Нд, 29 Гру 24
0.8°C

Вадим Горб: “Завжди радимося з громадою і робити щось нове будемо “не для галочки”

Наталія Свирида 24 Квітня, 2024

Попри складну безпекову ситуацію у громадах Херсонщини, місцеві мешканці не падають духом. Найстійкіші продовжують обробляти землю, вирощувати городину, підтримувати санітарний порядок у рідних селах, допомагати ЗСУ та землякам.

Про поточний стан справ у Широкобалківському окрузі Станіславської громади наше видання дізналося у виконуючого обов’язки старости Вадима Горба.

“Життя продовжується, хоча, звісно, наразі у нас залишилася тільки частина населення. Хтось виїхав ще при окупації, деякі вже після звільнення, коли посилилися російські обстріли. Наразі у Широкій Балці, наприклад, проживає близько 1100 осіб. До повномасштабної війни було – 2500. Аналогічна ситуація і в Софіївці”, – ділиться староста.

Звісно, без допомоги благодійників жителям села було б важко вижити. У Станіславській громаді при СВА діє волонтерський штаб. Останній займається пошуком організацій та фондів, які могли б надати продукти, засоби гігієни та будівельні матеріали місцевим.

“Благодійні організації постійно до нас приїжджають. “Мирне Небо Харкова”, “Проліска”, GEM, БФ “Я допомагаю” та багато інших. Привозять продуктові набори. Червоний Хрест, наприклад, надавав і гігієнічні набори. World Central Kitchen cтабільно працюють з нами. Так, незважаючи на артобстріли та атаки дронів, волонтери все одно “прориваються” і допомагають нам”, – говорить Вадим Горб.

Також, за словами керівника, Міжнародний Комітет Червоного Хреста привіз до старостату ремонтно-будівельні матеріали: OSB-плити, брус, дошки, шифер, гвіздки, які дуже потрібні для відновлення житлових будинків та комунальних закладів, пошкоджених внаслідок ворожих обстрілів.

З медичними місіями до старостату приїжджають представники таких організацій як “Лікарі без кордонів”, українсько-ізраїльські медики-волонтери “Фріда”, БФ “Мангуст”. Проводять консультативні прийоми спеціалісти з Херсонських обласних лікарень – дорослої та дитячої.

“Ось у середині квітня до нас приїжджала “Фріда”. За два дні вони здійснили 900 прийомів. Це УЗД, гінеколог, лор, окулісти. Люди були дуже задоволені. Лікарі обіцяли приїхати ще у травні.
Проблема у нас медична така, що неможливо отримати стоматологічні послуги. Немає у нас кабінету такого, а пересувний до нас не доїжджає. Тож лікувати зуби треба аж у Миколаєві чи Херсоні, а це дорого і незручно. Якщо б вже нам вдалося відремонтувати за допомогою міжнародної організації Червоного Хреста свій стаціонарний ФАП, тоді б вже вирішили питання зі стоматологом, бо немає де і прийом проводити, тай самого фахівця також”, – каже Вадим Горб.

У Широкій Балці наразі працює пересувний мобільний ФАП і аптека. У Софіївці фельдшерський пункт розташований у клубі, прийом веде медсестра з Широкої Балки кілька разів на тиждень.

Звісно, не оминули прифронтову Широку Балку і проблеми у комунальній галузі, більшість із них виникають через постійні російські обстріли.

“У нас постійно пропадає електроенергія через пориви мережі. Намагаємося ремонтувати своїми силами. Так само і з водою. Комунальникам допомагають активні мешканці села. Об’єднуватися зараз дуже важливо.
Наші робітники з “Армії відновлення” від центру зайнятості беруть активну участь у благоустрої села, ремонтують дороги тощо”, – говорить староста.

За словами Вадима Горба, кількість автобусних рейсів зі сполученням з містом скоротилася через зменшення пасажиропотоку. Раніше багато хто працював у Білозерці та Херсоні, а зараз люди втратили роботу.

Загалом ситуація з працевлаштуванням у старостаті складна, люди переважно виживають за рахунок власної городини, соціальних виплат та гуманітарної допомоги.

“У нас у Софіївці є СТОВ “Енограй”, вони минулого року запрошували людей на роботу у сад, збирати черешні, яблука. Але знову ж таки – якщо сильні обстріли, то це неможливо, самі розумієте. У 2023 році було трохи спокійніше, так що люди змогли заробити. Зараз безпекова ситуація – складна”, – ділиться староста.

Попри всі труднощі, у громаді будують плани щодо відновлення. Вадим Горб взяв участь у презентації “Універсальних рекомендацій щодо плану дій та пріоритетних напрямків відновлення життєдіяльності населених пунктів після деокупації” від Херсонського обласного благодійного фонду “Об’єднання” у Києві. Загалом староста постійно відвідує тренінги та воркшопи щодо питань відбудови.

“Маємо певні плани на відновлення, але поки що оприлюднювати цю інформацію не готові. Завжди радимося з громадою і робити щось нове будемо «не для галочки», а для людей. Для їх потреб. Основними все-таки залишаються безпекові питання, ті ж укриття. Якщо у громади є якісна захисна споруда, там можна і заходи проводити, і будь-яку діяльність”, – говорить Вадим Горб.

Жителі Широкої Балки активно волонтерять на потреби ЗСУ. Так, команда під головуванням місцевої активістки Олени Деркач постійно допомагала військовим у зимовий період з окопними свічками та в’язаними шкарпетками. Через місцеву групу у Facebook волонтери збирають антисептики, продукти, гігієнічні засоби, ліки тощо на Лиманський, Авдіївський, Херсонський напрямки, як для земляікв, які служать, так і для інших підрозділів української армії.

“Разом із земляками ми твердо впевнені у Перемозі України, допомагаємо хлопцям, чим можемо. Віримо, що після Перемоги наступить мир, і наша громада буде розвиватися. Головне у моїй діяльності – це мати зворотній зв’язок, щоб люди відгукувалися на ініціативи і спільно робили щось на благо громади, а влада чула і знала потреби населення”, – наголошує староста.

Олена Бджола

 

Наталія Свирида

Статті автора