Хто допомагає безкоштовно евакуюватися з Херсонщини: перелік актуальних контактів
Наразі безпекова ситуація на звільненій правобережній Херсонщині значно погіршилася. Також важливим чинником осінньо-зимового періоду в нашій області є відсутність у багатьох населених пунктах газу, світла, мобільного зв’язку та води. Мережі бувають повністю або частково зруйновані через російські обстріли, і змоги відновити їх на цей момент немає змоги ні в держави, ні в приватних осіб. Та й якість мобільного зв’язку, інтернету бажає кращого…
Тож, якщо ви ухвалили складне рішення тимчасово евакуюватися з рідного села чи міста, то треба знати, куди звертатися за допомогою.
Наше видання промоніторило контакти благодійних фондів, які займаються евакуацією та наданням прихистку. На жаль, багато з цих організацій вже припинили свою діяльність, але все ж таки ми сконтактували з тими, хто на початку жовтня 2024 року працює в цій сфері.
1. На сайті Херсонської ОВА є інформація, що евакуюватися з Херсона можна з двох пунктів:
– автовокзал (потрібно попередньо зареєструватися);
– залізничний вокзал: у непарні числа. Реєстрація відбувається у день відправлення з 12:00. Відправлення – 13:35.
Детальна інформація за телефоном гарячої лінії: 0800 33 0951.
“Для того, щоб евакуюватися, треба за 2–3 дні подати заявку на нашу гарячу лінію, вказавши свої паспортні дані та ідентифікаційний код. Ми обговоримо всі деталі поїздки та в залежності від ваших потреб передамо ваші контакти волонтерам. Якщо, наприклад, ви евакуюєтеся потягом до Хмельницького, то там можливе поселення – короткострокове чи довгострокове. Якщо автобусом у інше місто – там уже конкретно волонтери підкажуть, що робити та які є можливості”, – відповіли нам за вказаним номером телефону.
2. БФ Helping to Leave здійснює безоплатну евакуацію з Херсона й області.
“Щоденно евакуаційний автобус прямує з Херсона до Одеси та Миколаєва. Для людей, які бажають евакуюватися в інші населені пункти, ми купуємо квитки на автобус або потяг. Раніше були випадки, коли ми забирали людей з області. Але тепер, через складну безпекову ситуацію, для тих, хто хоче виїхати з громад, евакуація відбувається тільки з Херсона”.
Волонтери обіцяють у разі потреби допомогти з пошуком розміщення після евакуації.
“Маломобільних людей евакуюємо спецтранспортом, допомагаємо з розміщенням у спеціалізованих закладах”.
Евакуація здійснюється за попереднім записом. Щоб залишити заявку, треба звернутися в кол-центр за номером: +38 (093) 17-76-458 або на гарячу лінію Херсонської ОВА 0800 33 0951.
Заявку на евакуацію також можна подати від імені людини, яка потребує допомоги і не може цього зробити самостійно.
3. ГО “Десяте квітня”: 0800332858
Консультантка з суспільно-політичних питань Ольга Карташова повідомила нашому виданню, що жителі Херсонщини, які постраждали від війни та хочуть евакуюватися, можуть розраховувати на допомогу від ГО.
“Треба просто зателефонувати на нашу гарячу лінію. Ми не займаємося прямою евакуацією, але можемо оплатити вартість квитка як в межах України, так і за кордон, в залежності від ситуації. Надаємо юридичну та психологічну допомогу. Можемо зв’язати з іншими організаціями вже на місцях, куди хоче евакуюватися людина”.
4. БО “БФ “Восток СОС” 0 800 332 614, +38 (099) 710 48 72
Координаторка Ярослава каже, що на цей момент часу їх фонд більше займається вивезенням маломобільних жителів Сходу країни.
“Проте, якщо подібна заявка поступить з Херсонщини і у нас є кілька запитів на один напрямок евакуації, то ми працюємо, вивозимо. Або домовляємося з партнерами, щоб допомогти означеній особі”.
5. ГО “Проліска” +38 (093) 202 22 32; +38 (066) 3370045 (Херсонська філія).
У цій організації кажуть, що вони вивозять з адреси на адресу маломобільних та лежачих людей з прифронтових територій.
“Людина залишає заявку, до неї приїжджає “швидка”, є супроводжуючий лікар, який наглядає в дорозі. Запитів подібних дуже багато, постійно возимо”.
6. ГО “Сильні бо вільні” +38 (066) 4296824.
Керівник організації Ігор Чорний розповів нашому виданню, що заявки на евакуацію розглядаються індивідуально. Особлива увага надається маломобільним і хворим людям та багатодітним родинам.
“У будь-якому разі, ми співпрацюємо з іншими БФ, знаходимо вихід, щоб допомогти людям евакуюватися, шукаємо для них прихистки по всій країні. Головне – звертайтеся, спробуємо вам допомогти. Також ми надаємо послугу “Соціальне таксі” разом з Херсонською МВА: це коли наприклад, людині треба з лікарні доїхати додому, навіть у громади, або, навпаки, з дому в медзаклад. Звертатися за телефоном: 0980180808″.
7. БФ Save Ukraine: +380800333129
Евакуює з Херсона та розміщує сімʼї з дітьми та маломобільних людей в Центрах Надії та Відновлення (м. Києві і Київській області). Всі заявки розглядаються в індивідуальному порядку.
8. Прихисток “Центр підтримки та захисту” у м. Львів: +38 (066) 123 13 50.
За словами координатора Прихистку пана Олександра, наразі кількість вільних місць у Центрі дуже невелика через те, що приймаються великі групи евакуйованих з Сум та Запоріжжя.
“Але треба телефонувати, у нас тимчасове поселення є, можуть бути місця. Але ми працюємо на транзитне поселення, максимум тиждень. Якщо людина хоче виїхати за кордон і залишає заявку – ми допомагаємо. Якщо треба довгострокове поселення у Львівській області, то рекомендую звертатися безпосередньо на місцях у ЦНАПи Трускавця і Дрогобича. Вони поселяють за оплату комунальних у гарно відремонтовані гуртожитки (десь до 1000 грн. на місяць) та у санаторії на зимовий час (теж тільки з оплатою комунальних). А у нас, на жаль, закінчується фінансування, тож працюємо до жовтня, а потім буде видно, як буде далі”.
У будь-якому випадку, якщо ви живете у громадах Херсонщини і вирішили евакуюватися – звертайтеся у місцеві сільські або селищні ради за консультацією.
Олена Бджола