Українські генерали поділились подробицями звільнення Чорнобаївки
Третього листопада на телеканалі “1+1 Україна” вийшов перший фільм трисерійного документального проєкту Дмитра Комарова “Рік. Херсон”. Робота присвячена річниці звільнення правобережжя Херсонської області. Зокрема, у фільмі українські генерали поділились подробицями деокупації легендарної Чорнобаївки.
Командувач ОК “Південь” генерал-майор Андрій Ковальчук розповів, що у 58-ої ворожої армії був командний пункт у пасажирському терміналі аеропорту Чорнобаївки.
“Особливість Чорнобаївки – це те, що територіально вони були наближені до переднього краю – там, де оборонялись російські війська. Є певні канони у військових. 80-90 км – це якраз та відстань, де мають бути старші начальники, тобто командуючі”, – поділився інформацією генерал-майор.
Ковальчук розказав, як одного разу ЗСУ побачили біля аеропорту 8 ворожих вертольотів та вирішили вдарити по ним. Однак після цього туди прилетіли ще 2 вертольоти, тому захисники вирішили зачекати. Потім до аеропорту під’їхала колона, і ЗСУ відкрили вогонь по всій ворожій техніці. Внаслідок успішної атаки загинуло двоє російських генералів та багато офіцерського складу. Ковальчук зазначає, що схожих випадків було загалом 26.
Дмитро Комаров разом із генерал-майором Андрієм Ковальчуком навідався до аеропорту у Чорнобаївці та поспілкувався з місцевими мешканцями. У фільмі з’являлись кадри з цивільного терміналу та знищеною ворожою технікою.
“Без Чорнобаївки нам було б набагато важче звільнити Правобережжя Херсонщини, оскільки значна частина ворожих технічних засобів залишилась саме тут. Це прискорило процес звільнення (територій – прим.). Чорнобаївка – це місце, яке працювало на нас”, – додав командувач ОК “Південь”.
Командувач оперативно-стратегічного угруповання військ “Таврія” Олександр Тарнавський повідомив, що у листопаді 2022 року більша частина російських сил перебувала на правобережній Херсонщині. А коли зрозуміли, що попадуть в оточення, то почали “професійно втікати”.
Генерал-майор ЗСУ Дмитро Марченко, який керував обороною Миколаєва, розповів Комарову, що російські війська у Чорнобаївці формували колони, щоб рухатись на Миколаїв. Однак ЗСУ вчинили нестандартно. У захисників було два склади артилерії: одні працювали вдень, інші – вночі. Також ЗСУ постійно атакували ворожі колони. Після нічних ударів ворог був деморалізований, і російські військові здавались у полон.
Окрім цього, противник викрав двох навідників українських обстрілів аеропорту в Чорнобаївці. У телефонах підпільників виявили фото, які були відправлені ЗСУ. Наразі про долю навідників нічого не відомо, однак Марченко припускає, що їх не залишили в живих.
Легендарна Чорнобаївка відома на увесь світ, адже стала символом успішного контрнаступу ЗСУ.