Сб, 28 Гру 24
1.5°C

Як довести, що ви батько дитини

life 11 Липня, 2018

Як довести, що ви батько дитини або як оспорити батьківство, якщо ви не батько  – роз’яснюють фахівці Білозерського бюро правової допомоги.

Згідно ч.2 ст.122 Сімейного Кодексу України дитина, яка народжена до спливу десяти місяцівпісляприпиненняшлюбуабовизнанняйогонедійсним походить від подружжя.

Батьком дитини записується громадянин, зазначений у свідоцтві про шлюб як чоловік її матері. У цьому разі закон встановлює презумпцію батьківства, тобто передбачає, що чоловік матері дитини є її батьком. Тому при народженні дитини у зареєстрованому шлюбі не потрібна згода чоловіка матері дитини на запис його батьком.

У практиці трапляються випадки коли жінка перебуває в зареєстрованому шлюбі, але народила дитину від іншого чоловіка, або розірвала шлюб з чоловіком та народила дитину від іншого чоловіка до спливу десяти місяців віддати розірвання шлюбу. У цьому випадку народження дитини реєструється відповідно ст.122 Сімейного Кодексу України, тобто як шлюбна.

Спір про батьківство між чоловіком матері дитини та особою, яка вважає себе батьком дитини регулюється ст. 129 Сімейного Кодексу України. Згідно ч.1 цієї статті особа, яка вважає себе батьком дитини народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала в шлюбі з іншим чоловіком, має право пред’явити до її чоловіка, якщо він записаний батьком дитини, позов про визнання свого батьківства. У разі задоволення зазначеного позову сімейні правовідносини виникають не між чоловіком матері дитини та особою, яка вважає себе її батьком, а між цією особою та дитиною, батьком якої вона буде визнана. Тому треба вважати, що відповідачем за цим позовом є дитини, а її законним представником, який має брати участь у справі – чоловік її матері, записаний батьком дитини.

До вимоги про визнання батьківства застосовується позовна давність в один рік, яка починається від дня, коли особа дізналась або могла дізнатися про своє батьківство.

Згідно ст.136 СКУ оспорювати батьківство може і особа, яка записана батьком дитини. Особа, яка записана батьком дитини відповідно до статей 122, 124, 126, 127 Сімейного Кодексу України, а саме на підставі свідоцтва про шлюб (у першому чи повторному шлюбах), на підставі спільної заяви батьків про визнання батьківства або за заявою чоловіка, якій вважає себе батьком дитини,  має право оспорити своє батьківство, пред’явивши позов про виключення запису про нього як батька з запису акта про народження дитини.

В разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана як батько, та дитиною суд постановляє рішення про виключення відомостей про особу як батька дитини з актового запису про її народження.

Оспорювання батьківства можливо лишепісля народження дитини і до досягнення нею повноліття. Відповідачем за цим позовом є дитини, батьком якої записаний позивач, а не орган реєстрації актів цивільного стану, який зареєстрував народження дитини. Інтереси дитини, до якої пред’явлено позов, мають представляти її мати, опікун, піклувальник, які мають діяти від імені дитини (ст.101 ЦПК). Якщо суд задовольняє позов про оспорювання батьківства, на підставі рішення суду з актового запису про народження дитини має бути виключений запис про її батька.

Оспорювання батьківства не можливо в разі смерті дитини.

Згідно ч.5 ст.136 Сімейного Кодексу України не має право оспорювати батьківство особа, яка записана батьком дитини, якщо в момент реєстрації себе батьком дитини вона знала що не є її батьком, а також особа, яка дала згоду на штучне запліднення своєї дружини.

До вимоги чоловіка про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини позовна давність не застосовується.

Стаття 137 Сімейного Кодексу України передбачає можливість оспорювання батьківства після смерті особи, яка записана батьком дитини.

Якщо особа, яка записана батьком дитини, померла до народження дитини, оспорити його батьківство мають право спадкоємці цієї особи, за умови подання нею за життя до нотаріуса заяви про невизнання свого батьківства.

Якщо особа, яка записана батьком дитини, померла після пред’явлення нею позову про оспорювання батьківства, позовну заяву можуть підтримати в суді її спадкоємці.

Коли ж через поважні причини особа не знала про те, що вона записана батьком дитини і померла, оспорити батьківство можуть спадкоємці померлого (дружина, батьки та діти).

До вимоги про виключення запису про особу як батька дитини з актового запису про народження дитини позовна давність не застосовується.

Право на оспорювання батьківство свого чоловіка має також право мати дитини, якщо вона подала позов до суду не пізніше одного року з дня реєстрації народження дитини. Вимога матері про виключення запису про її чоловіка як батька дитини з актового запису про народження дитини може бути задоволена лише у разі подання іншою особою заяви про своє батьківство.

Також повідомляємо! На підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.09.2017року №638-Р  та Наказу Міністерства юстиції України від 09.10.2017року№3743/7 стартував загальнонаціональний право-просвітницький проект Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО

Пріоритетною тематикою кампанії  визначено права громадян у сфері доступу до правосуддя, захист прав власності та формування вміння протистояти проявам корупції у вищих навчальних закладах.

Якщо ви або ваші знайомі потребуєте правових консультацій і роз’яснень з правових питань, складання заяв, скарг та інших документів правового характеру, звертайтеся до  Білозерського бюро правової допомоги, ми  працюємо за адресою : смт.Білозерка, вул.Свободи,108 (приміщення редакції «Придніпровська зірка»). Режим роботи : пн.-пт 8.00-17.00, сб-нд–вихідні дні, Телефони : 33-2-60, (068)364-86-28; (095)423-61-23.

Для цілодобового доступу громадян до безоплатної правової допомоги діє єдиний телефонний номер 0-800-213-103.