати, за роботою яких слідкували громадські активісти і представники ЗМІ. Правопорядок вже традиційно посилено контролювали поліцейські.
Перед процедурою голосування, четверо депутатів – Інна Журавленко, Михайло Марко, Володимир Посунько та Андрій Повод – покинули сесійну залу, бо вважали проведення сесії незаконним. На їхнє переконання, право на скликання засідання має селищний голова, адже суд не відсторонив її від виконання посадових обов’язків. Аналогічну позицію висловили адвокати Антоніни Чередник, які клопотали перед радою, щоб голова виконували свої обов’язки дистанційно. Тоді депутати своїм рішенням внесли зміни до регламенту і додали пункт «Визначити робочим місцем працівників Білозерської селищної ради – адміністративне приміщення Білозерської селищної ради». Вже пізніше стало відомо, що 1 квітня суд відмовив в задоволенні клопотання прокурору про відсторонення Чередник Антоніни від займаної посади – селищного голови Білозерської селищної ради.
У відповідь на це, «враховуючи перебування голови Білозерської селищної ради Чередник Антоніни Іванівни під цілодобовим арештом за місцем її реєстрації, забороною відвідування Білозерської селищної ради…, не табелюванні голови Білозерської селищної ради, не нарахуванні голові Білозерської селищної ради заробітної плати, порушення головою Білозерської селищної ради вимог абз. 4 розділу Першого Регламенту Білозерської селищної ради, відповідно до якого робочим місцем працівників Білозерської селищної ради визначено адміністративне приміщення Білозерської селищної ради, у зв’язку із неможливістю здійснення головою Білозерської селищної ради своїх повноважень відповідно до ч. 2 ст. 42 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», під час чергової сесії 2 квітня депутати підтримали пропозицію депутата Євгена Шепеля щодо неприйняття до виконання розпоряджень селищного голови А.І.Чередник. Один із аргументів, які навів депутат, – конфлікт голови з радою через адміністративний позов Чередник щодо визнання протиправним розпорядження селищного голови за підписом секретаря ради Шепеля Євгена від 23.02.21р. №35 щодо скликання чергової дев’ятої сесії селищної ради восьмого скликання 2 березня 2021 року, коли секретарем ради було обрано Олену Козачек.
Очікуваним стало скликання позачергової сесії 7 квітня, першим питанням порядку денного якої було «висловити недовіру та достроково припинити повноваження голови Білозерської селищної ради Чередник Антоніни Іванівни». Рішення про недовіру голові підтримали 20 депутатів. Підставою для дострокового припинення повноважень Антоніни Чередник депутати вважають наступні факти: «відповідно до матеріалів, що надійшли від Діяментовича Дмитра Геннадійовича 03 березня 2021 року, в яких подано незаконні розпорядження за підписом Чередник Антоніни Іванівни від 02 березня 2021 року «Про покладання обов’язків селищного голови», «Про надання права підпису», «Про зупинення дії Білозерської селищної ради №_», що суперечать вимогам ч.4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та вимогам ч. 1 ст. 13 «Про попереднє ув’язнення», у зв’язку із неналежним виконанням повноважень селищного голови, не забезпеченням здійснення наданих їй повноважень, невмотивованого ігнорування пропозиції не менш як однієї третини депутатів від загального складу ради про скликання чергової сесії від 17.02.2021року, незаконного перешкоджання у проведенні чергової сесії 02 березня 2021 року, порушення заборони, встановленої Ухвалою Білозерського районного суду Херсонської області від 21 жовтня 2020 року по справі №648/1237/20, а саме порушення обов’язку не відвідувати приміщення Білозерської селищної ради Херсонської області, яка знаходиться за адресою: Херсонська область, смт Білозерка, вул. Свободи, 83, що призвело до винесення ухвали Білозерського районного суду Херсонської області від 19 січня 2021 року по справі №648/1237/20, відповідно до якої до обвинуваченої Чередник Антоніни Іванівни обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення застави та яку було затримано в залі суду в рамках судового слідства кримінального провадження № 12019230000000370 по обвинуваченню Чередник Антоніни Іванівни у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 Кримінального кодексу України, враховуючи пропозицію Комісії мандатної, з питань депутатської діяльності та етики, керуючись п.10, 16 ч.1 ст. 26, ч.3 ст. 42, ч. 2,3 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Вранці на своїй сторінці у Фейсбуці Антоніна Чередник написала звернення до громади, в якому йшлося про незаконність дій секретаря ради і депутатів: «Я подала до суду на їхні неправомірні дії і уже 21.04.21 року буде перше засідання щодо законності всіх рішень. При діючому голові секретар ради не має права видавати ні розпорядження, ні підписувати рішення, тим паче нікого звільняти. Шановні депутати, перш ніж приймати рішення щодо недовіри до мене, майте свою точку зору та згадайте скільки ми з вами зробили за короткий термін роботи. Громада зробила свій вибір, поважайте його».
Секретарю Білозерської селищної ради Олені Козачек у термін, визначений ч.3 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», депутати доручили звернутися до Верховної ради України з клопотанням щодо призначення позачергових виборів Білозерського селищного голови. Рішення про недовіру голові відразу після сесії було оприлюднене на сайті ради.
«Неспокійне Дніпровське»
Ще одне рішення одинадцятої позачергової сесії від 26 березня стосувалося зміни засновника та затвердження статутів комунальних підприємств колишньої Дніпровської сільської ради. Мова йшла про агрофірму радгосп «Білозерський» та КП «Аверс», керівників яких не ознайомили з цими документами. Секретар ради Олена Козачек наголосила, що всі внесені до статуту господарства зміни відповідають вимогам чинного законодавства.
Без коментарів та пояснень депутати вирішили змінити склад виконкому і виключити з нього директора агрофірми-радгоспу «Білозерський» Олександра Ощипка і його заступника Андрія Донця, а також голову Білозерської РДА Андрія Неделько.
27 березня мешканці Дніпровського зібралися на загальні збори з приводу подальшої долі агрофірми радгоспу «Білозерський», якою дніпровська громада хоче розпоряджатися самостійно. Результат зібрання – понад 250 підписів про недовіру депутатам селищної ради, бажання виходу громади зі складу Білозерської ОТГ і направлення відповідного звернення до Президента України.
Через тиждень, 3 квітня, дніпровська громада зібралася знову. Тоді секретар ради Олена Козачек пояснила дніпровцям ситуацію з агрофірмою: «До ради були чисельні звернення щодо незаконних дій, які відбуваються на агрофірмі. Стало відомо, що підприємство має борги 17 мільйонів по кредитам, які треба повернути у 2022 році. На останніх сесіях Дніпровської сільської ради було списано велику кількість основних засобів – це сільськогосподарська техніка на 5 мільйонів гривень. Задекларований річний прибуток агрофірми 450 тисяч гривень, а річний дохід директора підприємства – 540 тисяч гривень. Тому була створена робоча група за керівництва губернатора області та буде ініційована велика кількість перевірок діяльності підприємства, щоб зрозуміти, що ж там відбувається. Єдина наша ціль – щоб майно було збережено і приносило прибуток нашій громаді».
Представник агрофірми, головний агроном Володимир Посунько розповів, що «сільгосптехніка була списана як металобрухт вагою близько 300 тонн, зважена і знаходиться на машинному дворі підприємства».
Присутніх на зборах цікавило одне питання – це розпаювання землі. Людям набридло бути «терпилами» – в той час коли мешканці сусідніх селищ отримали земельні ділянки після ліквідації колгоспів, жителі та працівники агрофірми її не отримали і не відомо, чи отримають взагалі. На що секретар повідомила, що «на даний момент відсутній механізм розпаювання комунальних земельних ділянок».
«Кадрові перестановки в раді»
26 березня на позачерговій сесій депутати внесли корективи, не лише змінивши склад та кількість виконкому, а й замінили голів депутатських комісій:
- замість Повода Андрія комісію з питань благоустрою, екології та раціонального використання земельних ресурсів тепер очолює Євген Шепель;
- замість Олени Щербини головою постійної комісії з питань соціально-економічного розвитку, обліку та управління комунальною власністю стала Наталія Осадча;
- замість Геннадія Маханька головою постійної комісії з питань планування, бюджету та фінансів обрали Олександра Царюченка.
Кадрові перестановки продовжилися і на дванадцятій черговій сесії селищної ради 2 квітня, коли депутати достроково припинили повноваження старости у селах Дніпровське, Ромашкове, Янтарне, Первомайське Білозерської селищної ради Ольги Артеменко «у зв’язку з порушенням нею Конституції України та законів України, прав і свобод громадян, не забезпечення здійснення наданих їй повноважень, згідно частини другої статті 79-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зокрема ст.39 Конституції України». Під час сесії депутати висловлювали своє обурення діями старости, яка сприяла проведенню громадських зборів 27 березня у Дніпровському без повідомлення та отримання дозволу від селищної ради.
«Кожен староста на умовах рівності має представляти інтереси усіх громадян і усіх мешканців громади, а не представляти інтереси лише окремо взятих директорів комунальних підприємств», – пояснила причини такого рішення депутатів Олена Козачек під час зборів в селі Дніпровське, які відбулися 3 квітня.
А вже 7 квітня на позачерговій сесії депутати призначили нових старост: у Дніпровському, Ромашковому, Янтарному, Первомайському – Світлану Щербину, у Правдиному, Таврійському, Новій Зорі ці обов’язки виконуватиме Любов Шевченко – депутат селищної ради від партії «Слуга народу», яка має скласти депутатські повноваження після призначення на нову посаду.
Далі буде…
На дванадцятій черговій сесії селищної ради, включаючи вище перелічені, депутати розглянули та затвердили 36 питань, що стосувалися комунального майна, внесення змін до програм та бюджету, реорганізації комунальних установ. Ми опрацюємо ці матеріали і підготуємо про це окремий матеріал.
Елла Петренко
Вітаємо, ви дочитали до кінця матеріал «Білозерка.Інфо» – незалежного та впливового інтернет-видання. Якщо вам сподобався цей текст, пропонуємо підтримати нас щомісячним внеском від 25 гривень. За ціною лише однієї чашечки кави, ви підтримаєте роботу усієї редакції і допоможете зробити наші громади ще більше відкритими, читачів – більш обізнаними, а діяльність влади – прозорішою.