Ср, 1 Січ 25
4.1°C

Як діти з Білозерщини відновлюються після емоційних травм

Наталія Свирида 19 Вересня, 2023

Воєнне дитинство… Хто б міг подумати раніше, що це стосуватиметься наших дітей. Ще вчора вони спокійно гралися на подвір’ї, спілкувалися з однолітками та мирно спали у своїх ліжках. Сьогодні їм доводиться бігти з батьками до підвалів, здригатися від ворожих обстрілів та молитися за порятунок. Війна змусила їх швидко подорослішати.
Діти, які продовжують жити на Херсонщині, не мріють про дорогі іграшки та розваги, їхні цінності та бажання – поза матеріальним: щоб припинилися обстріли та не плакала мама…
Пережиті стреси несуть серйозну загрозу для дитячої психіки, відновленням якої сьогодні займаються численні благодійні організації. Саме вони допомагають відпочити та оздоровитися юним мешканцям Білозерщини.
Як повідомляють в Управлінні соціальної політики Херсонської районної державної адміністрації, за сприяння Департаменту соціальної політики ХОВА, у травні 23 дитини із Білозерської та Станіславської громад взяли участь у двохденному рафтинг-турі на Миколаївщині у селі Мігея. Останнє називають столицею «українського рафтингу» або «маленькою Швейцарією». Під час відпочинку юні туристи проживали у сучасних та зручних наметах, укомплектованих спальними мішками, а також у критих дерев’яних альтанках. Брали участь у сплавах Південним Бугом разом із професійними інструкторами, милувалися фантастичною природою, споглядали велич каньйонів та красу кар’єрного озера зі смарагдовою водою, насолоджувалися домашніми стравами, які з любов’ю приготували працівники кемпінгу.
У липні-серпні у дитячому таборі «Вільні діти», який організував Патріарший паломницький центр УГКЦ відпочивало 47 дітей із Білозерщини. Благодійники запросили школярів до Яремче. Більшість дітей побували там вперше у житті. Отець Василь Кінах, вихователі-аніматори та фаховий психолог підготували насичену програму відпочинку для юних гостей із Півдня.
До оздоровлення дітей, які стали свідками вбивств, пережили бомбардування, обстріли, перебували в окупації, зазнали насильства, переживають втрату батьків долучився освітньо-реабілітаційний табір Gen.Camp. Влітку тут побували 4 дитини зі Станіслава, які втратили одного з батьків.
Ще 9 дітей-сиріт із Білозерщини, завдяки благодійникам та волонтерам, стали учасниками проєкту «Дитинство без війни». Можливість відпочити та оздоровитися отримали вихованці дитячих будинків сімейного типу та прийомних родин, яким надали притулок у Туреччині.
35 дітей із Чорнобаївки, Станіслава, Посад-Покровського, Широкої Балки та Дар’ївки відправилися на відпочинок до Польщі. У румунському місті Сучава сьогодні оздоровлюється 15 дітей із Дар’ївської громади.
4 вересня до державного Міжнародного дитячого центру «Артек», який знаходиться на Закарпатті на ІІІ тематичну зміну «Збір юних патріотів» Артек єднає Україну» поїхала дитина-сирота із Білозерки. Для маленьких українців тут розробили програму соціально-психологічної реабілітації та підтримки дітей і підлітків, які постраждали внаслідок травм війни. Вона складається із діагностики, корекції поведінки, практичних технік при психотравмуючих подіях, арт-, казко- та лялькотерапії.
Крім того, нещодавно 10 дітей із Білозерщини отримали кваліфіковану допомогу у центрі психологічної реабілітації «Джерело», розташованого поруч і з екологічною зоною Пуща Водиця у Києві. Реабілітація школярів тривала 14 днів. Робота з дітьми була спрямована на стабілізацію їхнього емоційного стану та відновлення після отриманого травматичного досвіду через війну. З дітьми працюють лікарі,психологи, вихователі, інструктори з фізичного виховання. 25 вересня запланований наступний заїзд до центру, до якого відправляться ще 10 дітей із наших громад.
Відпочинок та оздоровлення у дитячих центрах має величезний терапевтичний ефект. Діти повертаються додому, сповнені сил та енергії. За сотні кілометрів від дому вони забувають про воєнні будні. Росія хоче вкрасти у них дитинство, натомість благодійники зі всього світу вболівають за долю маленьких українців.

Наталія Свирида

Статті автора