Викладач ліцею з Дар’ївської громади продовжує патріотичне виховання школярів
Руслан Руденко – вчитель одного з ліцеїв Дар’ївської громади, що з 2017 року керує шкільним гуртком «Джура». Під час російської окупації він ховав від ворога українські прапори та символіку, пов’язану з патріотичним вихованням. А у 2024 році його команда «Вільні люди» доєдналась до обласних змагань та двох спеціальних вишколів на Закарпатті.
Історію активного і талановитого викладача розповіло видання «Вгору».
Педагог викладав у ліцеї захист України, фізику, інформатику, трудове навчання та фізкультуру, був класним керівником.
У 2018 році «Вільні люди» виграли друге місце на районному етапі “Джури”, а у 2019 – перше, і пройшли на обласний етап. Змагання проходили протягом тижня у селі Красне. Школярі боролись за першість з 20 конкурсантами. Учні жили у наметах на березі моря, доєднались до історичних та туристичних конкурсів, навчились надавати першу домедичну допомогу.
Також «Вільні люди» взяли участь у військово-патріотичній грі «Козацький гарт» та у всеукраїнському вишколі «Гвардієць».
Після початку повномасштабного вторгнення уся діяльність гуртка припинилась.
«Перші дні взагалі нічого не було зрозуміло. Потім на 10-й день волонтери привезли хліб. Попросили роздати людям по пів буханки, по буханцю. Хліба було небагато, вибирали сім’ї з дітьми», – поділився спогадами вчитель.
Сім’я Руслана Руденка у підвалі зберігала картоплю, яку роздала односельцям. Згодом почались російські обшуки, що родина сприйняла тривожно, оскільки вдома зберігались проукраїнська символіка та козацькі костюми «Джури».
7 квітня 2022 року по селу пішли чутки, що педагогів змушуватимуть працювати на ворога. Тож уже 10 квітня за допомогою перевізника Руслан, дружина і вчителька початкових класів Наталія та дочка виїхали з окупації на захід країни. До цього він закопав на городі прапори, костюми та інші патріотичні речі.
Подружжя продовжувало викладати у рідній школі онлайн. У 2024 році пану Руслану надійшла пропозиція від Херсонського обласного центру туризму та краєзнавства – відвезти його команду школярів на змагання з «Джури» на Закарпаття. Більшість дітей та їхніх батьків погодились, тож Руслан вирушив додому зібрати команду, а заодно і викопати схованки.
На Закарпатті «Вільні люди» виступали з тими самими захованими під час окупації прапорами. Згодом діти відвідали ще два вишколи –«Гвардієць» і «Джура Поліцейський».
Четверо одинадцятикласників з Дар’ївського ліцею, що взяли участь у змаганнях – Андрій, Лєра, Крістіна та Микита – поділились приємними враженнями після подорожі. Під час участі у «Джурі» вони відвідали екскурсії, бачили водоспад Шипіт, проходили смугу перешкод і практикувались в орієнтуванні за картою.
На вишколі «Гвардієць» учні спілкувались з воїнами полку «Азов» та Нацгвардією України, стріляли на полігоні, збирали та розбирали автомати, побували у закладах, де проходить навчання для військових.
Додому вихованці повернулись з дипломами, грамотами і подяками, футболками та кепками. У результаті «Вільним людям» вдалось посісти почесне третє місце на «Джурі». Команда вже почала підготовку до нових змагань та пройшла дистанційний відбірковий конкурс.
- 18-19 листопада у Львові проходив Форум цифрових громад. На заході виступили представники Дар’ївської громади. Учасники обговорили покращення та доступність послуг для громадян та покращення рівня цифрової обізнаності населення громади.
- Навчальний тренінг “Прозорість бюджетного процесу та управління публічними фінансами в територіальній громаді” організували у Тернополі протягом 18-20 листопада. На ньому побували учасники зі Станіславської громади. Представників громад ознайомили з особливостями ведення сайту громади, з елементами прозорості бюджетного процесу.
- Учні 8-11 класів Дар’ївської громади відвідали тренінг з основ надання домедичної допомоги. Заняття проходило в укритті. Його проводили ювенальні поліцейські та правоохоронці сектору взаємодії з громадами обласного главку поліції.