Вступна кампанія-2022: перепони війни та нові можливості
Одинадцять років навчання, вибір майбутньої професії та закладу, де її можна отримати, тривалі заняття з репетитором… Цей шлях пройшли тисячі випускників закладів загальної середньої освіти на Херсонщині. Діти готувалися до випускного балу, мріяли про урочистосте прощання зі школою, готувалися до вступної кампанії, а сьогодні навіть не знають, чи зможуть скласти вступні іспити та продовжити навчання в українських вузах…
Надзвичайно хвилюється за сина-випускника і пані Світлана з Херсонщини. Нещодавно жінка звернулася з цією проблемою до Служби освітнього омбудсмена. І ось що отримала у відповідь: «Шановна пані Світлано! Відповідь підготовлена в умовах воєнного стану. Оскільки комунікація з органами державної влади та місцевого самоврядування
ускладнена, терміни розгляду звернення можуть бути подовжені. Освітній омбудсмен розглянув Ваше звернення щодо національного мультипредметного тесту на території Херсонської області. Міністерство освіти і науки України так само, як і освітній омбудсмен не мають можливості, ні правової, ні фізичної, вплинути на ситуацію, що склалась в регіоні.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Міністерство освіти і науки та освітній омбудсмен не можуть організувати вивезення здобувачів освіти та їх батьків для складання національного мультипредметного тесту, оскільки це не входить в їх повноваження.
Водночас, повідомляємо, що кожен абітурієнт складатиме тест очно в комп’ютерному форматі в тимчасових екзаменаційних центрах у безпечних регіонах України. Це будуть спеціально відведені для цього заклади освіти, в яких будуть створені комп’ютерні класи та працюватимуть інструктори.
Якщо абітурієнт знаходиться на тимчасово окупованій території, щоб скласти тест, за можливості йому слід виїхати на підконтрольну Україні територію.
Особи, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія, територія населених пунктів на лінії зіткнення або які переселилися з неї після 1 січня 2022 року, можуть проходити вступні випробування у формі індивідуальної усної співбесіди замість національного мультипредметного тесту та в разі отримання кількості балів за кожний з предметів не менше, ніж встановлений закладом вищої освіти мінімальний рівень, допускаються до участі в конкурсному відборі під час вступу для здобуття вищої освіти
на основі повної загальної середньої освіти. Такі особи беруть участь у конкурсному відборі за результатами індивідуальної усної співбесіди або національного мультипредметного тесту. Якщо громадяни України з-поміж таких осіб допущені до конкурсного відбору на відкриту або фіксовану конкурсну пропозицію, вони беруть участь у конкурсному відборі в межах квоти-2 на місця державного або регіонального замовлення (крім випадку, якщо в заяві зазначено: «Претендую на участь у конкурсі виключно на місця за кошти фізичних та/або юридичних осіб, повідомлений про
неможливість переведення в межах вступної кампанії на місця державного
або регіонального замовлення»)».
Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет запевняє, що робиться усе, аби всі охочі мали можливість навчатися в закладах вищої освіти України. «Усупереч блокуванню окупантами виїзду вступників, ми боремося за кожного теперішнього та майбутнього українського студента. Наразі важливою метою є надання вступникам із тимчасово окупованих територій та зони активних бойових дій можливості взяти участь у НМТ. Для цього вступні випробування будуть проводитись у три сесії (липень, серпень, вересень) в Україні і за кордоном. Також передбачено додаткові періоди реєстрації на тестування та можливість зміни раніше вказаного місця його складання. Разом із колегами з інших міністерств, народними депутатами, освітянами ми напрацьовуємо рішення щодо надання таким вступникам можливості складати НМТ у безпечних умовах. Для вступників, які не зможуть виїхати на підконтрольну Уряду територію або які силоміць переміщені на тимчасово окуповану територію (АР Крим, місто Севастополь, ОРДЛО), територію російської федерації або республіки білорусь, буде передбачено складання вступних випробувань у форматі дистанційної індивідуальної усної співбесіди або творчого конкурсу. Вступаючи на контрактну форму навчання (на більшість спеціальностей), вступнику достатньо подати мотиваційний лист. Усі жителі ТОТ та місць проведення військових дій, які отримають позитивні результати на вступних випробуваннях, зможуть скористатись спеціальною квотою (квота-2) в закладах вищої освіти або гарантовано вступити до закладів фахової передвищої освіти”.
Сьогодні перед українськими випускниками, які виїхали за кордон відкриваються нові можливості. Зокрема, Польща дозволить школярам з України скласти в себе випускні іспити. За словами міністра освіти і науки Польщі Пшемислав Чарнека, домовленості про складання українськими школярами випускних іспитів у Польщі він досяг після перемовин із міністром освіти й науки України Сергієм Шкарлетом. «Ми домовилися, що до 15 червня українська сторона надасть інформацію про те, скільки учнів хочуть складати іспит у Польщі та в яких містах. Саме від цього залежатиме подальша робота», – додав глава МОН Польщі. Він уточнив, що попередньо планується організація іспитів у шести польських університетах.
Зрозуміло, що в умовах війни головне вижити, але не менш важливо дати дітям шанс на самореалізацію, адже той, хто прагне здобути вищу освіту – це майбутні лікарі, вчителі, військові – ті, хто розбудовуватиме нашу країну і зміцнюватиме державність після нашої перемоги.