У Кривому Розі переселенців із Херсонщини годують гарячими обідами
З початку повномасштабної війни Кривий Ріг прийняв 70 тисяч внутрішньо переміщених осіб. Майже половина переселенців – із Херсонської області.
Саме Кривий Ріг став одним з перших великих міст, які почали приймати біженців із Херсонщини, коли ті виїздили через Снігурівку чи Давидів Брід. Саме тому актив ГО “Білозерський центр регіонального розвитку” вирішив саме тут допомагати тим, хто через війну залишив свої домівки.
Команда білозерських активістів знайшла партнерів, які поділяють їх цінності та принципи, а саме ГО “Центр соціального партнерства “Перспектива” з Нової Каховки та ГО “Інформаційний Правозахисний центр “Едельвейс” із Чаплинки.
Вже разом почали шукати варіанти допомогти людям та отримали фінансування від ACTED за підтримки Гуманітарного фонду для України (UHF)
“Ми планували організувати гаряче харчування для людей, які рятують своє життя та життя своїх дітей з Херсонської, Запорізької, Донецької та Луганської областей. Знаємо випадки, коли люди виїжджали на велосипедах та йшли пішки, складаючи все попереднє життя в маленькі валізи. Люди в окупації втратили роботу, фінансові заощадження і ресурси для виживання, тому не можуть далеко їхати від місця свого постійного проживання і залишаються в місцях компактного проживання, обладнаних на перших лініях порятунку” – зазначає членкиня Правління ГО “Білозерський центр регіонального розвитку” ІринаТкаченко-Галецька.
Переселенці проживають у гуртожитках, не підготовлених до тривалого перебування такої великої кількості людей, не завжди якісно облаштованих кухнями. Люди отримують гуманітарну допомогу, але не завжди мають місце та сили, щоб приготувати собі поживні страви.
“Ви мене прям врятували, бо в мене була виразка шлунку і мені доводиться постійно контролювати своє харчування, а коли в гуртожитку немає плити та кухні – то це взагалі неможливо було зробити”, – тішиться Володимир з Донеччини.
Отримати гарячий обід можна біля локації “Народний Дім” по вулиці Криворіжсталі, 52 у Кривому Розі. Тут знаходиться пункт реєстрації та первинної допомоги для осіб, що були змушені переїхати з окупованих територій та із зони бойових дій. Харчування відбувається у закладі “Гриль Хаус”, яке пристосоване під потреби людей з обмеженими можливостями та маломобільних груп. А ще воно охайне та затишне.
Керівниця проєкту Олеся Чавурська часто навідується до кафе, допомагає вирішувати організаційні питання та спілкується з людьми, щоб розуміти їхні потреби та проблеми.
“Ми розглядали різні варіанти забезпечення біженців гарячим харчуванням. Думали готувати ланч-бокси, але дуже багато ризиків щодо збереження страв свіжими, тому зійшлися на організації гарячих обідів саме в кафе. Порівняли цінові пропозиції, смак страв та різноманіття меню. Врахували локацію і обрали саме “Гриль Хаус”. Також хочу подякувати керівництву закладу, які кожному надають безкоштовний напій на вибір, що не входять в меню харчування”, – коментує організаційні моменти голова ГО “Інформаційний Правозахисний центр “Едельвейс” та керівниця проєкту Олеся Чавурська.
Кухарі кафе готують щодня 50 свіжих та смачних обідів. Обід складається з першої та другої страв, а також є салат та хліб. Їжа різноманітна, на перше – борщ, суп або бульйон, на друге — гречана каша, булгур, картопля з м’ясом, котлетою чи сосисками. Їжа смачна, корисна та збалансована. Важливо, щоб переселенці відчували, що про них піклуються.
Переміщені особи, яких прихистив Кривий Ріг вкотре дякують усім за увагу, людяність та смачний обід!
“Ми дуже вдячні, бо я поїхала одна і мені дуже дорого обходиться купівля продуктів і приготування їжі: коли я почала рахувати, то моя порція борщу виходить дуже дорого…”, – говорить Ірина з Херсонщини.
“Дуже дякую, нас в родині четверо осіб, і я сама з трьома своїми дітьми, найменшій з яких 4 роки, і для мене б було дуже складно шукати продукти, готувати, бо ми живемо в гуртожитку і коли я на кухні, то вони в кімнаті можуть робити будь-що і це небезпечно… Вдома у мене було все пристосоване, а тут кухня в кінці коридору і я дуже хвилююся, коли туди йду” – Тетяна з Луганщини.
Команда проєкту розпочали переговори з донорами щодо продовження діяльності із забезпечення переселенців гарячим харчуванням, адже потреба в них не зменшується, а кількість людей, які потребують підтримки лише збільшується.
Проєкт реалізується ГО “Білозерський центр регіонального розвитку” разом із ГО “Центр соціального партнерства “Перспектива” та ГО “Інформаційний правозахисний центр “Едельвейс” за фінансової підтримки міжнародної неурядової організації ACTED Ukraine та Гуманітарного фонду для України (UHF).