Сб, 28 Гру 24
1.5°C

Воркшоп у Києві: Херсонщина розробляє стратегію відновлення області

Наталія Свирида 13 Листопада, 2024

8 листопада у Києві в Українському домі пройшов воркшоп “Шлях до відновлення: cтратегічні пріоритети Херсонщини”, в якому брали участь працівники Херсонської РВА та Херсонської ОВА.
Про це нашому виданню повідомила Інна Колбаєва, начальниця управління економічного, агропромислового та просторового розвитку територій, інвестицій та житлово-комунального господарства Херсонської районної військової адміністрації.

“Захід був масштабним, на нього приїхали не тільки представники влади і самоврядування Херсонщини, але й експерти з інших регіонів України. По-перше, ми хотіли надати об’єктивну інформацію про загальний стан життя та економіки Херсонщини. Бо багато хто не знає достеменно, наскільки війна зруйнувала і руйнує інфраструктуру і як у таких умовах все-таки є надія на відновлення. Було презентовано проєкт “Амбасадори Херсонщини”, у рамках якого вже обрали перших представників: Інну Холодняк, Світлану Тарабарову, Ларису Польську, Юрія Рожкова, Олександра Головка”.

Фото Херсонської РВА

За словами пані Інни, вона брала участь у воркшопі щодо розробки стратегії відновлення нашої області від Херсонської ОВА та Агенції регіонального розвитку “Офіс євроінтеграції” Херсонщини за сприяння флагманського партнерства Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні та Європейського Союзу “EU4Recovery – Розширення можливостей громад в Україні”.

“Десь близько 80 учасників було: нас розділили на невеличкі команди по п’ятеро людей: експерт, представники самоврядування та влади Херсонщини. Мене обрали “хранителькою”, тобто я збирала всю інформацію, яку генерувала моя команда. Дуже важливе живе спілкування і, звісно, нові пропозиції щодо відновлення Херсонщини, які “народилися” у процесі “мозкового штурму” на цьому заході. Вся інформація буде оцифрована, опрацьована експертами. Вона стане основою стратегії відновлення. Наприкінці грудня ми знову зберемося на наступний воркшоп для уточнення розроблення стратегії”.

Щодо конкретних напрямків відновлення, до прикладу, сільського господарства Херсонщини, напрацьованих спільно з представниками органів місцевого самоврядування на воркшопі у Києві, то було виолкремлено, як каже Інна Колбаєва, 12 напрямків:
1. Розмінування.
2. Відновлення зрошення за рахунок реконструкції децентралізованого водопостачання (свердловини), відновлення меліоративних каналів.
3. Підтримка малого виробника (крафтова продукція) шляхом кредитування, страхування від кліматичних змін, надання податкових пільг на три роки.
4. Відновлення лісосмуг для захисту ґрунтів.
5. Співпраця бізнесу та навчальних закладів (бізнес замовляє освічених спеціалістів і платить за це). Програма має працювати на рівні держави.
6. Підтримка держави в експорті аграрної та харчової продукції.
7. Децентралізація джерел енергопостачання (переробка рештків сільськогосподарської продукції підприємствами в джерела енергії для своїх потреб).
8. Створення екологічних карт сільськогосподарських земель.
9. Штучне вирощування риби (екологічно чистої) для конкурентної здатності на європейському ринку.
10. Створення (відновлення) переробних підприємств (нові робочі місця).
11. Питання, пов’язані з відновленням чи невідновленням Каховської ГЕС.
12. Система сучасної логістики для транспортування аграрної продукції (агроіндустріальні парки).


За словами Інни Колбаєвої, очільник Херсонської ОВА Олександр Прокудін також представив на заході ініціативу “Розвиток людського капіталу”. У її межах фахівці визначають проблеми жителів громад та шукають їх вирішення. Команда вже отримала 500 анкет із потребами місцевого населення. Усі учасники воркшопу доєднались до панельної дискусії “Важливість людського капіталу для відновлення Херсонщини”.

“Мені особливо запам’ятався виступ Олександра Співаковського, ректора ХДУ, який наголосив на тому, що в жодному випадку ми не можемо втратити молоде покоління Херсонщини: ні тих, хто залишився, ні тих, хто опинився в окупації чи виїхав за кордон. Це наше майбутнє”.

Також спеціалісти, експерти, представники влади та органів місцевого самоврядування взяли участь у стратегічній сесії у форматі світового кафе “Херсонщина: куди прямуємо. Можливості для розвитку Херсонської області”. Учасники розповіли про своє бачення перших кроків відновлення сфер життєдіяльності Херсонщини.

“На воркшопі виступали представники Чорнобаївської громади – Зорє Ганієва, були присутні спеціалісти з Музиківської та Станіславської громад. Головне, щоб ми спільно змогли напрацювати алгоритм дій, за яким відновлюватимемо Херсонщину після перемоги”, – зазначила Інна Колбаєва.

Олена Бджола

Наталія Свирида

Статті автора