Відбудова осель на Херсонщині: шанс почати нове життя вдома
29 листопада 2023 року окупанти скинули авіабомбу неподалік від будинку Павла Петровича та Надії Володимирівни Кузь із Дар’ївки. Пенсіонери дивом вижили після ворожого “прильоту”. Внаслідок обстрілу від затишного обійстя родини залишилася лише купа будівельного сміття. Сьогодні дар’ївці, які мешкають у рідних, отримали кошти на вирішення житлового питання в рамках програми “єВідновлення”. Проте змінювати місце проживання пенсіонери не хочуть. Дар’ївка для подружжя – місце сили, з яким пов’язані найкращі роки їхнього життя.
Скріншоти з відео родини Кузь.
“Отак будуєш, створюєш, вирощуєш, плекаєш, а потім в один момент все втрачаєш… Хату, господарство, домашніх тварин. Нам із дружиною просто пощастило – впала б ця бомба ближче, то від нас просто нічого б не залишилося…”, – розповідає глава родини.
Незважаючи на втрату майже всього майна, подружжя не склало рук. За порадою спеціалістів сільської ради пенсіонери майже відразу подали документи на отримання грошової компенсації.
“Ми якось дуже швидко отримали 760 тисяч гривень через “Дію”. Діти наші виїхали, але ми залишимося вдома, бо своє є своє. Дякую, що сільська рада одразу після того, як будинок був зруйнований, надала шифер, тож полагодили дах, бо інакше втратили б усе. І волонтери приїжджали, привозили ОSB, брезент”, – з вдячністю говорить пенсіонер.
На отримані від держави кошти Павло Петрович планує відремонтувати у будинку стелю, вставити вікна та двері. Звісно, на все це потрібен час, але головне, що є надія.
У будинку, який пошкодили окупанти, родина Кузь жила останніх двадцять років. Тут зростали двоє їхніх дітей, збиралися на свята рідні та друзі, тішили своїми візитами дорогі онуки… Все це – невід’ємна частина життя подружжя, яке разом вже сорок років.
“Частину коштів на відбудову ми готові вкладати й самі, адже хочемо якнайшвидше повернутися додому. Думаю, треба років зо два, щоб все тут довести до ладу. Нічого, окупацію пережили і зараз встоїмо, все буде добре”, – з оптимізмом говорить Павло Петрович.
Люди хочуть жити у своїй хаті
Наприкінці минулого року в Україні запрацювала програма “єВідновлення”, яка передбачає виплати компенсації за знищене житло. В рамках програми люди можуть отримати сертифікати на придбання нової домівки або грошові виплати на самостійну відбудову власних осель.
Як ця програма реалізовується у Дар’ївській громаді, розповіла інспекторка з юридичних питань Дар’ївської сільради Світлана Зуєнко.
“З початку війни внаслідок активних бойових дій у нашій громаді знищено 321 будинок, понад 900 – отримали значні пошкодження. Наразі у громаді подано 30 заяв на отримання компенсації від держави. Це сертифікати як на купівлю нового житла, так і на відбудову власного, яке було пошкоджене внаслідок повені через теракт Росії на Каховській ГЕС або через ворожі обстріли.
Що стосується придбання житла за рахунок сертифікату, у нас уже є люди, які пройшли цей шлях від подачі заяви до придбання нової квартири. Люди купують нерухомість у Кривому Розі, Миколаєві, Черкасах. До речі, у нас є 90-рчна бабуся, яка стала власницею оселі у Новій Одесі. Проте більшість людей, у яких пошкоджені будинки, планують відремонтувати їх та залишитися жити вдома”, – говорить пані Світлана.
Фото наслідків російської агресії у Дар’ївській громаді – Мост.
Кожен мешканець громади може звернутися до Дар’ївської сільради з приводу виплат за програмою “єВідновлення” та отримання допомоги на ремонт пошкодженого житла. Тут проводяться як індивідуальні, так і групові консультації. До речі, спеціалісти сільради допомагають подати заявки навіть тим землякам, які знаходиться за межами громади.
“У нас вже усі бабусі зі смартфонами, бо інакше ж не подаси заяву. Ми надаємо допомогу на всіх етапах, роз’яснюємо людям про повний алгоритм дій: як зібрати документи, подати заяву. Плюс спрацьовує “сарафанне радіо”. Багато хто вже отримав компенсацію, так що приходять, бо дізналися, що сусіди вже мають успішний досвід і собі хочуть”, – розповідає юристка.
Дуже часто люди не довіряють державі, але потім переконуються, що програма “єВідновлення” дійсно працює. Щоправда лише там, де не ведуться активні бойові дії.
“У нас тут жіночка майже свідомість втратила, коли почула, що її заявка пройшла, і вона зможе полагодити вікна, двері та дах в оселі. Ми кажемо всім у громаді: вкладайте кошти у документи на нерухомість, бо вони вам повернуться, треба просто знати, куди і як подати заяву”, – зазначає Світлана Зуєнко.
Іноді спеціалістам сільської ради доводиться допомагати людям вирішувати доволі складні юридичні питання.
“Ми рекомендуємо боротися за кожну заяву, навіть подавати до суду. Наприклад, у Федорівці багатодітна мати володіє половиною оселі та потребує компенсації на відбудову. Проте не може її отримати, бо хазяйка другої половини – старенька бабуся, яка давно виїхала до Росії. Як її там знайти? Але суд зазвичай вирішує ці справи позитивно, і люди можуть отримати допомогу від держави”, – наголошує пані Світлана.
Корисний досвід Чорнобаївської громади
Активна робота, пов’язана з реалізацією програми “єВідновлення” триває сьогодні і в Чорнобаївській громаді. За інформацією сільської ради, станом на 10 квітня 2024 року тут подано 1950 заяв про пошкоджене житло, комісією проведено 1777 обстежень та складено 1752 акти. До Державного реєстру пошкодженого та знищеного майна внесено 1555 об’єктів.
В рамках програми “єВідновлення” подано 294 заяви на компенсацію за пошкоджене майно, з них розглянуто – 275, призначено компенсацію на відновлення 124 пошкоджених будинків на загальну суму 19 917 892 грн.
Також подано 19 заяв на отримання житлових сертифікатів, 15 з яких вже розглянуто. Призначено компенсацію за 11 заявами: сформовано 19 сертифікатів на придбання житла на суму 14 299748 грн. (сертифікатів більше ніж заяв, тому що кожному співвласнику формується окремий сертифікат).
Досвід відбудови житлового фонду Чорнобаївської ТГ може стати корисним іншим громадам Херсонщини. Сьогодні тут працює не лише програма “єВідновлення”, а й “Пліч-о-пліч” та державна експериментальна програма, в рамках якої триває комплексна відбудова Посад-Покровського. Відновлення населеного пункту продовжується майже рік.
Фото – Служба відновлення та розвитку інфраструктури в Херсонській області.
Починаючи із січня 2024 року, будівельники ремонтують 81 об’єкт. На 72 з них вже закладений фундамент, а на 12 почалося зведення стін. У 2024 році в селі планують відбудувати 200 об’єктів. На даний час почалося будівництво навчального комплексу з дитячим садочком і школою. Також йде відновлення амбулаторії, сільради та центру безпеки.
ВПО мріють про повернення додому
Про відновлення власного житла мріють і ВПО, зокрема ті, хто залишився в межах області та оселився в більш безпечних населених пунктах звільнених громад. Йдеться переважно про жителів прибережних сіл Херсонщини, житло яких щодня нищить ворог.
Зокрема, прихисток для внутрішніх переселенців дав Надеждівський старостат Білозерської громади, де наразі проживає 150 осіб відповідної категорії. Місцеві мешканці пустили до своїх осель жителів Станіслава, Кізомису та Велетенського.
“Ми пережили вдома окупацію, потім посилилися обстріли – терпіли. Але коли село почали знищувати КАБами, то ми не витримали й вирішили переїхати до більш спокійного місця. У Надеждівці вже жив син з родиною, свати, тож ми перший час всі разом тулилися в одному будиночку. А потім з чоловіком знайшли собі окремий”, – розповідає мешканка Кізомису Ірина Стрельченко.
Жінка відкидає будь-які думки про переселення в інші регіони і знає, що обов’язково житиме в рідному Кізомисі.
“Повернемося 100%, хай там що від хати залишиться. Побудуємо нову, аби тільки вдома бути. У нас і зараз вже є пошкодження від “прильотів”. Добре, що отримали від нашого ЦНАПу матеріали для ремонту. Коли повернемося, знову будемо теплиці тримати, вирощувати розсаду. Ми, українці та українки, дуже сильна нація, працьовита, терпляча, смілива, все у нас буде добре!”, – з оптимізмом говорить пані Ірина.
Фото – Суспільне.
За інформацією Білозерської СВА, кількість зруйнованих у громаді будинків наразі сягає 350 об’єктів, пошкоджених – 1600. Грошову допомогу на відбудову люди поки що не отримують, адже населені пункти громади входять до зони активних бойових дій.
Відбудова житла як спосіб подолання демографічної кризи
За інформацією Херсонської РВА, найбільше мешканців у районі залишилося там, де наразі більш-менш спокійна ситуація. У цьому переліку лідирує Музиківська громада, де проживає 84% довоєнного населення. На території Чорнобаївської СТГ до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну мешкало 17269 осіб. Після деокупації правобережної Херсонщини у громаді залишилося 7365 людей. На території Дар’ївської громади до лютого 2024 року проживало 14414 осіб, сьогодні залишилося 6717 жителів. У Білозерській громаді наразі мешкає лише половина населення. Два роки тому тут була зареєстрована 21921 особа, сьогодні проживає 10153. Найбільше мешканців залишилося у селі Новодмитрівка (80%). Кількість населення Станіславської громади з початку повномасштабної війни Росії проти України скоротилася вдвічі. До “великої війни» у громаді проживало 9836 осіб, наразі – 4560 мешканців.
Найскладніша ситуація сьогодні у селі Іванівка Дар’ївської громади, де залишилося лише 5% населення. Окупанти рівняють населений пункт із землею, в результаті ворожих обстрілів тут немає жодного вцілілого будинку. Але місцеві мешканці не полишають надій на відбудову своїх осель з допомогою держави та благодійників.
Представники місцевої влади запевняють, що більшість людей, які виїхали з громад, налаштовані повернутися додому, якщо покращиться безпекова ситуація та буде реальна можливість відремонтувати пошкоджені будинки. Допомога у відновленні житла сприятиме подоланню демографічної кризи в регіоні.
Перспективи відновлення цивільної інфраструктури Херсонщини
На Херсонщині діє Реєстр пошкодженого та знищеного майна (РПЗМ), у якому наразі знаходяться 23 тисячі об’єктів, що потрібно відновити. Кожен місяць їхня кількість збільшується на 6%. Показники зростають і через рішення про відновлення, прийняті комісією, і через обстріли.
За інформацією Херсонської ОВА, станом на березень 2024 року в області вже видали 134 житлові сертифікати, кожен з яких в середньому на 1,5 млн грн. Мешканці Херсонщини отримали 220 млн грн на відбудову житла.
“Зараз роботи з відновлення активніше ведуться в 26 населених пунктах, розташованих на відстані понад 50 км від лінії фронту. У планах – ще 76 населених пунктів, постанова по яким проходить узгодження в Мінфіні, потім у Мінцифрі, а після цього йде виділення коштів. Деякі села розташовані і в 30-кілометровій зоні, так що процес іде”, – говорить заступник начальника ХОВА Антон Самойленко.
Антон Самойленко, заступник начальника Херсонської ОДА. Фото: скріншот відео “IPC-Південь”.
Загалом, сьогодні на Херсонщині важко спрогнозувати перспективи відновлення цивільної інфраструктури, яка щодня піддається ворожим обстрілам. В той же час процес відбудови населених пунктів, віддалених від лінії фронту, вселяє надію на позитивні зміни. А головне – люди не втрачають віри у повернення до рідних домівок, хоча багатьом доведеться відновлювати їх з нуля.
Олена Бджола
Ми створили цей матеріал як учасник об’єднання “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win