Як чорнобаївці приймають евакуйованих мешканців Херсонщини
Чорнобаївська громада прийняла мешканців області, які постраждали внаслідок підтоплення. Про результати підриву Каховської ГЕС для самої Чорнобаївки та організацію прихистку евакуйованих херсонців з інших громад розповіли кореспонденти Суспільного.
Будинок Юлії розташований поблизу річки Вірьовчина, яка вийшла з берегів після підриву російськими військовими Каховської ГЕС. Жінка живе у Чорнобаївці, каже, вода піднялася на дві третини висоти паркану у її подвір’ї. Говорить – будинок зазнав пошкоджень.
“Як було підтоплення, усі речі поприносило. Тут і стіл був, і балки випливали, все затопило та зіпсувало. Вода стояла на рівні грудей. Меблі та двері зіпсовані. За раз все виносимо, що можна – миємо. В хаті трошки прибралися. Але запах нікуди не дівся”, – розказала Юлія.
Жінка оформила заяву на відновлення житла, зараз чекає на комісію, яка має оцінити збитки. Сусідній будинок також був під водою.
“Будемо допомагати сусідам прибирати все. Шкода, що не встигли документи зберегти. Всі промоклі, їх треба відновлювати тепер”, – каже місцева жителька.
На городі ще одного місцевого жителя Олексія стоїть вода. Її вже намагалися відкачувати, але вона знову прибула. У дворі стоїть запах вигрібної ями та гнилої води.
“Приїжджала сільська військова адміністрація, допомагали викачувати, але люди й самі викачують з городів воду, тому що вона нікуди не уходить, а так і стоїть в ямах. Коли є світло, то качаємо електропомпою. Корів вище на город вигнали, а курчат вивезли”, – розповів чоловік.
Жителька Чорнобаївки Юлія прийшла до гуманітарного центру, щоб отримати сертифікат на п’ять тисяч гривень. Каже – всі речі в будинку зіпсувала вода, тому цю допомогу використає для придбання необхідного.
“На вулиці Мостовій затоплено 10 будинків, а на Набережній ніби 12. Деякі люди евакуювались, деякі переїхали на вулиці, які вище. У кого двоповерховий будинок – жили на другому поверсі жили, тому що перший був повністю затоплений”, – розказала жінка.
За словами голови сільської військової адміністрації Ігоря Дударя, у Чорнобаївці через затоплення, спричинене підривом Каховської ГЕС росіянами, пошкоджені 33 будинки.
“Ми запланували обстеження будинків людей, які подали заяви. Наразі — 12 домоволодінь. При попередньому огляді, всі будинки не зруйновані, але при обстеженні внутрішніх кімнат, було виявлено просідання внутрішнього фундаменту. В деяких будинках руйнація стін”, — говорить голова СВА.
До Чорнобаївки евакуювалася херсонка Неля Соколовська. Жінка говорить, що її домівка у Корабельному районі повністю затоплена. Першу ніч разом з 50-ма іншими людьми, які рятувалися з Херсона, ночувала у дитсадочку.
“Що встигли те і взяли. Виїхали зі свого району, більше туди нас не пропускали. Бачили знятий з дрона нашу місцевість: постраждали будинки вище початку даху. Ближче до залізничної дороги затоплені взагалі по дах. Мій дім потоплений, плаває повністю. У дворі, я була 13-го, там плавають рибки, не кажучи про те, що там повно різного мотлоху та чиїсь меблі”, — каже жінка.
Олександр Найдьонов евакуювався з селища Приозерне, у Чорнобаївці отримав першу допомогу, зараз оформлює статус ВПО.
“Зранку, о сьомій годині, вода була вже по дорозі. Десь о дев’ятій, зібрали маму та відвезли у Херсон до родичів. Коли повернулись, вода вже почала прибувати до воріт. Ми взяли валізу, собаку і теж поїхали. Зараз вода зійшла, але город чорний, в хаті чорно та сморід”, — розповів чоловік.
З інших населених пунктів до Чорнобаївки переселилися близько 60 людей, 69 — відселилися із зон підтоплення.
Фото: Суспільне