Нд, 29 Гру 24
0.8°C

Вилучення банкнот, додаткові виплати та нові водійські посвідчення: що чекає на українців у серпні

Наталія Свирида 31 Липня, 2024

Останній місяць літа принесе нам низку змін та нововведень, які вплинуть на різні сфери життя.

Водійські посвідчення та свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів із посиленим захистом

1 серпня вступає в дію нова система видавання водійських посвідчень і свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів із посиленим захистом від підробок.

Про це повідомив Головний сервісний центр МВС.

Будуть запроваджені спеціальні захисні елементи у бланках документів і QR-коду для онлайн-перевірки автентичності. Мета нової системи видавання документів – підвищити рівень безпеки на дорогах і звести до мінімуму будь-які протиправні дії зловмисників, які виготовляють підробки.

Чинні водійські посвідчення та свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів на нові зразки обмінювати не потрібно. Власникам варто знати, що старі документи чинні до закінчення терміну дії.

 

Грошова допомога до Дня Незалежності України
До 24 серпня окремі категорії громадян отримають виплату від держави, що становитиме від 450 до 3100 гривень. Варто нагадати, раніше таку виплату перераховували до 9 травня, проте з минулого року Кабмін переніс терміни на серпень.

Зокрема, як повідомляє “Урядовий портал”, додаткові виплати отримають такі категорії населення:

  • Особи з інвалідністю внаслідок війни, колишні малолітні (яким на момент ув’язнення не виповнилося 14 років), в’язні концентраційних таборів, гетто й інших місць примусового тримання, визнані особами з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин:
  • I групи – 3100 грн;
  • II групи – 2900 грн;
  • III групи – 2700 грн.
  • Учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності та колишні неповнолітні (яким на момент ув’язнення не виповнилося 18 років) в’язні концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також діти, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їхніх батьків – 1000 грн.
  • Особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, – 3100 грн.
  • Члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, члени сімей загиблих (померлих) захисників і захисниць України, дружини (чоловіки) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, які не одружилися вдруге, дружини (чоловіки) померлих учасників бойових дій, учасники війни та жертви нацистських переслідувань, визнані за життя особами з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, – 650 грн;
  • Учасники війни та колишні в’язні концтаборів, гетто, інших місць примусового тримання, особи, яких було насильно вивезено на примусові роботи, діти партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога – 450 грн.
  • Без додаткового звернення разом із пенсією у серпні грошову надбавку до Дня Незалежності отримають певні категорії пенсіонерів. Зокрема, ветерани війни, які проходять службу чи працюють, кошти виплатять військові частини/організації на підставі поданих заявок, зокрема через вебпортал електронних послуг ПФУ.

Тим, хто має право на виплату, не є пенсіонером та не проходить службу (не працює), для отримання допомоги потрібно подати до ПФУ заяву довільної форми. Варто зазначити, що документи на виплату треба подати до 1 серпня, а якщо немає такої можливості, то до 1 жовтня 2024.

 

Виплати ВПО продовжать

У серпні внутрішньо переміщені особи (ВПО) отримуватимуть допомогу від держави без змін. Йдеться про тих громадян, яким автоматично було продовжено грошові виплати з 1 березня 2024, або які зверталися, щоб її призначили, після цієї дати. Серпень стане останнім місяцем піврічного періоду, на який Кабмін продовжував виплати, – зазначає “РБК-Україна”.

В уряді запевняють, що ВПО отримуватимуть кошти й після завершення цього терміну. Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук розповіла, що відповідне рішення вже ухвалено. До того ж отримувачів може стати більше.

“Було прийнято рішення на урядовому рівні, що виплати ВПО будуть продовжені тим категоріям, які їх зараз отримують. Йдеться про 1,5 млн осіб. Також ми звернулися до Міністерства соціальної політики з проханням розширити коло отримувачів цієї допомоги. Наразі очікуємо від них відповідь”, – наголосила Ірина Верещук на брифінгу у Миколаєві.

Також глава Мінреінтеграції уточнила, що ті ВПО, діти яких з нового навчального року навчатимуться в онлайн-режимі, не будуть позбавлені виплат, якщо вони їх отримують відповідно до чинного законодавства.

Варто нагадати, що розмір допомоги для громадян, які проживають в Україні та мають статус внутрішньо переміщених осіб, становить:

  • для осіб з інвалідністю та дітей — 3000 грн;
  • для інших осіб — 2000 грн.

 

Тарифи на водопостачання зростають

У серпні 2024 року більшість побутових споживачів не відчують підвищення цін на електроенергію, газ та воду. Проте для деяких українців таки відбудуться зміни в комунальних тарифах.

Зокрема, у низці населених пунктів, крім великих міст, у серпні зросте вартість послуг із водопостачання. Адже місцева влада має право самостійно встановлювати такі тарифи.

 

Потягів із “жіночими купе” стане більше

Жіночі купе з 1 серпня з’являться ще у чотирьох потягах. “Укрзалізниця” додає жіночі купе на таких рейсах:

  • № 1/2 Харків – Івано-Франківськ.
  • № 5/6 Запоріжжя – Ясіня;
  • № 43/44 Черкаси – Івано-Франківськ;
  • № 95/96 Київ – Рахів.

Як повідомляє “Укрзалізниця” на своєму сайті, на відповідні рейси квитки до жіночих купе у продажу з 13 липня. Варто зазначити, що до відповідних вагонів мають доступ жінки та діти до 6 років.

Загалом, із 1 серпня в Україні налічуватиметься вже 12 потягів із жіночими купе.

 

НБУ вилучатиме з обігу популярну банкноту

Також із завтрашнього дня Національний банк України почне вилучати з обігу банкноти старого зразка номіналом 500 гривень (випуск 2003–2007 років).

Про це повідомив голова Комітету Верховної Ради з питань фінансової, податкової та митної політики Данило Гетманцев у Telegram.

“Населенню не потрібно робити ніяких спеціальних активних дій: просто розраховуйтесь у магазинах за покупку, здійснюйте оплати у банках, поповнюйте свої карткові рахунки у терміналах тощо – і “старі” купюри вилучатимуться та утилізовуватимуться НБУ, а замість них в обіг вводитимуться нові купюри зразка 2014 і наступних років випуску”, – зазначив високопосадовець.

Варто наголосити, що старі банкноти й надалі залишаються дійсним платіжним засобом.

 

Порядок оформлення паспортів зміниться

Президент України в червні підписав ЗУ “Про внесення змін до деяких законів України щодо надання окремих адміністративних послуг громадянам України, у тому числі за кордоном”. Відповідно до ц ього із серпня вступають у дію зміни до Закону “Про Єдиний державний демографічний реєстр”, а саме:

  • зменшиться вік, з якого громадянин України може звернутися для оформлення закордонного паспорта самостійно, — з  14 років (раніше було з 16 років);
  • якщо громадянин звернувся до представництва ДП “Документ” (рішення про оформлення приймаєть ДМС як розпорядник Демографічного реєстру), стягується адміністративний збір у такому ж розмірі, що й на території України;
  • зменшується термін пришвидшеного оформлення паспорта громадянина України (айді) — до 7 робочих днів (раніше було до 10 робочих днів), це стосується й оформлення паспорта вперше;
  • у разі звернення за оформленням внутрішнього або закордонного паспорта за кордоном — термін його оформлення не має перевищувати 3 місяці;
  • паспорт у формі картки (айді) для осіб, позбавлених особистої свободи через збройну агресію проти України, видаватимуться не пізніше, ніж через 3 робочі дні від дня оформлення заяви-анкети на його отримання, що подана упродовж року від дня звільнення. Раніше такого часового обмеження у законодавстві не було встановлено;
  • за одночасного оформлення внутрішнього та закордонного паспорта громадянина України створюється одна заява-анкета та встановлено єдиний розмір адміністративного збору : упродовж 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети – 0,3 розміру прожиткового мінімуму (908,4 грн); протягом 7 робочих днів від дня оформлення заяви-анкети – 0,6 розміру прожиткового мінімуму (1 816,8 грн);
  • вводиться оплата за оформлення посвідчення біженця та посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту. Тепер адміністративний збір не стягується лише при оформленні таких документів вперше;
  • змінилися терміни, на які видають паспортні документи: паспорт громадянина України картки (айді) оформляється особами, які досягли 65 років, — безстроково(раніше булу на 10 років). Для інших категорій терміни залишаються без змін: особам, які не досягли 18 років – на 4 роки; які досягли 18 років – на кожні 10 років.

Наталія Свирида

Статті автора