Відбудова Херсонщини на паузі: чи є надія для власників зруйнованого житла
До повномасштабного вторгнення Росії на територію нашої країни мешканці Посад-Покровського мали скромне, але розмірене життя. Тут працювала школа, дитячий садок, будинок культури, аптека, магазини.
Сьогодні село напівпорожнє, адже окупанти зруйнували та пошкодили понад 90% приватних будинків. За даними Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України, у селі пошкоджені близько 560 будинків, ще 500 – повністю зруйновано. До війни тут проживало понад 2000 людей, зараз – майже 800.
Фото: Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Херсонській області.
Володимир Павлович разом із дружиною все життя мешкали у Посад-Покровському. Тут познайомились і створили родину. Мали затишний будинок, мріяли про спокійне життя після виходу на пенсію. Коли почалась війна, пара була вимушена на деякий час виїхати закордон. Після звільнення правобережжя Херсонщини посад-покровці повернулись додому і побачили вщент зруйнований дім.
“Наш будинок був не придатний для життя. Всередині все вигоріло, від стін та даху майже нічого не залишилось. У кухню прилетіла ворожа ракета”, – розповідає Володимир Павлович.
Родина звернулась за допомогою до волонтерів та держави. У рамках експериментальної програми виділено кошти на відбудову.
А поки цей процес триває, чоловік та жінка проживають у модульному будинку.
“Наша оселя зараз на стадії будівництва, залишилось зробити перестінки між кімнатами, вставити вікна на горищі та покласти підлогу. Дах нам допомогли перекрити волонтери з Америки, також інші організації надавали будівельні матеріали”, – ділиться господар.
За словами чоловіка, зараз будівництво призупинили, кажуть, немає коштів. Волонтери шукають для людей спонсорів, щоб вирішити відповідну проблему.
Фото: Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Херсонській області.
“Для того, щоб відбудувати п’ять осель на нашій вулиці, треба п’ять мільйонів гривень. Обіцяли у серпні продовжити, тому чекаємо”, – говорить Володимир Павлович.
Не оминула біда й родину Світлани Миколаївни. Унаслідок ворожого обстрілу пошкоджені дах, сарай, туалет і літня кухня. Минуло майже два роки відтоді, як держава пообіцяла допомогти людям, але родина й досі чекає на обіцяне відновлення.
“Ще у 2022 році ми заключили договір з нотаріусом на відновлення пошкодженого даху. Спочатку хотіли подати заявку через Дію, але підрахували, що тих коштів вистачило б лише на матеріали, а за роботу нам не було чим платити. У 2017 році ми перекривали дах металочерепицею, на той час ми заплатили 92 тисячі гривень, а зараз це коштуватиме набагато дорожче”, – говорить пенсіонерка.
Урядова програма заморожена?
Лариса Соколова, заступниця старости Посад-Покровського каже, що допомога у селі потрібна майже кожній родині. За власні кошти неможливо відбудувати житло. Максимум – зробити косметичний ремонт або побілити. Тому місцеві переобладнують якесь приміщення і там живуть. У Посад-Покровському відновили електропостачання, а от з водою – проблеми. Вона є лише у лівій частині села, де вціліла магістраль. Наразі у населеному пункті відремонтували амбулаторії зробили ремонт, де приймає сімейний лікар.
25 квітня 2023 року Уряд затвердив постанову №382. Документ стосується реалізації експериментального проєкту щодо відновлення населених пунктів, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Згідно з постановою, координаторами експериментального проєкту є Мінінфраструктури та Агентство відновлення. У рамках цього проєкту планується відновлення об’єктів інфраструктури, житлових будівель, доріг, комунікацій тощо. Агентство співпрацює з місцевими органами влади, міжнародними організаціями та громадськістю для забезпечення ефективного відновлення та підтримки постраждалих громад.
Посад-Покровське увійшло до переліку населених пунктів, які запланували відбудовувати за принципом “краще, ніж було”. Йдеться про комплексну модернізацію інфраструктури та житла.
Реалізація проєкту розпочалась у минулому році. У населеному пункті працювало понад 100 будівельників. У лютому 2024 року заклали фундаменти для 46 будинків, розпочали монтаж блоків та бетонування. Паралельно, для вирішення проблеми із водопостачанням, мешканцям надали резервуари для води та встановили тимчасові водозабори. У селі почали прокладати новий водогін, завершили реконструкцію системи електропостачання, провели вуличне освітлення.
Серйозною перепоною в процесі відбудови стала відсутність у людей документів на нерухомість. Місцеві мешканці жили по 20 років в оселях і належним чином не оформлювали право власності. Коли постало питання про відбудову, багатьом довелося терміново вирішувати цю проблему.
У квітні 2024 року Херсонська обласна військова адміністрація оприлюднила на своїй сторінці у Фейсбуці відео, в якому потужно рапортувала про хід будівництва.
“Триває закладення фундаменту на 72 об’єктах. Паралельно відбувається капітальний ремонт 14 осель, де виконується заміна покрівлі. Також фахівці працюють над відновленням мереж електро- та водопостачання. Уже змонтовано понад 120 колодязів. Проводяться роботи з гідравлічного випробування. У селі скоро запрацює амбулаторія. Тут буде усе для надання допомоги місцевим мешканцям”, – йшлося у відео.
Фото: Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Херсонській області.
Після цих переможних реляцій будь-які новини про відбудову за урядовим проєктом зникли з інформаційного простору.
Що ж насправді відбувається зараз у Посад-Покровському?
За урядовим проєктом, у Посад-Покровському треба було відбудувати: ліцей, дитячий садок, старостат, амбулаторію, церкву, електромережі, водогін та загалом фактично збудувати нове село.
Фото: Херсонська ОВА (проєкт відбудови).
Начальник Херсонської ОВА Олександр Прокудін проінформував у Фейсбуці, що у квітні будуть відремонтовані 130 будинків, але… Будинків немає, робітники поїхали, техніку вивезли з села, урядовий проєкт поставлений на паузу.
У селі побували журналісти регіонального видання “Мост”, яким місцеві мешканці, що подались на цю програму, розповіли кілька сумних історій. Сценарій і фінал у них один – розпочали роботу і не закінчили. Що тепер робити селянам у недобудованих хатах, які заливають дощі, незрозуміло.
У старостаті Посад-Покровського мовчать, так само як і в Чорнобаївській СВА. Не коментують дану ситуацію і в Службі відновлення у Херсонській області.
Не на камеру місцеві розповідають про глибоке розчарування у програмі та нарікають на корупцію у державі
Мустафа Найєм, колишній очільник Державного агентства відновлення інфраструктури, ще під час перебування на посаді повідомив херсонським журналістам, що у Мінінфраструктури знають про припинення будівництва. Це пов’язано з тим, що уряд не ухвалює відповідну постанову про виділення коштів на експериментальний проєкт відбудови. Наразі очікується затвердження нового міністра інфраструктури, який буде просувати питання виділення на це коштів.
Зламані надії правдинців
У село Правдине Білозерської громади люди також повертаються. На момент деокупації тут проживали до 200 осіб, а зараз у населеному пункті вже більше 800 жителів. На початок 2024-го тут відремонтували 132 будинки, які мали пошкодження легкого або середнього ступенів. Про це розповіла староста населеного пункту Любов Василівна Шевченко:
“У рамках програми “Пліч-о-пліч” Полтавська ОВА допомогла відремонтувати дахи в оселях, замінили вікна та двері. Програма продовжена і на цей рік, але коштів на її реалізацію, на жаль, не виділили. На відбудову чекали власники 44 будинків, які були повністю зруйновані або потребують капітального ремонту. Проте люди не втрачають надію на допомогу”, – говорить староста.
Фото: Херсонська ОВА
Окрім урядової програми “Пліч-о-пліч” у відбудові допомагають міжнародні гуманітарні організації – надають кошти для придбання будівельних матеріалів для осель, які мають легкі пошкодження. Зокрема, Угорська Екуменічна служба допомоги. Місцеві отримали від організації будматеріали і власноруч, або з допомогою інших волонтерів, ремонтували свої домівки.
Правдине. Угорська Екуменічна Служба Допомоги. Розгрузка будівельних матеріалів. Фото Миколи Келеберди.
Заступник начальника Білозерської селищної військової адміністрації Олексій Журавленко вважає, що села, в яких безпекова ситуація трохи краща, реально відновити за 1-2 роки. Важливо, щоб не припинялося фінансування.
“До нашої громади входять 25 населених пунктів, проте частина з них перебуває під постійним ворожим вогнем. Йдеться про села, розташовані вздовж берегової лінії. Багато з місцевих переїжджають саме до Правдиного, де наразі безпечніше”, – говорить Журавленко.
Про повноцінну відбудову громади можна буде говорити лише після звільнення лівобережної частини Херсонщини, каже заступник начальника Білозерської СВА. Відновлювати те, що окупанти можуть зруйнувати через декілька днів, – немає сенсу.
“Ми приймаємо заявки по програмі “єВідновлення”, люди можуть податися на оформлення компенсації. Але наразі кошти не нараховуються, оскільки наші населені пункти знаходяться у зоні активних бойових дій. Як тільки ситуація покращиться, люди почнуть отримувати відшкодування або на ремонт, або житлові сертифікати”, – пояснив він.
На покращення безпекової ситуації чекають і мешканці Чорнобаївки.
Місцева жителька Оксана Воловіна та її чоловік живуть у гаражі. На початку липня їхній дім знищили окупанти. Під час обстрілу Оксана була на кухні й дивом врятувалася. Їй вдалося вилізти з-під завалів палаючого будинку. Тепер вони з чоловіком залишилися без даху над головою. Родині доводиться жити в гаражі, який вони облаштували як змогли.
Відбудова населеного пункту за державні кошти не відбувається, тож людям доводиться розраховувати лише на допомогу військової адміністрації у вигляді матеріалів для тимчасового ремонту житла та підтримку волонтерів.
Чи допоможуть благодійники?
Галина Миколаївна із Посад-Покровського зверталася до держави за допомогою у відбудові житла. Однак родина більше розраховує на власні сили.
“Після прильоту в нашій оселі повилітали вікна, пошкоджено дах, розвалився сарай… Ми подавали заявку на виплати через “Дію”. Наприкінці жовтня торік отримали 120 тисяч гривень. Живемо з чоловіком на дві пенсії. За власні кошти відновили дах будинку, відремонтували сарай, встановили нові вікна. На кошти від держави купуємо будівельні матеріали та продовжуємо ремонт оселі”, – говорить жінка.
На жаль, будинок сина Галини Миколаївни, який теж проживає у Посад-Покровському, постраждав більше:
“Внаслідок ворожого прильоту оселя непридатна для життя. Син отримав поранення, пройшов лікування і зараз у нього в руці стоїть апарат Єлізарова. Наразі син із родиною переїхав до Первомайська”, – ділиться Галина Миколаївна.
У відбудові житла чоловікові допомогла благодійна організація “Карітас”. Благодійники звели стіни, а херсонські волонтери допомогли встановити вхідні двері та вікна. Решту родина намагається зробити власними силами. Проте обсяг роботи – дуже великий, тож повністю відновити будинок зможуть нескоро.
Загалом мешканці Посад-Покровського отримували допомогу від іноземних партнерів. Зокрема, завдяки допомозі Глобальної місії з розширення прав і можливостей Global Empowerment Mission та фонду Говарда Баффета (The Howard Buffet Foundation) у пошкоджених будинках встановили 800 вікон та 100 дверей. Міжнародна організація з міграції за домовленістю з Агентством відновлення передала 1400 листів профнастилу для ремонту пошкоджених дахів.
Міжнародні благодійні фонди та релігійні організації готові допомагати у відбудові Херсонщини. Але поки що, у зв’язку зі складною безпековою ситуацією, їхня увага сконцентрована на підтримці соціально незахищених верств населення, зокрема родин із дітьми та людей похилого віку.
Щоб отримати допомогу від благодійників, можна звернутися за поданими контактами:
– Фонд Global Empowerment Mission Ukraine в партнерстві з HowardG. Buffett Foundation – @globalempowermentmission.org
– Міжнародна організація з міграції (МОМ) – (044) 568-50-15
– Угорська Екуменічна Служба Допомоги – 36-705043154
Ксенія Келеберда
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win