Сб, 4 Січ 25
7.4°C

Як лікарі від АСМУ допомагають мешканцям Білозерщини

Наталія Свирида 02 Січня, 2024

У вересні 2023 року на звільненій від окупантів правобережній Херсонщині розпочали діяльність мобільні медичні бригади від Академії сімейної медицини України (АСМУ).
Як розповіла координаторка місії Яна Зубцова, АСМУ спільно з бюро ВООЗ в Україні реалізує проєкт «Забезпечення доступності первинної медичної допомоги, з акцентом на подолання тягаря НІЗ, в Україні через мобільні медичні пункти в Херсонській області».

“Спочатку цей проєкт на Херсонщині планувався як пілотний. Але, думаю, він продовжиться на постійній основі, тому що люди тут мають велику потребу у медичній допомозі. Майже в кожному населеному пункті російським обстрілами зруйновано медзаклади. Їздити до міста або до райцентру, наприклад, до Білозерки, місцевим важко, дорого, а іноді й просто неможливо. Тож на допомогу приходимо ми”, – говорить пані Яна.

Першими медичні працівники від АМСУ відвідали Чорнобаївку та Широку Балку. Під час виїзних прийомів було проведено понад 60 консультацій. Найчастіше місцеве населення скаржилося лікарям на підвищений тиск та проблеми зі сном.
У селі Музиківка мобільній бригаді допомогла дуже місцева медсестра Катерина. Ще до приїзду бригади жінка зібрала у тяжкохворих пацієнтів інформацію про їх потреби, аби кожен отримав гуманітарну допомогу.

Взагалі на Херсонщині працюють дві мобільні медичні бригади від АСМУ і ВООЗ. Кожна з них має автомобіль, укомплектований необхідним обладнанням: отоскопи, глюкометри, УЗД-апарат, кардіографи, завдяки яким пацієнти отримають первинну діагностику та консультацію щодо проблем серцево-судинної системи.
До складу мобільних медичних бригад входять медичні фахівці з усієї України. Це сімейний лікар, педіатр, УЗД-лікар. Деякі спеціалісти – з Херсонщини. Також є лікарі, які приїздять щомісяця на 5 робочих днів з Києва, щоб допомогти жителям деокупованих територій.

“Виконання медичної місії є можливою лише за умов співпраці з військовою обласною адміністрацією та представниками влади на місцях. Питання безпеки є пріоритетним, тому ми зараз не оголошуємо наперед, куди і коли їде мобільна бригада. Але місцева влада в курсі, так що можна звертатися до них за точною інформацією. Орієнтовний графік – раз на два тижні відвідуємо одне й те саме село. Жителі й самі вже знають, коли ми приїдемо. Графіки складаємо на місяць вперед”, – говорить координатора проєкту.

Важливо, що медичні бригади не тільки консультують пацієнтів, але й можуть безкоштовно надати базові ліки: пігулки від тиску, головного болю, заспокійливі тощо.

“У нас був такий випадок в одному з сіл: жінці медсестра поміряла цукор у крові й… отетеріла! За всіма показниками пацієнтка повинна була бути в комі. Почали лікування, виписали пігулки. І через два місяці лікарі раділи результату – цукор у крові знизився вдвічі!
Адже дуже часто люди у селах не хочуть лікуватися… Це треба їхати до свого сімейного лікаря, можливо, у інший населений пункт, отримувати електронний рецепт, а потім за “Доступними ліками” шукати аптеку аж в обласному центрі, бо по селах вони не працюють”, – розповіла Яна Зубцова.

Ще однією проблемою для деокупованих сіл Херсонщини є самотні лежачі хворі. До них медики мобільних бригад АМСУ заїжджають окремо, коли дізнаються про таких пацієнтів: ставлять діагнози, консультують, виписують ліки, слідкують за виконанням призначень.

“Наразі на Херсонщині не вистачає лікарів. Хтось виїхав у більш безпечні регіони, дехто настільки завантажений роботою, що не може взяти участь у нашій місії. Є у нас один фахівець, працював у Херсоні, у приватному медзакладі, але потім приєднався до нашої місії, тому що вважає, що тут принесе більше користі людям”, – ділиться координаторка.

Лікарі з мобільної медичної місії АСМУ і ВООЗ не просто одноразово призначають лікування, вони моніторять, чи є прогрес у лікуванні пацієнтів, проводять консультації не лише щодо хвороби, а й з приводу здорового способу життя.
Для оцінювання стану здоров’я людей, хворих на неінфекційні захворювання, медики мобільних медичних бригад аналізують щоденники пацієнтів, які вимірюють артеріальний тиск, пульс та сатурацію.
Важливою частиною роботи також є навчання пацієнтів самодопомозі, майже кожна друга консультація включає в себе психологічну допомогу. Медсестри проводять ЕКГ, виконують аналіз капілярної крові на рівень цукру у крові, вимірюють життєві показники. Члени мобільних команд також фіксують інформацію після проведених консультацій, щоб детальніше визначити потреби населення та створити наглядну статистику.


За вересень-жовтень лікарі місії АСМУ на Херсонщині оглянули та проконсультували понад 30 дітей віком від 0 і до 18 років. Найчастіше педіатричні консультації спрямовані на профілактику та імунізацію.
Вагому допомогу у цьому надає ще одна координаторка місії по Херсонщині – головна лікарка Херсонської обласної дитячої клінічної лікарні Інна Холодняк.

“Наші фахівці та медсестри беруть участь у роботі мобільних медичних бригад АСМУ за підтримки ВООЗ. Ми неодноразово виїжджали до Білозерського району з первинною медико-санітарною допомогою. Їздили до громад на запрошення Дар’ївської та Музиківської військових адміністрацій, і не тільки.
Наприклад, у вересні цього року ми були у Чорнобаївці, Широкій Балці, Надеждівці, Софіївці, Киселівці, Інгульці. У жовтні – у Барвінку, Посад-Покровському, Правдиному та інших селах”, – говорить Інна Холодняк.

Також головна лікарка ХОДКЛ розповіла про окрему місію працівників медзакладу.

“Одразу після деокупації правобережної Херсонщини, десь з грудня 2022 року, ми їздили реанімобілем по маленьким селам Білозерщини. У складі бригади був педіатр, офтальмолог, отоларинголог, хірург, лікар УЗД, кардіолог, медсестра, лаборант. Наші перші виїзди – це коли у реанімобіль замість інкубаторів для немовлят встановлювали УЗД-апарат, він працював від генератора машини. Потім Білозерщину ми відвідували зі спеціальним трейлером зі стоматустановкою, лікували безкоштовно дітям зуби”, – згадує пані Інна.

На даний момент місія мобільних медичних бригад на Херсонщині від Академії сімейної медицини України при підтримці Всесвітньої організації охорони здоров’я триває. Якщо вам потрібна допомога чи консультація лікарів – звертайтеся до місцевих військових адміністрацій за точним розкладом приїзду медиків.

Олена Бджола

Наталія Свирида

Статті автора